Yedisu Fayı Tehlikesi: Hangi İller Risk Altında? Malatya Depremin Hedefinde mi?

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin akabinde Yedisu Fayı'nın potansiyel tehlikesi gözler önüne serildi. Gümüşhane'de yaşanan son depremler, bölgedeki fay hatlarının endişe verici bir şekilde aktif olduğunu ortaya koyuyor. Yedisu Fayı'nın en son 1784 yılında kırıldığı ve üzerinden 240 yıl geçtiği biliniyor. Yapılan analizler, Kuzey Anadolu Fayı'nın deprem tekrarlama periyoduna göre, Yedisu Fayı'nın deprem tehlikesi taşıdığını vurguluyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Fay hattının uzunluğu yaklaşık 75 km olarak belirtiliyor ve coğrafi konumu itibariyle oldukça riskli bir bölgede bulunuyor. Kahramanmaraş'ta yaşanan büyük depremin ardından, Yedisu Fayı'nın Kuzey Anadolu Fayı'nın doğusunda, Erzincan Havzasının doğusu ile Bingöl iline bağlı Yedisu ilçesi arasından geçtiği belirlendi.

Yapılan analizlere göre, Yedisu Fayı'nın kırılması durumunda ortaya çıkabilecek depremin büyüklüğü Mw7.1±0.1 olarak hesaplandı. Bu durumda, çevresindeki yerleşim yerlerinin olası etkilerini anlamak amacıyla olasılıksal sismik tehlike analizi gerçekleştirildi. Analizde büyüklük, mesafe, alan, zemin parametreleri, fayın türü ve tekrarlanma aralığı gibi kuvvetli yer hareketinin parametreleri göz önüne alındı.

YEDİSU FAYI

Yedisu Fayı, Kuzey Anadolu Fayı'nın (KAF) doğu kesiminde konumlanmış olup, Erzincan Havzasının doğusu ile Bingöl iline bağlı Yedisu ilçesi arasında yer almaktadır. 20. yüzyılda, KAF'ın hemen hemen tümü büyük depremlerle kırılmıştır; ancak bu kuralı izlemeyen iki kesim bulunmakta, birincisi Marmara, diğeri ise Yedisu sismik boşluğu.

Yedisu sismik boşluğu, K70B konumunda yer almakta olup, yaklaşık 75 km uzunluğundadır. Erzincan havzasının doğusundaki Üzümlü ilçesi güneyi ile Yedisu ilçesi (Bingöl) arasında bulunan Yedisu Fayı, çizgisel şevler, ötelenmiş dereler ve diğer morfolojik unsurlar ile belirginleşir. Tarihsel kaynaklar ve paleosismik çalışmalar, Yedisu Fayı'nın en son 1784 yılında kırıldığını ve o tarihten itibaren 230 yıl geçtiğini göstermekte.

KAF'ın deprem tekrarlama periyoduna bakıldığında, Yedisu Fayı'nın deprem tehlikesi taşıdığı belirtilmektedir. Bu doğrultuda, kırılması beklenen fayın parametreleri ampirik formüllerle hesaplandığında Mw7.1±0.1 büyüklüğünde bir depremin oluşabileceği öngörülmektedir. Yedisu fayı ve çevresindeki yerleşim yerlerinin olası etkilerini anlamak amacıyla olasılıksal sismik tehlike analizi yapılmıştır.

Analizin gerçekleştirilmesi için büyüklük, mesafe, alan, zemin parametreleri, fayın türü ve tekrarlanma aralığı gibi kuvvetli yer hareketinin parametreleri belirlenmiştir. Uydu görüntüleri ve jeoloji haritaları kullanılarak jeolojik birimlerin sınırları güncellenmiş ve zemin parametrelerine göre zayıf olarak tanımlanan bölgeler belirlenmiştir. Bu zayıf bölgelerde deprem şiddetinin dağılımını incelemek için en büyük yatay yer ivmesi kullanılarak Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) temelli bir model üretilmiştir. Elde edilen model sonuçları, bölgede gerçekleştirilecek sismik afet hazırlık çalışmaları için önemli veri sağlamakta.

Yedisu Fayı'nın kırılması durumunda oluşacak depremden Bingöl, Erzincan, Erzurum ve Tunceli Malatya kentlerini etkileneceği belirtiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi

23 Ara 2023 - 13:34 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.