MALATYA’NIN ÖZLEDİĞİ TABLO

5 BELEDİYE BAŞKANI İLK KEZ BİR ARADA

5 BELEDİYE BAŞKANI İLK KEZ BİR ARADA

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Şehrül Eminler Vefa Gecesi’ için Malatya’ya gelen Belediye Başkanları Ahmet Münir Erkal, Mehmet Yaşar Çerçi, Cemal Akın beraberinde mevcut başkan Selahattin Gürkan ile birlikte geçmiş dönem başkanlık yapan AK Parti Milletvekili Ahmet Çakır’ın babasının taziyesinde ilk kez bir araya geldiler. 5 belediye başkanının aynı karede yer aldığı fotoğraf Malatya için tarihi an olarak kayıtlara geçti.

BELEDİYE BAŞKANLARI ANILARINI TAZELEDİ

‘Şehrül Eminler Vefa Gecesi’ne katılan belediye başkanları görev yaptıkları süre içerisinde Malatya’da yaşadıkları anılarından bahsederek tecrübelerini paylaştılar. Gürkan bu buluşmayı, “Türkiye’ye rol model olma noktasında çok önemli bir hadisedir” diyerek yorumladı. Yıllar sonra Malatya’ya gelen Mehmet Yaşar Çerçi ise, “Güzel hizmetleri gördükçe de kıvanç duyuyoruz” dedi. Cemal Akın da, “Telefonunuz 24 saat açık kalacak” diyerek kendi döneminden örnekler verdi.

MALATYA’NIN ÖZLEDİĞİ TABLO

Malatya’nın seçilmiş belediye başkanları ‘Şehrül Eminler Vefa Gecesi’nde bir araya geldi. Malatya için önemli işlere imza atan belediye başkanlarından Ahmet Münir Erkal, Mehmet Yaşar Çerçi, Cemal Akın ve Selahattin Gürkan’ı buluşturan gece tarihi anlara tanıklık etti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Şehrül Eminler Vefa Gecesi’ programıyla Malatya’nın seçilmiş belediye başkanları bir araya geldi.

Nikâh Sarayında düzenlenen programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra Malatya’nın seçilmiş belediye başkanlarından A. Münir Erkal, Mehmet Yaşar Çerçi, Cemal Akın, merhum Seyhan Semercioğlu’nun eşi Şahika Semercioğlu, ilçe belediye başkanları ile meclis üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri katıldı.

Düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bu birliktelik Malatya tarihi açısından, demokrasi kültürü açısından ve Türkiye’ye rol model olma noktasında çok önemli bir hadisedir” dedi.

Düzenlenen Vefa Gecesinde Malatya Belediyesi eski Başkanlarından merhum Seyhan Semercioğlu’nun eşi Şahika Semercioğlu, açılış konuşmaları öncesinde yaptığı selamlama konuşmasında, programın gerçekleştirilmesinden dolayı Başkan Gürkan’a teşekkür ederek,Hepimiz Malatyalıyız. A B C D diye sınıflandırmak partilerde, sonuçta ne oluyor? Malatya’ya hizmet oluyor. Hizmet yarışında birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalı ve gayret edilmelidir. Şu üç günlük dünyada bizlere birlik beraberlik lazım. Bu vesileyle bu birlik ve beraberliği sağlayan Başkanıma çok teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

“MALATYA TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR GÜN”

Malatya açısından çok önemli bir buluşmanın gerçekleştirildiğini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptığı açılış konuşmasında, “Bizim varlık sebebimiz şehrimizin birliği, beraberliği, dirliği ve düzenidir dedik ve bu buluşmanın bir an evvel gerçekleşmesi için istişarelerde bulunduk. Bütün belediye başkanlarımıza bu anlamda sonsuz şükranlarımı arz ediyorum. Malatya açısından, Malatya tarihi açısından, demokrasi kültürü açısından ve Türkiye’ye rol model olma noktasında çok önemli bir hadisedir. Toplantıya katılım ve paydaş noktasında nasıl bir değerlendirme yapalım dedik, belediye başkanlarımızı ve fiili meclis üyelerimizi çağıralım daha uygun olur diye düşündük. Çünkü geniş katılımlı olmaktansa daha homojen toplantı, daha ileriki aşamalarda da geniş katılımlı toplantılar icra ederiz diye düşündük. Hakikaten Malatya tarihi açısından önemli bir gün. Paylaşım ve tecrübenin aktarılması noktasında önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Belediye başkanlarımızla birlikte Kent Müzesi’nde oturduk, uzun sohbet ve istişarede bulunma fırsatını bulduk. Burada özellikle kentimizin kimliğinin korunması noktasında, kentimizin belleğinin korunması noktasında, hafızasının korunması noktasında ve kent kültürüyle birlikte kent değerlerinin sabitleştirilip oraya entegrasyonu noktasında genel anlamda sosyal entegrasyonun icra edilmesi noktasında önemli bir toplantı olduğu kanaatindeyim. Burada demokratik kültür anlamında da önemli bir mesaj var. Türkiye’ye önemli bir mesaj var. Değişik zamanlarda, değişik partilerde görev yapmış ve memleketimizin hizmetinde bulunmuş belediye başkanlarımızın şehrin çağrısına kulak verip, şehrin çağrısına icabet ettikleri için bütün Malatya halkı adına, hemşerilerim adına kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Tabi bu toplantımıza Ahmet Çakır başkanımızda katılacaktı, planlamamız öyleydi. Ahmet Çakır başkanımızın dün babası Hakk’ın rahmetine kavuştu. Ben bu vesileyle Ahmet Çakır Başkanımıza Cenabı Allah’tan sabırlar diliyorum” dedi.

“MALATYA KENTİNE BİZİM VECİBEMİZ BİTMEZ”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın çok önemli noktalara temas ettiğini belirten Malatya eski Belediye Başkanlarından A. Münir Erkal da yaptığı konuşmada, “Ben Belediye Başkanı olduğum dönemde bir ara Hemşerilik Anayasası oluşturalım demiştim ve benim yayınlamış olduğum kitaplarda bu vardı teklif olarak. Bir Hemşerilik Anayasası olsun, kentimizi koruma, kimliğimizi koruma, geleceğimizi planlama ve Malatya için, bu topraklar için irademizi ortaya koyalım demiştim o zaman. Şimdi Sayın Başkan Gürkan, tarihinde ilk defa ki ben daha önce duymadım Belediye Başkanlarımızı bir araya getirerek bu topraklara hizmet etmiş tecrübesiyle, birikimiyle, heyecanıyla, dinamizmi ile arkadaşlarımızı bir araya getirerek bu heyecanı yeni bir seviyeye getiriyor bu anlamda çok önemli bir iş yapıyor. Çok hayırlı bir iş yapıyor.

Belediye Başkanlığımız bittiği zaman Malatya kentine bizim vecibemiz bitmez, bitmemeli. Bu sürdürülebilir ve sürekli olmalıdır. Ama maalesef içinde bulunduğumuz şartlar bu ruhu öldürdü. Eğer herhangi bir sistemi düşmanlaştırma, kutuplaştırma ve gerilim üzerine kurarsanız bu birleşme, bu dayanışma şuurunu öldürürsünüz.

Ben her zaman söylemişimdir, benim üzerime düşen bir şey varsa hem mesleki hayatım itibariyle, hem yerel yönetimdeki görev tecrübem ifadesiyle, hem yüksek mimar olmam ifadesiyle Malatya ile ilgili her konuda bilabedel adımın da zikredilmemesi şartıyla her türlü desteği vermeye hazırım.

Belediye Başkanlığı önemli bir görev ve Selahattin Bey bu şuurla böyle bir organizasyon yapıyor. İşte bu sinerjinin böyle oluşması çok değerli, Sayın Başkanın dediği ilk defa tarihinde bu yapılıyor inşallah geleneksel bir ilke haline gelir. Her alanda, istediği yerde biz desteğimizi, bilgimizi, birikimimizi Malatya’ya aktarırız. Bu Malatya’mızın zenginleşmesine, huzurunun artmasına, çok daha büyük projelerin hayata geçmesine inşallah vesile olur” şeklinde konuştu.

“VAZİFELERİN HAKİKİ SAHİBİ GERÇEKTEN HALKTIR”

Geçmişte kendilerinin Belediye Başkanlığı görevini yüklendiklerini belirten Malatya eski Belediye Başkanı Mehmet Yaşar Çerçi ise, “Geçmişte bizler yüklenmiştik bu görevi şimdi de sizler görevi yüklenmiş durumdasınız. Biz görev yaptığımız süre içerisinde bize bu emaneti yükleyen halkımıza karşı mümkün olduğu kadar hep hürmetkâr olduk. Bu vazifeyi yüklendikten sonra personellerimiz ve Başkan Yardımcılarımla yaptığım ilk toplantıda şunu onlardan rica ettim: Değerli arkadaşlar ben sizin odanıza geldiğim zaman ne yapıyorsunuz hemen ayağa kalkıyorsunuz iltifat ediyor ve hemen bir şeyler ikram ediyorsunuz. Peki hemşerilerimizden biri geldiği zaman işi için o davranışı onlara da gösteriyor musunuz? Göstermelisiniz çünkü neden? Bendeniz o vazifeyi yüklenen kişi mührü onlardan aldım, mührün sahibi onlar. Esasında patron da onlar. Dolayısıyla ben onların hizmetçisiyim. Hizmetçiye böyle davranırken patrona öyle davranmazsan yanlış yapmış olursun. Öyle yapmadığın için o kişi oradan rahatsız olarak çıktıysa itibar görmediğini, değer görmediğini anlayıp çıktıysa siz o günkü yevmiyenizi hak etmediniz. Hak etmediyseniz de bu bir şekilde sizden çıkar. Eve gidersiniz hanımınız sizi asık suratla karşılar, çocuğunuzun başına bir iş gelir. Bu bilinci arkadaşlar hiç kaybetmemeliyiz. Çünkü bu vazifelerin hakiki sahibi gerçekten halktır. Bu vazifelerin bizlere verilmesi çok seçkin olmamızdan dolayı mıdır? Değil. O zaman da söylüyordum, şimdi de söylüyorum; halkın içerisinde öyle babayiğitler var ki ama Hz. Allah imtihanları gereği onlara fırsat vermez, size fırsat verir, bize fırsat verir. Ve bu bizim dolayısıyla insanlardan çok ayrı olduğumuz anlamına gelmez. Ama işte Hz. Allah nimetlerle de kulunu imtihan eder, külfetlerle de, makamlarla da mevkilerle de imtihan eder. O imtihanlardan anlımızın akıyla çıkmaktır esas gaye olan. Allah hepimizi bütün vazifelerimizde yüz akıyla çıkmayı nasip etsin.

Biraz önce Münir Başkanımızın da ifade ettiği gibi böyle bir toplantıyı böyle bir buluşmayı sağladığı için Kıymetli Selahattin Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sağ olsun var olsun. Yaptığımız bu bir bayrak yarışı. Başkanlar yüklendikleri görevi kendi dönemleri içerisinde halkın kendisinde olan imkan ve kaynaklarını en öncelikli işlere ve en ekonomik bir şekilde israf etmeksizin onlara hizmet etmekle mükellef. Bizle bu görevi yaptık, şimdi Selahattin Başkanımız yapıyor. Güzel hizmetleri gördükçe de kıvanç duyuyoruz, bu hizmetlerin sayısının artmasını diliyoruz. Bu vesileyle Allah’tan kendisine güç ve kuvvet vermesini diliyorum, hepinize en derin muhabbetlerimi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANI NE YAPMALIDIR MÜTEVAZI OLMALIDIR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın bu toplantıları genişleterek yaptığı için teşekkür eden Eski Belediye Başkanlarından Cemal Akın’da yaptığı konuşmada, “Değeli hemşerilerim Belediye Başkanlarından bahsettik. Aramızda olanlar var olmayanlar var. Belediye Meclis üyeliği nedir, Belediye Başkanlığı nedir o hatıralardan bahsederek onları da yad etmek istiyorum. Hasan Bey Malatya’nın ilk Belediye Başkanı. Hasan Derinkök kim, Hasan Derinkök Beylerderesi, Tohma ve Sultansuyunun arazilerine sahip o zaman Malatya’nın en geniş arazilerine sahip. Belki yeni teşekkür ettiği için, belki o zaman devletin belediye hizmetlerini takviye etmek için imkanları sınırlı olduğu için Hacepte Oğlu Hasan bey Belediye Başkanlığından ayrıldığında servetinin belki dörtte üçünü burada harcamıştır. Yani bize ilk Belediye Başkanımızdan örnek var. Yani Belediye Başkanları Belediye Başkanlıklarından ayrıldıktan sonra fakirleşmiş olmaları efdaldir. Belediye Başkanı bunlara özellikle dikkat etmelidir. Belediye Başkanı ne yapmalıdır mütevazı olmalıdır. Buradan iki örnek daha vereceğim. Biri Rahmetli Hamit Fendoğlu. Hamit Fendoğlu Malatya’yı geziyor. Gezerken diyelim Saman Pazarında, Akpınar’da eskiden ip hamalları vardı ipler sırtında rastlıyor selam veriyor diyor ki bana bir sigara sar oturuyor yanına. O tabi Hamit beyin kalkıp gideceğini düşünürken Hamit bey o sigarayı kulağının arkasına yerleştiriyor diyor ki ben bunu sonra içecem. Sen bana bir sigara daha sar. Yani şimdi sizleri telefonlarla aradıkları zaman telefona çıkmamazlık etmeyin. Hem Meclis üyelerine söylüyorum, hem Belediye Başkanlarına söylüyorum. Belediye Başkanı seçildiğimiz zaman biz Tayyip Bey hepimize talimat verdi herkes telefona çıkacak, 24 saat telefonunuz açık kalacak. Biraz önce arkadaşlarımız konuştular çok güzel konuştular çok şeyler öğrendik. Bunu ben anlaşılır hale getirmek istiyorum. Aman yüksünmeyin, tembellik etmeyin eğer halkın gönlünde taht kurmak istiyorsanız illaki bunlara dikkat edin. Adama bir konak hediye etseniz telefon ettiği zaman onu muhatap alıp onunla konuşmanız o kadar memnun etmez. Bununla ilgili bir kısım hatıralarımızı da ben nakletmek istedim. Birde yine Rahmetli Hamit Fendoğlu’ndan bahsetmek istiyorum. Özellikle diğer partiden seçilmiş olan parlamenter ve belediye başkanlarını da size örnek olarak göstermek istiyorum. Hamido tarlalarını satarak siyaset yapmıştır. Ahmet Fırat Cumhuriyet Halk Partisinde Hanımın çiftliğine doğru giderken orada gayrimenkulleri vardır Selahattin bey bilir. Orada tarlalarını satarak siyaset yapmışlardır. Biraz evvel Hasan beyden bahsederken Belediye Başkanıyken daha çok zengin ayrıldığı zaman fukaralaşmıştı. Ahmet Fırat’ta öyle Rahmetli Hamido da öyle. Bizim örneğimiz onlar olmalı. Çünkü biz Dar-ül Rifat’ız çünkü biz Malatya’da seçkin insanların yaşadığı yerde yaşıyoruz. Eskilerin duygu ve düşüncelerini paylaşmayı yenilediği için Selahattin Beye çok teşekkür ediyorum. İnşallah benim ve Selahattin Beyin sünnetini bundan sonra gelenlerde devam ettirirler” ifadelerini kullandı.

Program sonunda Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Eski Belediye Başkanlarına Malatya’ya yapmış oldukları hizmetlerin anısına birer plaket takdim etti.

‘Şehrül Eminler Vefa Gecesi’nde Malatya’nın seçilmiş Belediye Başkanları A. Münir Erkal, Mehmet Yaşar Çerçi ve Cemal Akın Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte restorasyon çalışmaları tamamlanan Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezi’ni de gezdiler. (Haber Merkezi)

28 Mar 2022 - 09:37 - Gündem

Muhabir   Beyzannurgul


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.