- 08 Eyl 2020 - 12:30

Kayısıda güzel günler kapıda

Kayısıda artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını açıklayan MTB Başkanı Ramazan Özcan, kayısıda yeni bir dönemin başladığını müjdeledi. Kuru kayısıdaki hedeflerini de açıklayan Başkan Özcan, “Bu saatten sonra hem üretimde kaliteyi hem ihracatımızı artıracağız. Bu şehre kısa vadede 100 bin ton ihracatla 500 milyon dolar gelir getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Mutlu Sarıgül
Mutlu Sarıgül Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Malatya kayısı tarihinde hiç olmadığı kadar yüksek fiyattan satılıyor. Kilosu 10 lira başlayıp kalitesi ve büyüklüğüne göre neredeyse 35 liraya kadar satılan kuru kayısıyla ilgili Malatya’da hedefler giderek büyüyor. Kayısı için belirledikleri önemli hedefi BUSABAH gazetesine anlatan Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, önemli açıklamalarda bulundu.

Haziran ayının 20’sinde kayısı hasadının başladığını hatırlatan Başkan Özcan, nisan yağmurlarının kayısıda bir hastalık oluşmasına neden olduğunu söyledi.

FİYATLARIN YÜKSELDİĞİNİ GÖRÜYORUZ

Kayısı fiyatlarının üreticiyi mutlu edecek şekilde olduğunu kaydeden Başkan Özcan,

Kayısıda oluşan hastalık meyvelerin çok ciddi bir şekilde dökülmesine neden oldu. Dökülmelerle beraber bazı bölgelerde ciddi anlamda kayısı seyrekleşince ürün de bir kalite oluştu. Kilosu yüksek olan ürün fiyatları daha çok bizim ‘ekstra’ diye adlandırdığımız, ‘Jumbo’ diye sınıflandırdığımız iç piyasada tüketimini gerçekleştirdiğimiz ürünler. Şu anda özellikle natürel diye adlandırdığımız üründe fiyatlar ciddi anlamda yüksek. Bununla beraber şu anda organik üretimde fiyatlar ciddi anlamda geçen yıla göre ciddi anlamda yüksek. Ayrıca diğer kalemlerde 10 TL’den tutun 35 TL’ye kadar bu bandın içerisinde fiyatlar oluştu. 2014 yılından bu yana yaklaşık 5 yıldır ilk defa üreticinin maliyetlerinin 2 katına kadar fiyatların yükseldiğini görüyoruz. Bu da üretici açısından çok önemli. Çünkü biz her fırsatta bunu ifade ediyorduk. Üreticinin uzun yıllardır mağduriyetinden dolayı ağaçların mevsimsel bakımlarında üretici biraz rehavete kapılıyordu. Ama şimdi görüyoruz ki, fiyatlar hem üreticiyi mutlu edecek noktalara doğru gidiyor hem de ağustos ayının ihracat rakamlarına baktığımız zaman Malatya’ya geçen yıl 6 bin 400 ton ihracat gerçekleştirdik, bu yıl da o rakama paralel bir ihracat gerçekleştirdik. Ama döviz farkına baktığınızda Malatya’ya yaklaşık 4,5 milyon dolar daha fazla döviz getirdik. Fiyatlarda bir dolara yakın bir artış olduğunu görüyoruz.

şeklinde konuştu.

DÜNYA BİR SAĞLIK SINAVINDAN GEÇİYOR

“Kayısıda çok yeni bir dönem başladı. 2020 yılı kayısı yılı oldu” diyen Başkan Özcan, sözlerine şöyle devam etti:

Hem lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesi hem de bunu destekleyici olarak da taban fiyat ve ürün yani daha çok piyasaya müdahale etme olarak nitelendirdiğimiz Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de ürüne alım müdahaleleriyle, müdahale etme kararı artık kuru kayısıda Malatya’da yeni bir sayfa açtı. Geriye doğru baktığınızda bu bir milattır. İkisine baktığınızda birbirini tamamlayıcı işler. İnşallah ihracat gelirimizi 100 bin ton ihracat 500 milyon dolar gelir olarak yeni bir hedef belirledik. En kısa süre içerisinde bu hedefe doğru kayısıyı taşımak gibi bir amacımız var. Aslında bir zorunluluk ve mecburiyetimiz var. Bugün dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’ini üreten bir ilin kayısıda fiyatları belirleyici güç olması aslından daha çok doğru. Ama maalesef geçmişte ürünü üreten sizsiniz ama fiyatını belirleyen ithalatçı olduğu için bir türlü istediğimiz noktalara kayısıyı taşıyamadık. Ama bundan sonra artık ihracatçının da elinin güçlendiği, üreticinin de elinin güçlendiği farklı aktörler devreye girdi. İnşallah en kısa süre içerisinde 2020-2021 yılında en önemli sloganımız 100 bin ton ihracat, 500 milyon dolar da gelir bekliyoruz. Özellikle pandemi döneminde, bunu hedef koymak doğru mu, biz bunun doğru olduğunu düşünüyoruz. pandemiye rağmen kuru kayısı ihracatında herhangi bir gerileme söz konusu değil. Özellikle ihracat rakamlarına baktığımız zaman geçen yılla bu yılın 7 aylık ihracat rakamları arasında çok küçük rakamlar oluştu. Bunlar da dünyadaki birtakım ekonomik, sosyal, siyasal, özellikle dünya bir sağlık sınavından geçiyor. Buna rağmen kuru kayısıda ben çok iyi bir dönem yaşadığımızı söyleyebilirim.

FİYATLARA YANSIYACAĞINI GÖRECEĞİZ

TMO’nun kayısı alımının bu yıl gerçekleşeceğini belirten Başkan Özcan,

Bu yıl TMO’nun kayısı alımı gerçekleşecek. Bu konuda kamuoyu ve üreticimiz kesinlikle herhangi bir endişeye kapılmasın. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘TMO’nun kuru üzüm ve kuru incirde uyguladığı alım müdahalelerini kuru kayısıda da uygulayacak’ dedik. Artık bu konuda bir kararlılık, Sayın Cumhurbaşkanının cümlelerinin ağzından dökülmesiyle artık bu işten bir geri dönüşün olmayacağı çıkmıştır. Kuru kayısıda alımla ilgili bir yol haritası belirlenecek. Kuru kayısıda önümüzdeki günlerde hem fiyat hem de alım müdahalelerinin nasıl başlatılacağı ve ne şekilde yapılacağıyla ilgili Toprak Mahsulleri Ofisi kamuoyuna bir açıklama yapacak. Biz de bunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Kuru kayısı piyasasında güç olarak gördüğümüz şey arz ve talep dengesidir. Bu yıl mahsulün ve rekoltenin düşük olması bir taraftan da talebin muhakkak artacağını da düşünürsek, bunun fiyatlara yansıyacağını göreceğiz. Ama bununla beraber de daha çok Toprak Mahsulleri Ofisi bugünden sonra daha büyük bir aktör, belirleyici bir güç olarak görünüyor. Çünkü devlet milli ürün olarak ilan ettiği kuru kayısı, kuru incir gibi Avrupa Birliği coğrafi işaret belgesiyle de taçlandırılmış bu ürünlerle ilgili yeni stratejileri var artık. Kriz masalarında bu ürünlerin bu ülkeye daha yüksek bir miktarda kazanç sağlayacağı, üreticinin daha mutlu olduğu rakamlarda ürününü değerlendireceği bir dönem belirlediği için de bu noktaya gelmiş oluyor. Tarım Bakanlığımızın Toprak Mahsulleri Ofisi’yle beraber son zamanlarda bu ürünlerde yeni bir strateji belirledi. Bu Türkiye’de üretilen bütün kuru meyve gruplarındaki tarım ürünlerimizin hepsi için de geçerli. İnşallah önümüzdeki günler ve aylarda daha güzel günler gelecek diye düşünüyoruz.

ifadelerine yer verdi.

‘ARTIK SONUCA ULAŞTIK’ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ

Mahsulün bol olduğu zamanlar kaygılanılmayacağını dile getiren Başkan Özcan,

Bunlar kuru kayısıda kalıcı çözümler. 30 yıl biriken problemlerdi. Her defasında dile getiriyorduk ama pek sonuca gidemiyorduk. ‘Artık sonuca ulaştık’ diye düşünüyoruz. Kayısıda ürünün ve mahsulün çok olduğu yıllarda endişe etmeyeceğiz, kaygılanmayacağız. Mahsulün bol olduğu yıllarda fiyatların afaki düşüşleri veya üreticinin özellikle temmuz ve ağustos aylarında ürün hasat döneminde oluşan maliyetleri giderecek finansman problemlerini ‘nasıl aşacağız?’ diye düşünmeyeceğiz. Çünkü lisanslı depoculukta ürünün emanete alınıp emanet döneminde bankalardan faizsiz kredi destekleriyle veya diğer desteklerden faydalanmasıyla da bu endişe ortadan kalkmış olacak. Bir taraftan da ihracatı artırmaya yönelik çalışmaları bugünden sonra yapmak zorundayız. Yeni pazarlar bulmak zorundayız. Son zamanlarda özellikle Brezilya, Uzakdoğu pazarları, Çin gibi ülkeler bizim için gerçekten önemli alanlar kapladılar. Çünkü dünya muhakkak belli bir tüketici kitlesinden daha çok yaygın tüketici kitlesine ulaşmak zorundayız. Dediğim gibi kayısıda hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak. Kayısıda yeni bir dönem başladı. Bu saatten sonra hem üretimde kaliteyi hem ihracatımızı artıracağız. bu şehre kısa vadede 100 bin ton ihracatla 500 milyon dolar gelir getirmeyi hedefliyoruz.

söylemlerini kullandı.

08 Eyl 2020 - 12:30 Malatya- Gündem

Muhabir Mutlu Sarıgül


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi