Miyomun kesin tedavisi ameliyat mı?

Miyomların iyi huylu tümörler olduğunu ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özhan Akkan, miyomun tedavi gerektirip gerektirmediğini, tamamen hastalığın kendisinin belirlediğini söyledi. Dr. Akkan, “İlaçlarla miyomla yok edilemez. Miyomlar, kişide birtakım rahatsızlıklara yol açıyorsa, bunun radikal tedavisi, kesin tedavisi ameliyattır” dedi.

Rahim çevresinde veya içinde gelişen, kanser olmayan zararsız tümörler olan miyomlar, kadınların korkulu kâbusu olmaya devam ediyor. Zararsız olsa da tedavi edilmediği zaman istenmeyen sonuçlar doğurabilen miyomlarla ilgili BUSABAH Medya’ya konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Özhan Akkan, önemli açıklamalarda bulundu.

Miyomların rahim duvarının kas yapısından kaynaklanan iyi huylu tümörler olduğuna dikkat çeken Dr. Akkan, miyomların kadınlarda sık görüldüğünü söyledi.

“SEBEBİ ÖSTROJEN HORMONU OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR”

Miyomun adet görmemiş kadınlarda görülmediğini dile getiren Dr. Akkan, “Miyomun sebebi yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonu olduğu düşünülüyor. O sebeple henüz adet görmeye başlamamış kadınlarda görülmüyor, menopoza girmiş kadınlarda da eğer daha önceden bir miyom varsa hormonal uyarı kesildiği için çoğu zaman küçülüyor” dedi.

“ADET SANCILARINI BİR PARÇA ARTTIRABİLİR”

“Belirtileri tamamen miyomun rahmin hangi bölgesinden kaynaklandığıyla alakalı” diyen Dr. Akkan, şunları kaydetti:

“Mesela rahmin iç kısmına yani rahim iç zarına doğru olan miyomlar kendini kanama artışıyla belli eder. Rahmin dış kısmı da doğru olanlar çoğu zaman sessizdir. Ancak büyüdüğünde etrafa baskı yaparak kitle etkisi yapar. Ama küçükçe hiçbir belirti vermez. Ultrasona hasta başka bir sebeple gelir. Tesadüfen saptanır. Rahim duvarında olan miyomlar da özellikle adet sağcısı çeken kadınlarda bulgu verebilir. Adet sancılarını bir parça arttırabilir. Bunun bir kısmından da kanamanın artışı sorumludur. Miyom yaygın bir hastalık olduğu için genellikle kadınlarımız az da olsa bir fikir sahibiler. Kötü huylu miyom yok, kötü huylu olanlara miyom demiyoruz. Sarkom diyoruz. Bunlar bağ dokusundan kaynaklanan tümörler. Ama miyomlar kötü huylu tümörlere dönüşebilir mi? Teorik olarak böyle bir şey mümkün. Ama ben 27 yıllık meslek hayatımda böyle bir şeye şahit olmadım.”

“SIK SIK İDRARA ÇIKMAYA YOL AÇABİLİR”

Miyomların kişilere nasıl rahatsızlık verdiğini de anlatan Dr. Akkan, “Miyomun bulunduğu yere göre verdiği rahatsızlık değişir. Örneğin rahim içerisine doğru yerleşirse kanamayı arttırır, adet saldırısı yapabilir. Pıhtılı, parçalı kanamalara yol açabilir. Tüplerin rahme bağlandığı yere yerleşirse gebelik oluşmasını zorlaştırabilir veya gebelik oldu, miyom büyükse erken doğuma, düşüğe yol açabilir. Dış kısma doğru büyüdüyse örneğin idrar kesesine baskı yaparsa sık sık idrara çıkmaya yol açabilir. Rahmin arka tarafındaki geliştiyse bağırsağı baskı yaparsa büyük abdesti yapmayla ilgili problemlere yol açabilir veya büyük abdesti olmadığı halde o kişide sürekli bir büyük abdest hissine sebep olabilir. Çok uç bir örnek ama hazneye baskıya yaparsa da ilişkiye de zorluk oluşturabilir” diye konuştu.

“HASTADA HİÇBİR ŞİKÂYETE YOL AÇMIYOR”

Miyomun tedavi şeklini de anlatan Dr. Akkan, “Burada tedavi gerekip gerekmediğini, tamamen hastalığın kendisi belirliyor. Nasıl?  Miyomlar, hastada hiçbir şikâyete yol açmıyor. Günlük yaşantısını etkilemiyorsa onları takip etmeyi tercih ediyoruz. Miyomların ilaçla tedavisi yoktur ama şöyle bir ilaç kullanımı söz konusu: Diyelim ki büyük bir miyom var. Siz ameliyattan önce ilaç kullanarak onun ebatlarını küçültüyorsunuz. Hastayı ameliyata o şekilde alıyorsunuz, bu operasyonu kolaylaştırmak için. Fakat ilaç kesildiğinde bir süre sonra tekrar eski boyutlarına dönecektir. Yani ilaç tedavisi radikal bir tedavi değil, sadece operasyonu kolaylaştırmak amacıyla uygulanan geçici bir tedavidir. Yoksa ilaçlarla miyomla yok edilemez. Miyomlar, kişide birtakım rahatsızlıklara yol açıyorsa, bunun radikal tedavisi, kesin tedavisi ameliyattır” şeklinde konuştu.

“KESİN TANI ANCAK PATOLOJİK İNCELEMEYLE SÖYLENEBİLİR”

Tümörün miyom mu sarkom mu olduğunun nasıl anlaşıldığını da kaydeden Dr. Akkan, “Kesin tanı ancak patolojik incelemeyle söylenebilir ama biz ultrasonla baktığımız miyomların belli karakterleri var. O karakterlerinden yüzde 99 oranında onun miyom olduğunu anlayabiliyoruz. Mesela sınırlar çok keskindir, çok barizdir. Kötü huylu tümörlerde sınırlar net seçemezsiniz. İyi huylu miyomlar veya tümörler yavaş büyürler, kötü huylu tümörler hızlı büyürler. İyi huylu tümörlerde kişide kilo kaybı göremezsiniz. Ama kötü huylu tümörlerde son 6 ay içinde yüzde 10 kadar kilo kaybına yol açabilir. Bazı hastalarda ani zayıflamalara neden olabilir. Bunlar onların kötü huylu olduğunu işaretleri olabiliyor” açıklamasında bulundu.

“KORUYUCU AMELİYATLAR YAPMAK GEREKİYOR”

Bir insan vücudunun kaç miyom üretebildiğini de açıklayan Dr. Akkan, “Şimdiye kadar bu sayı teorik olarak birle sonsuz arasında değişebilir. Ama pratikte 20 ile 30 arasında miyom çıkarttığımız hastalar oldu. Özellikle bekâr hastalarda miyom ameliyatları yaptığımız zaman çok dikkatli olmak gerekiyor. Niçin? Çünkü bu insan evlenecek, çocuk sahibi olmak isteyecek. O sebeple o rahim ona lazım.  Bu nedenle de koruyucu ameliyatlar yapmak gerekiyor. Rahmi koruyan ameliyatlar. Onlarda maksimum özen gösteriyoruz.  Bizi en çok zorlayan miyom ameliyatları bekâr hastaların miyom ameliyatlarıdır ve çok sayıda miyom olan hastalar” dedi.

“KASLARDA HİPERTROFİ DEDİĞİMİZ KABALAŞMAYA YOL AÇIYOR”

Kadınlara uyarılarda da bulunan Dr. Akkan, “Miyomun beslenme şekli ile hiç alakası yok. Her kadında bir tane sağda, bir tane solda yumurtalık var. Bu yumurtalıklar kadını kadın yapan, östrojen hormonu üretirler. Bu aynı zamanda rahim kasları üzerine de etki gösterdiği için oradaki kaslarda hipertrofi dediğimiz kabalaşmaya yol açıyor. Onlar da karşımıza miyom olarak çıkabiliyorlar. Yani eğer bu miyomların oluşmasını istemiyorsak, o hormonların üretilmesini engellemek gerekir. Ama o zaman da kadının kadınlığını yok etmiş olursunuz. O sebeple benim tavsiyem sadece miyomla ilgili olarak değil bütün kadınların şikâyeti olsun olmasın, yılda bir kez bir jinekoloğa görünmeleri her zaman için faydalanma olacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

09 Oca 2024 - 16:40 Malatya- Sağlık

Mahreç  Türkan Yıldız Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.