38°’den yüksek ateşi olan sinemaya alınmayacak

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinin “Covid-19 Kapsamında Sinema, Tiyatro ve Diğer Kültürel Etkinliklerle İlgili Alınması Gereken Önlemler” başlığında belirlenen tedbirler ile Kültür ve Turizm Bakanlığının 432597 sayılı yazısında belirtilen önlemlere riayet edilmesi kaydı ile İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 2020/03 nolu kararı ile faaliyetleri durdurulan “tiyatro, sinema, gösteri merkezi ve konser salonları” 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren faaliyetlerine başladı.

Bu kapsamda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca tiyatro, sinema, gösteri merkezi ve konser salonları için alınan kararlar şöyle:

– Kültür ve sanat işletmelerinin faaliyetleri sırasında, diğer kamu kurum veya kuruluşları

tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulacak.

– Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun (COVID-19) Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi

esas alınarak tesisin bünyesinde bulunan tüm bölümlere ilişkin temizlik/hijyen uygulamaları ve süreçleri, ziyaretçi/seyirci/katılımcı/personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde ulaşılacak/yönlendirilecek kişi/kurumları, hastalık belirtileri gösteren ziyaretçi/seyirci/katılımcıya personelin yaklaşımını ve bu kapsamda alınacak önlemleri belirlemek üzere “Eylem Planı” hazırlanacak. Planı uygulamaktan ve uygulamaları denetlemekten sorumlu personeller belirlenecek. İşletme genelinde plan düzenli aralıklarla değerlendirilecek, uygulamada karşılaşılan sorunlar, getirilen çözümler ve kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulamaya konulan tedbirler dikkate alınarak güncellenecek.

– İşletmeler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçi/seyirci/katılımcı kabulü

yapacak. Salonlar ile fuaye alanları, yeme içme üniteleri, satış üniteleri gibi genel kullanım alanları ile geri hizmet ünitelerinin kullanımına ve sıra bekleme olasılığı olan her yere ilişkin ‘sosyal mesafe planı’ hazırlanacak ve plana uygun düzenlemeler yapılacak. Sosyal mesafe planına uygun olarak belirlenen kapasite tesis girişine ve her bir salonun girişine ayrı ayrı asılacak.

GİRİŞ, FUAYE VE SALONLARA YÖNELİK ÖNLEMLER

– Ziyaretçi/seyirci/katılımcılara, girişte termal kamera veya temassız ateş ölçümü

uygulanacak, 38°’den yüksek ateş ölçümlerinde, işletmeye alınmayacak, bir sağlık kuruluşuna başvurması için uyarılacak.

– Tesis girişlerinde el antiseptiği bulundurulacak ve ziyaretçi/seyirci/katılımcıların ellerini antiseptikle temizlemelerinden sonra girişleri sağlanacak.

– Tesis giriş ve çıkışları, salon giriş ve çıkışları, danışma, vestiyer, otoparklar, gişe ve büfe bölümleri ile bay-bayan tuvaletlerinde sıra oluşmasının engellemesine yönelik sosyal mesafe kuralına uyulacak şekilde yer işaretleri, şerit, bariyer gibi düzenlemeler yapılacak.

– Bilet işlemleri mümkün olduğunca çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek, ziyaretçilerin bilet çıktısı olmadan giriş yapabilmeleri sağlanacak.

– Mümkün olduğunca, temassız ödeme alınacaktır.

– Ödeme alanlarında kasa ile kullanıcı arasına göz hizasına kadar pleksiglas veya benzeri bariyer düzenlenecek veya kasada ödeme alan personel yüz koruyucu maske kullanacak.

– Vale hizmeti veren personel, her araç teslim alma ve etme hizmetinden önce ve sonra ellerini uygun antiseptik ile temizleyecek, eldiven takmayacak ve taşıtları maskeli kullanacak.

– Vestiyer kullanımında her bir kullanıcıya temassız bir alan sağlanarak hizmet verilecek, bunun sağlanamaması durumunda bu hizmet verilmeyecek.

– Fuaye alanlarında oturma grupları seyrekleştirilerek ve araları açılarak yerleştirilecek.

– Seyirci koltuklarında kişiler arası her yönden bir koltuk boşluk bırakılacak, salon

kapasitesinin yüzde 60’ını aşmamak kaydıyla sosyal mesafe planına uygun oturum düzeni sağlanacak.

– Seyirci salon içerisinde su haricinde içecek ve yiyecek tüketimine izin verilmesi

durumunda yeme-içme sırasında maske çıkarılacağından izleyiciler arası sosyal mesafenin her yönden 2 koltuk boş bırakılarak artırılması sağlanacak.

– Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olanlar arasında uygulanmayacak.

– Kullanıcılara kullanım için geçici olarak verilen her türlü cihaz ve ekipman her

kullanıcıdan sonra temizlenecek ve dezenfekte edilecek.

– Tesis girişi, salon girişleri, danışma, vestiyer, gişe, fuaye alanı, yemek salonları gibi

genel kullanım alanlarında, asansör başlarında, genel tuvaletlerde el dezenfektanı bulundurulacak.

– Çay/kahve makinesi, sebil, içecek makinesi gibi araçlarda servis elemanı aracılığıyla servis yapılacak, büfeler paketli gıda ve tek kullanımlık servis malzemeleri ile yiyecek ve içecek hizmeti sunacak, büfelerde ürünler el temasını önlemek için kapalı alanlarda bulundurulacak.

ORTAM TEMİZLİĞİ VE BAKIMINA YÖNELİK ÖNLEMLER

– Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun ürün kullanılarak, uygun sıklıkta yapılacak, bu uygulamaların izlenebilirlik kayıtları tutulacak.

– Her gösteri sonrası seyirci koltuklarının elle temas eden yüzeyleri uygun dezenfektanla silinecek.

– Tesisin tamamında kapı kolları, tırabzanlar, asansör düğmeleri, elektrik düğmeleri,

pos cihazı, televizyon kumandası, telefon, bilgisayar klavyesi, menü, masa üstleri,

tuzluk/biberlik gibi el temasının yoğun olduğu yüzeyler sık sık su ve deterjanla temizlenecek, 1/100 sulandırılmış çamaşır suyu ile dezenfeksiyonu sağlanacak, klor bileşiklerinin zarar verdiği pos cihazı, telefon, bilgisayar klavyesi gibi yüzeylerde ise %70’lik alkol bazlı ürünler kullanılacak, izlenebilirlik kayıtları tutulacak.

– Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar 1/10; lavabolar, musluk ve batarya

başlıkları, kapı kolları 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile sık sık temizlenecek, dezenfeksiyonu sağlanacak ve izlenebilirlik kayıtları tutulacak.

– Tuvaletlerde el kurutma fanları kapatılarak kullanım dışı bırakılacak, tek kullanımlık kâğıt havlular kullanılacak. Devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu bulundurulacak.

– Temizlik yapan personel kişisel koruyucu ekipman (eldiven ve maske) kullanacak, işlem sonrası ekipmanını işyeri çöpüne atacak, su ve sabunla en az 20 saniye el temizliğini ve hijyenini sağlayacak.

– Tesisteki kapalı mahallerin tamamının sıklıkla fiziki imkân varsa kapı ve pencereleri açılarak doğal havalandırması sağlanacak. (Haber Merkezi)

- Malatya Busabah Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.busabahmalatya.com/haber/5097073/380den-yuksek-atesi-olan-sinemaya-alinmayacak