- 08 Nis 2021 - 09:35

BAŞKAN SESSİZ KALDI! YAZILI CEVAP VERECEK!

Yeşilyurt Belediyesi Meclis Toplantısı oldukça hareketli geçti. CHP Yeşilyurt Meclis Üyelerinin ortaya attığı vahim iddia akıllarda soru işaretleri yarattı. İddiaya göre Yeşilyurt Belediyesi tarafından Alman bir şirketin sponsorluğunda düzenlenen geziye katılan 45 kişiden 43’ü Türkiye’ye geri dönmedi. Öte yandan CHP Meclis Üyeleri, Yeşilyurt Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyet raporunu bazı belirsizlikler olduğu gerekçesiyle reddetti.

Şükran Malkoç
Şükran Malkoç Tüm Haberleri

Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya’da bir şirketin sponsorluğunda "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" adlı proje kapsamında 15 -27 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenen ve Yeşilyurt Belediyesini temsilen Belediye Başkan Yardımcıları Şahin Özer ve Bekir Karakuş'un katıldığı Almanya gezisine giden 45 kişiden 43’ün geri Türkiye’ye dönmediği iddiası gündeme bomba gibi düştü. 45 kişiden Malatya’ya sadece belediye başkan yardımcıları döndü. Diğer 43 kişinin neden dönmediğine dair sorulan soruları Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, yanıtsız bıraktı. Çınar, bu vahim iddiaya yazılı olarak yanıt vereceğini belirtti.  Öte yandan Almanya ’ya giden ve bir daha dönmeyen 43 kişinin neden dönmediği sorusu akıllara takıldı.                                                                                                                                                  

Yeşilyurt Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı gündem maddeleri görüşülmeden önce CHP Yeşilyurt Meclis Üyeleri adına söz alan CHP Meclis Üyesi Günnur Tabel bazı iddiaların var olduğuna değinerek Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’dan sözlü veya yazılı olarak yanıt beklediğini söyledi. Tabel’in Başkan Çınar’a yönelttiği sorular ise şu şekildeydi:

 “Geçtiğimiz yılın Şubat ayı meclis oturumunda; Almanya'nın Saksonya Eyaleti Hannover şehrinde faaliyet gösteren Mega Kilit GMBH şirketi tarafından "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" adlı proje kapsamında 15/02/2020 ile 27/02/2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan çevre, eğitim ve kültürel inceleme gezisine Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği üyeleri ile birlikte düzenlenecek olan ve 53 kişilik bir kafilenin katılmasının planlandığı gezi için belediyemizi de temsilen bir heyetin gönderilmesine, yol, konaklama ve iaşe bedelleri gibi tüm masrafların ilgili firma tarafından karşılanacağı inceleme gezisine belediyemizi temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Özer, Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş'un katılmalarının kabulüne yapılan oylamada katılanların oy birliği ile karar verilmişti.

Ardından bu karara dayanarak, belediyemizin İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün

03.09.2020 tarihinde Malatya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazdığı yazıda 24.08.2020 tarihinde ilgili dernekle belediye arasında bir protokol imzalandığı, buna göre toplam 45 kişinin 07.09.2020 ile 16.09.2020 tarihlerinde bu geziye katılacağı, bu nedenle de bu kişilere hizmet pasaportu düzenlenebilmesi için gerekli Valilik onayının alınarak gönderilmesi istenmiştir.

1) Bahse konu dernekle imzalanan protokolün içeriği nedir?

2) Belediyemizin gerek bu şirket ve gerekse de bu dernekle bağı nedir?

3) Bu geziden iki belediye elemanı dışındaki 43 kişinin ülkeye dönmediği doğru mudur?

4) Eğer dönmüşlerse de giriş-çıkış yapanların tam listesini görmemiz mümkün müdür?”

Bu iddialara cevaben Mehmet Çınar, “Soru olarak mı soruyorsunuz, belediye açısından herhangi bir eksiğimiz yok. Sorduğunuz sorularla ilgili elinizde belge varsa size yazılı olarak cevap vereceğiz” dedi.

Ayrıca Yeşilyurt Belediyesi’nin 2020 Yılı Faaliyet Raporunun görüşüldüğü esnada CHP’li Meclis Üyeleri raporu onaylamayarak, bazı belirsizliklerin var olması nedeniyle reddettiklerini ifade ettiler. Meclisten ret oylarının olması meclis gündeminde bir münakaşa ortamı yarattı.

Gündemin 13. Maddesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu

“Kamu idarelerince hazırlanacak faaliyet raporları hakkındaki yönetmeliğin 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 41’inci maddesi hükmü gereğince kurumuzca hazırlanan 2020 Yılı Faaliyet raporu hazırlanmış olup bahsi geçen konunun meclisimizce görüşülüp karara bağlanması hususunu onurlarınıza arz ederim.”

“BİZİM İÇİN TUTARSIZLIK GÖSTERİSİ”

Gündemin 13’üncü maddesinin okunmasının ardından söz alan CHP Yeşilyurt İl Meclis Üyesi Tayfun Yüce,

Faaliyet raporunu inceledik. Bu seneki raporda dikkat çekmek istediğimiz birkaç tane husus var. Onlarla ilgili de hem sözlü hem de yazılı talepte bulunuyoruz. Şimdi 2015’den beri devreden bir rakam var. KDV kaleminde bir rakam var. Bu rakam 2018,2019 ve 2020 yılında hiç değişmeden aynen devroluyor. Bu rakam Maliyeden naklen veya mahsupla alınabilecek bir rakam mıdır? Kanunu olarak alınamamasında bir engel var mıdır? Bunun yanında geçen sene 9 milyonluk vergi ve yasal yükümlülük rakamı birikmişti, ödenemeyen bu rakam 2020 yılı sonunda 16 milyon TL’ye çıkmış, bu rakamları biz neden ödeyemiyoruz? Bütçemiz fazlalık vermesine rağmen bu rakamlar neden gecikme faizine bırakılıyor? Bu faiz yapılandırılmış mıdır, ödenecek midir? Onun dışında 2 tane kalemimiz daha var. Bir tanesi stoklar kalemi, 2019 yılında 2 milyon küsürle devreden bir rakam 2020 yılı sonunda 5 milyon küsüre çıkmış. Gelir- gider bütçesinin artan oranına bakınca nispeten daha düşük bir rakam olması lazım ama bu rakam yükselmiş, bir de gelir-gider bütçemizde 16 milyon TL müspet fark var. Bütçede fazla vermişiz bu fazlaya rağmen kredi kullanmaya devam etmişiz. Bir önceki yıla göre daha fazla faiz ödemişiz, hem de maliye gibi borçlarımızı ödeyememişiz. Bu bizim için tutarsızlık gösterisi bunlarla ilgili izahat talep ediyoruz

ifadelerini kullandı.

CHP’li Meclis Üyelerinin derlediği faaliyet raporunda şu bilgiler yer alıyor:

“Belediye Bütçesi Toplam Gelir: 221.203.887 TL Toplam Gider: 204.884.183 TL olarak gerçekleşmesine ve 16.319.704 TL gelir fazlası vermesine rağmen;

1-2020 yılında 2019 yılına göre nispeten daha az kredi kullanılmasına rağmen neden 19.845.788 TL tutarda faiz ödemesi yapılmıştır.

2-Ödenmesi gereken vergiler ve yasal yükümlülükler kalemleri toplamı 2019 yılına göre yüzde 71,09 oranında artarak 16.968.130 TL tutarda gerçekleşmiştir. Bu yükümlülükler neden yerine getirilmemektedir ve gecikme faizi eklenmesine izin verilmektedir.

3-Özellikle 2018 yılında 42.009.493 TL olan ve 2019 yılında 62.055.152 TL olarak yüzde 47,71 İlk bir artış oranı ile ve 20.045.659 TL artarak olağanüstü şekilde yükselen takipteki alacaklar neden 2020 yılında da yüzde 4,72 oranında yükselmeye devam etmiş ve neden tahsil edilmemiştir.

4-İlk Madde Ve Malzeme Kalemi 2019 yılında 2.870.585,24 TL olarak borç bakiyesi verir iken 2020 yılında bu kalem 5.649.093,50 TL borç bakiyesi vermiştir. 2019 yılına nazaran 2020 yılı gider bütçesi yüzde 17,10 oranında artmasına rağmen bu kalemde meydana gelen %96,79 oranındaki artışın nedeni nedir.

5-Mal ve hizmet üreten kuruluşlara yatırılan sermayeler hesabı 2019 yılında 12.437.059,50 TL borç bakiyesi ile gerçekleşmiş iken 2020 yılında 52.214.224,20 TL borç bakiyesi ile gerçekleşmiştir. Bu kalemde meydana gelen artışın nedeni nedir, hangi kuruluşlara hangi tutarlarda sermaye yatırılmıştır.

6-Devreden katma değer vergisi hesabı 2018 - 2019 - 2020 yıllarında değişmeyerek 35.159.481,14 TL olarak gerçekleşmektedir. Bu tutara ilişkin işlemlerin kaynağı nedir, bu tutar neden değişmeyerek yıldan yıla devredilmektedir ve neden ödenmesi gereken ve yerine getirilmeyen yasal yükümlülüklerden mahsup edilmemektedir.”

“NİYE REDDEDİYORLAR”

Meclis Üyesi Yüce’den sonra söz alan Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Niye reddediyorlar nedenini öğrenebilir miyim? Biz bu şehri beraber yönetiyoruz ve siz bütün komisyonlarımız da yer alıyorsunuz, bütün her şeyden de haberiniz var. Bu reddin nedenini de biz size sormuş olalım. Bize onu bir açıklayınız?” kelimelerine yer verdi.

“KAFAMIZA TAKILAN BİR SÜRÜ PROBLEMLER VAR”

Günnür Tabel ise cevaben şu sözleri sarf etti:

Başkanım bizim kafamıza takılan bir sürü problemler var. Mantıklı görmediğimiz için biz faaliyet raporunuzu reddediyoruz. Sorumuza cevap verme gereği duymadınız, açıklama bile yapmadınız. Hem sözlü hem yazılı sorduk.

“BELEDİYEMİZİN YAPILANDIRMADIĞIMIZ BİR KURUŞ BORCU YOK”

Tabel’in sözlerine ithafen Mehmet Çınar,

Değerli arkadaşlar, 2 yılımızı doldurduk.  5 Nisan 2019 yılında mazbatamızı almıştık. 2 yıldır, Yeşilyurt’umuza hizmet ediyoruz ve tek kuruş kredi almadık. Kredi alındı diye bir söylem konuşuldu. Ben gerçekten üzüldüm. Yap-işlet-devret modeline göre işlediği için Güneş Enerjisi Santrallerine kredi kullanma durumumuz oldu. Pandemi sürecindeyiz, pandemi sürecine rağmen bütçemizi 2 yıl boyunca her yıl bütçemizi yüzde 25 oranında artırıyoruz. Piyasaya bir kuruş borç bırakmadık. Ciddi anlamda da borç stokumuzu azalttık. Geçmişten gelen ve hala devam eden ödemelerimiz var. Depremden dolayı yapılandırmalar oldu. Pandemi nedeniyle de belediyemize gelecek olan ödemelerin gelmemesi bir de var olan ödemelerin ötelenmesi devletin kurum işleyişiyle ister istemez farklılıklar oldu. Ama 31 Ocak itibariyle belediyeye ait ne kadar kamu borcu varsa hem Maliye hem SGK hem de kültür katkı payından diğer borçlara kadar hepsini yapılandırdık ve şu anda belediyemizin yapılandırmadığımız bir kuruş borcu yok. Bende rahat bir şekilde kredi alırdım. Sizde bize bu yetkiyi verirdiniz. Bizde çok hızlı ve seri çalışırdık

dedi.

“ALINGANLIK BUYURMAYIN”

Daha sonra CHP Yeşilyurt İl Meclis Üyesi Tayfun Yüce,

Başkanım alınganlık buyurmayın, biz verdiğiniz emeklere saygı duyuyoruz. Altını çizmek istediğimiz husus şu hem geçen yıl hem de bu yıl üzerinde durduğumuz ve bu hususta merak ettiğimizi sormak bizim en doğal hakkımız, yoksa sizin vermiş olduğunuz hizmetlerin birçoğuna bizde burada el kaldırıyoruz. Şu an faaliyet raporuna reddetmemizi yaptığınız hizmetlere karşı bir ret olarak algılamayın. Sonuçta belirsiz olan durumları aydınlatma bizim talebimiz. Onlar aydınlansa içimize sindirsek bizde göğsümüzü gere gere el kaldırırız. O yüzden alınganlık buyurmayın. Biz hakkınızı teslim ediyoruz ve teşekkür ediyoruz

diye konuştu.

“MİLLETİN VERMEDİĞİ HAKKI VERMEMEK LAZIM”

Ak Parti Yeşilyurt Meclis Üyesi de mecliste sert bir konuşma yaparak,

Nebi Yiğit, Muhalefetin reddetmesi doğaldır ben öyle karşılıyorum. Benim Başkanımıza buradan özel bir istirhamım var. Meclis üyeleri komisyona seçildiğinde milletin vermediği hakkı vermemek lazım, bende şahsım olarak bundan sonra CHP’li meclis üyelerini reddedeceğim

ifadelerini sarf etti.

Son olarak Günnur Tabel,

Meclis üyeliği bizim yasal hakkımız, illa komisyondayız diye her şeye evet dememiz gerekmiyor

söylemlerine yer verdi.

08 Nis 2021 - 09:35 Malatya/ Yeşilyurt- Gündem

Muhabir Şükran Malkoç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.