- 10 Eyl 2020 - 11:37

Sağlıkçılar sonunda kazan kaldırdı

Ek ödeme başta olmak üzere döner sermaye konusunda sonunda kazan kaldıran sağlıkçılar eylem yaptılar. Ek ödeme maaşa yansıtılarak genel bütçeden tek kalemde ödenmesini talep eden Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, taleplerini sıralayarak, “Pandemi sürecinde yapıldığı gibi yama uygulaması değil, sistemin baştan aşağı yeniden ele alınması gerekmektedir” dedi.

Mutlu Sarıgül
Mutlu Sarıgül Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Her defasında ek ödeme, döner sermaye konusunda açıklama yapan ve bununla ilgili yetkililere seslenen Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, talepleri için dün Yönetim Kuruşlu üyeleri ve sağlık personelleriyle birlikte bir eylem yaptılar. Malatya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin önünde gerçekleştirilen, pankart ve alkışların yapıldığı eylemde konuşan Sağlık-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, önemli açıklamalarda bulundu.

Malatya ve ülke genelinde fedakârca görev yapan tüm sağlık personellerinin haklı talep ve isteklerini, sorunlarını, çözüm önerilerini paylaşmak ve yetkililerin çözüm bulması adına toplandıklarını dile getiren Başkan Bingöl, çünkü sağlık çalışanlarının ağır sorumluluklarının yanında, yüklerinin de her geçen gün ağırlaştığını söyledi.

AYNI TAKIMDA BULUNAN BİR EKİBİZ

Amaçlarının en iyi hizmet sunmak olduğunu belirten Başkan Bingöl,

İlimizde pandemi süreci çok hızlı bir şekilde artan vaka sayıları ile devam etmektedir. Sadece görevi nedeni ile hastalığa yakalanmış 380’e yakın sağlık çalışanı ve yoğun emek sarf eden tüm sağlık çalışanı arkadaşlarımızın çabalarının boşa gitmemesi adına vatandaşlarımızdan maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymalarını bir kez daha rica ediyoruz. Sağlık-Sen olarak asıl amacımız çalışanlar ve yöneticiler ile sağlık hizmetini en iyi şekilde vatandaşlarımıza sunmaktır. Aynı takımda bulunan bir ekibiz. Ancak yapılan yanlış uygulamalar çalışanlar ile karşılıklı istişare edilmeyip sık sık görev yeri değişikliği yapılması, çalışanları canından bezdirmiştir. Hayat kurtaran sağlık çalışanlarının hayatlarını, haklarını, hak ettiklerini, haklı taleplerini, ailelerini, görmezden gelemeyiz.

şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EN YÜKSEK SESİ OLDUK”

Sağlık çalışanları arasında ayırt edilmemesinin gerektiğini dile getiren Başkan Bingöl,

Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi bu sağlık sistemi de sağlık çalışanlarına yönelik bu yaklaşımla sürdürülemez. Ülkemizin, sağlık alanındaki en büyük ve tek yetkili sendikal örgütü olarak; bu duruma sessiz kalamayız. Bizler Sağlık-Sen olarak çalışanlarımızın hakları ile ilgili her koşulda dik durduk ve çalışanların en yüksek sesi olduk. Arkadaşlarımızdan talebimiz ise kendi haklarına, haklı taleplerimize ve sendikalarına destek olmalarıdır. Eğer ki sağlık çalışanlarımızın moral kazanması, motivasyon ve performansının artması gerekliliğine inanıyorsanız,  her çalışanı kapsayacak şekilde adımlar atılmalıdır. Covid-19 virüsü kişi ayırt etmiyorsa, sizler de ekip işi olarak yürütülen sağlık hizmeti sunan çalışanları ayırt etmeyiniz.

söylemlerinde bulundu.

GELİR YÜZDE 50 ORANINDA AZALDI

Tüm sağlık çalışanlarının ortalama gelirlerinin yüzde 50 oranında azaldığını öne süren Başkan Bingöl,

Diğer bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar maaşlarını tek ödeme olarak genel bütçeden alırken, sadece sağlık çalışanları, maaşlarının bir kısmını genel bütçeden bir kısım sağlık çalışanları ise de ayrıca döner sermayeden alırlar. Bu adaletsizliğin düzeltilmesi ve ek ödeme maaşa yansıtılarak genel bütçeden tek kalemde ödenmesini istiyoruz. Sağlık hizmeti sunumunda 3. basamak konumunda bulunan üniversite hastanelerinde, devlet hastanelerinde, 1. basamak olan aile hekimliği ve 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan tüm çalışanlarımızı (doktor, hemşire, hizmetli, memur, şoför, idari personel, teknik personel gibi) kapsayacak şekilde adil ve ivedi olarak bir ödeme sistemi yapılmasını bekliyoruz. Sağlık çalışanlarının yaptığı işin karşılığında maddi beklentisi olmadığı, ancak yapılan araştırmalarda ortaya koymuştur ki mevcut döner sermaye sistemi nedeniyle tüm sağlık çalışanlarının ortalama gelirleri yüzde 50 oranında azalmıştır. Pandemi sürecinde yapıldığı gibi yama uygulaması değil, sistemin baştan aşağı yeniden ele alınması gerekmektedir.

diye konuştu.

MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

“Sağlık çalışanları açısından dünün ve bugünün tek değişmeyeni;  emeklerinin karşılığını alamamasıdır” diyen ve sağlık çalışanlarının alın teri, haklı talep ve istekleri yerine getirilene kadar Sağlık-Sen olarak durmadan mücadelelerine devam edeceklerini dile getiren Başkan Bingöl, şunları kaydetti:

Tek ödemeden kastımız, ek ödemeyi karıştırmadan, isçi memur ayırmadan, 3 aylık değil kalıcı, düzenli ve adaletli bir ödeme istiyoruz.
Yaşadığımız ağır iş yükü altında, bulaşıcı hastalık karşısında ruhen ve bedenen yıpranma dün ne ise bugünde aynısıdır. Yapılması gereken ise bu süreçte hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın şehit kabul edilmesidir.
Görevi gereği bulaşıcı hastalıklara yakalanan sağlık personellerimiz mesleki hastalık kapsamına alınmalıdır.
Sağlıkta sözleşmeli istihdama son verilmesini istiyoruz.
Çalışan anne babalar, çocuklarını bırakabilecekleri ve kanunun da ön gördüğü şekilde kreşler istiyoruz.
3600 ek göstergenin tüm çalışanları kapsayacak şekilde verilmesini istiyoruz.
Makam odasında değil de çalışanlarının yanında ve desteğini hissedebileceği, çalışanı ile görüşen, değer veren, Çalışanların temsilcisi ile görüşen, istişare eden, işin ehli olan, sorun değil çözüm bulan yöneticilerin olmasını istiyoruz.

10 Eyl 2020 - 11:37 Malatya- Gündem

Muhabir Mutlu Sarıgül


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi