“MALATYA SANAYİSİYLE DE TANINIYOR”

Cumhurbaşkanı Tatar’dan Malatya’ya Övgü SİNEM HATUN DAVUT Malatya Valisi Hulusi Şahin’i makamında ziyaret eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaş...

Cumhurbaşkanı Tatar’dan Malatya’ya Övgü

SİNEM HATUN DAVUT

Malatya Valisi Hulusi Şahin’i makamında ziyaret eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Malatya’nın Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisi olduğuna dikkat çekti. Malatya’nın özellikle tekstil ve organize sanayi bölgelerindeki başarılı yatırım ve çalışmalarla ihracat potansiyelini yakalayan bir şehir olduğunu belirten Tatar, “Burası kayısıyla biliniyor ama kayısının da ötesinde artık organize sanayi bölgeleriyle de tanınıyor. Malatya özellikle tekstil ve organize sanayi bölgelerindeki başarılı yatırım ve çalışmalarla ihracat potansiyelini yakalayan bir şehir” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bir dizi temas için Malatya’yı ziyaret etti. Malatya Valisi Hulusi Şahin ile birlikte vali yardımcıları, il müdürleri Cumhurbaşkanı Tatar’ı Valilik Binası önünde karşıladılar. Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Valilik makamına geçen Cumhurbaşkanı Tatar burada önemli açıklamalarda bulundu.

Malatya’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile önemli münasebetleri olduğuna dikkat çeken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yıllar önce Malatya’dan Kıbrıs’a gidenlerin olduğunu söyledi.

Malatya’dan Kıbrıs’a giden öğrenciler ile askerlik görevine yapanların da olduğunu söyleyen Tatar, “Tabii ki Malatya’da bizim baş tacımız Kıbrıs gazilerimiz var. Ben yıllar önce Maliye Bakanı olduğum dönemde de geldim ve kendilerini ziyaret etmiştim. Ondan sonra da ilişkilerimiz devam etti. Onlar zaman zaman Kıbrıs’a geliyor ve törenlerimize katılıyorlar. Bu anlamda aramızdaki münasebetler daha da gelişmiştir” dedi.

“MALATYA EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERDEN BİRİSİ”

Malatyalı işadamlarının ünlü markalarını Kıbrıs caddelerindeki mağazalarda bulunduğunu ifade eden Tatar, “İnönü Üniversitesi’nde bana bir fahri doktora unvanı verilmesinin yanında Kıbrıs konulu bir konferans vermek için Malatya’da bulunmaktayım. Malatya’mız elbette Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi. Burası kayısıyla biliniyor ama kayısının da ötesinde artık organize sanayi bölgeleriyle de tanınıyor. Malatya özellikle tekstil ve organize sanayi bölgelerindeki başarılı yatırım ve çalışmalarla ihracat potansiyelini yakalayan bir şehir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de çok önemli markalar bizlerin caddelerinde Malatyalı iş adamlarının yatırımları sayesinde ekonomimize katkılarını sürdürmektedirler. Özellikle 1974’ten sonra artık ekonomik entegrasyon gibi bir gelişmeyle gerek televizyonlar gerek reklam gerek tanıtım hep Türkiye’nin ünlü markalarının bizim caddelerdeki mağazalarda halkımızın hizmetine sunulduğunu görüyoruz. Malatya’da da çok sayıda firmanın ünlü markalarını orada görüyoruz. Bu markalar artık dünya genelinde” şeklinde konuştu.

“ZİYARETLERİ ÇOK DEĞERLİ BULUYORUM”

Malatya’ya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında giderek artan bir işbirliği olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Aramızdaki kadim ve kutsal bağların iletişim çağında daha da gelişmesi ve daha da pekişmesi en büyük temenni ve dileğimdir. Dolayısıyla böyle ziyaretleri o anlamda çok değerli buluyorum. Hem üniversiteler hem turizm potansiyeli hem kültürel etkinlikler hem ticaret, ekonomi gibi çeşitli konularda giderek artan bir işbirliği potansiyelimiz var. Çünkü burası elbette artık dünya sıralamasında önemli bir üretim bölgesi olan bir yer. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelişmesi sürecinde mutlaka buradaki tecrübe, bilgi birikimi vs. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomik potansiyeline katkı sunacaktır. Bu bakımdan gerek ticari gerek ekonomik gerek üniversitenin iş birliği gerek belediyelerimizin, yerel yönetimlerimizin kendi aralarında paylaşacakları birtakım bilgi ve becerileri bütün bunlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle Malatya’nın yoğun temas içerisinde olabileceğini göstergeleridir. Bu bakımdan böyle ziyaretleri, ilmi düşünceye de katkı sağlayacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNDE GİRDİK”

Kıbrıs meselesinde şartlar kabul edilirse müzakerelere geçileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, şunları kaydetti:

Kıbrıs konusu elbette ki Türkiye’nin de devamlı gündeminde olmaya devam ediyor. Bizim şu anda yürüttüğümüz yeni siyaset egemen eşitlik, eşit ulusal statü dediğimiz ve bir anlaşma olacaksa bu anlaşma mutlaka 2 devletli bir çözüm olması gerekmektedir. İyi niyet yürüttüğümüz görüşmelerde hep federal çatı altında yani bir bakıma 2 kanadın eşitlik temelinde bir anlaşmayla federal çatının başarılı olabileceğiydi. Ama zaman içerisinde Rumların hiçbir zaman bizleri eşit görmediği ortaya çıktı. Çoğunluğun azınlığı yönetebileceği bir federal çatıyı hep savundular. Özellikle Annan Planı’ndan sonra bizlerin o plana ‘Evet’ dememiz, Rumların ‘Hayır’ demesi ve maalesef Avrupa Birliği’nin ‘Hayır’ diyen tarafı mükafatlandırıp, onları tek başlarına Avrupa Birliği’ne almalarından sonra işin boyutu bambaşka bir yere gitti. Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs Adası’nın garantörüdür. Dolayısıyla Kıbrıs’taki pozisyon, Kıbrıs’ın statüsü Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği için de önemlidir. Bu bakımdan bütün bu hassasiyetleri dikkate alarak yeni siyasetimizi geliştirdik. Ve Avrupa kartından sonra da bizim Kuzey’deki Türk Devleti’nin egemen bir devlet olması şartını öne koştuk. Bu şart kabul edilirse resmi müzakerelere geçilecek. Ama o güne kadar kendi devletimizi tanıtmak için sürekli olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle önemli bir çalışma içerisinde girdik.”

“BİZİ GELECEĞE EMİN ADIMLARLA TAŞIYOR”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin giderek güçlendiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “20 Eylül 2022’de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi bir konuşma var. Orada ‘Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıtma vakti gelmiştir. Ben buradan tüm uluslararası toplumlara çağrı yapmak istiyorum’ demiştir. 2 hafta önce Özbekistan’ın Semerkant şehrinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni anayasal adı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sıfatıyla Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye müracaatımızı oy birliğiyle kabul edilmesi mücadelemizde önemli bir kilometre taşı teşkil etmektedir. Dolayısıyla zaman içerisinde 1974’ten sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin daha da güçlendiğini görüyoruz. Bu da bizi geleceğe emin adımlarla taşıyor. Ve tabii ki Doğu Akdeniz’deki Mavi Vatan’daki hidrokarbon, doğal gaz ve diğer zenginlikler ile aynı zamanda güvenlik meselelerini dikkate aldığımızda gerek denizlerde Mavi Vatan’da gerek göklerde hava sahasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin statüsünün sürekli olarak yükseldiğini ve Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte hareket edildiğinde bu bölgedeki, bu coğrafyadaki etkinliğimiz ve ulusal çıkarlarımızı en iyi şekilde korunduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla bu siyaseti sürdürmenin mutluluğu içerisindeyim. Onun için Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli bölgelerine gittiğimde yerel, ulusal basınla olsun gerek sizlerle olsun çeşitli kurum ve kuruluşlara Kıbrıs meselesinin son aşamadaki pozisyonunu anlatmak ve Türk kamuoyunu aydınlatmak elbette benim istediğim bir olay” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Malatya Valisi Hulusi Şahin ise, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya milletler ailesinde kabul görmeye başladığını belirterek, “Kıbrıs davasının en büyük savaşçısı ve kahramanı Rauf Denktaş’ı görüyoruz. Keşke yaşasaydı da bugün eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dünya milletler ailesinde kabul görmeye başladığını görseydi. Türk milletinin bir ferdi olarak son Türk Cumhuriyetimizin cumhurbaşkanı olarak zatıâlinizi burada görmekten büyük bir şeref duyuyoruz” söylemini kullandı.

25 Kas 2022 - 10:11 - Gündem

Muhabir   Beyzannurgul


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.