BAŞKANLARIN ÇALIŞMA REÇETESİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyelerinin hayata geçirilen ve yapımına başlanan projeleri araştırdık.

Şükran Malkoç
Şükran Malkoç Tüm Haberleri

MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

KAYISI KENT VE TİCARİ MERKEZ PROJESİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan, 2 yıllık süre içerisinde birçok projeye imza attığı biliniyor. Ama 2 yıllık süre zarfında hangi projeyle adından söz ettirecek ya da hangi projesi Malatyalı vatandaşların ihtiyacını karşılayacak, projeler tamamlandıktan sonra gündemdeki yerini koruyacaktır. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yürütülen Dünya Kayısı Merkezi diğer adıyla Modern Şire Pazarı adından çokça söz ettirecek projeler arasında yerini koruyacak gibi duruyor.

Dünya Kayısı Merkezi, Büyükşehir Belediyesi tarafından hem Malatya’ya hem de dünya piyasasına kayısının tanıtılması ve ihraç edilmesi amacıyla Fırat Kalkınma Ajansı ile “Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi” ni imzaladı.  200 milyon TL olan proje, tamamen hayata geçmesi durumunda toplam yatırım bedelinin 600 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi, Lisanslı Depo ile entegre bir şekilde çalışmalarını yürütmeyi planlıyor. Ayrıca Dünya Kayısı Merkezi’nin tamamlanmasıyla beraber Malatya Kayısısı Dünya Gıda Borsasında yerini alacağı hedefler arasında gösteriliyor. Dünya Gıda Borsası’nda Malatya Kayısısını ithal etmek isteyen yabancı devletler, tıpkı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndaki (IMKB) gibi sanal ortamda hisse senetlerini alabilecekler. Proje kapsamındaki 300 milyon dolarlık Malatya Kayısısı bütçesi 1.5 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

 Kayısının değerinin daha da artırılacağını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Dünya Kuru Kayısı Başkenti olan ve Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 80’nin Malatya’da üretildiği ve ihraç edildiği bir merkezde Malatya’ya yakışan, yaraşan bir Şire Pazarı’nın olması çok elzemdi ve geçmişte yapılması gerekirken gecikmiş bir hizmet olarak değerlendiriyoruz. Yıllık 100 bin ton kuru kayısı ihracatının getirisi 300 milyon dolar civarında bir rakam. Bu Malatya için önemli bir katma değerdir. Ancak yeterli değildir. Kuru kayısının dünya piyasasında 5 milyar dolara yakın bir girdisi var. İnşallah Şire Pazarımız ve diğer tesislerin hizmete girmesi ile birlikte Malatya kayısısı hem Malatya açısından hem de Türkiye açısından önemli bir ürün olma noktasında emin adımlarla ilerleyecektir” dedi.

MİLLET KÜTÜPHANESİ

Malatya İl Halk Kütüphanesi Ahmet Çakır döneminde yıkılarak yerine cami yaptırılmıştı. Kütüphane eksikliğini gidermek amacıyla Millet Kütüphanesi’ni yapan Büyükşehir Belediyesi, şu anda temel aşamasında ve çalışmalar devam ediyor.

Millet Kütüphanesi ile ilgili bilgiler aktaran Gürkan, “Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda gençlerimizin yanında olmanın gayret ve çabası içerisindeyiz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim almalarını, gerekli araştırmaları yapabilmeleri ve geleceklerine umutla bakabilmelerini sağlamak için çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmalarımızdan biride yine Bakanlığımız ile birlikte Millet Bahçesi içerisinde yapımına başladığımız olduğumuz 15 bin 500 metre kapalı alana sahip olacak Millet Kütüphanesinin mimarisi, Malatya’ya özgün ve yakışır bir tarzda projelendirildi” ifadelerini kullandı.

FUAR MERKEZİ

Birçok ulusal ve uluslararası fuarlara ev sahipliği yapan Malatya’ya, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir Kongre ve Fuar Merkezi yapılıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi, 15 bin metrekare kapalı alana sahip Kongre ve Fuar Merkezi inşaatında son aşamaya geldi. İçerisinde kongre ve fuarların yapılacağı alanın yanı sıra toplantı salonları, fuaye alanları ve konferans salonlarının olacağı merkez mayıs ayı sonunda hizmete girecek.

YEŞİLYURT BELEDİYESİ

ŞAHİNTEPESİ MACERA PARKI VE SOSYAL TESİSLERİ

Yeşilyurt Belediyesi, Şahin Tepesi, Tarımsal Üretim ve Turgut Özal Kentsel Dönüşüm projeleriyle hem istihdam hem de şehirleşme kapsamında çalışmalarını yürütüyor. Şahin Tepesi Macera Parkı ve Sosyal Tesisleri ile 37 dönümlük alanı turizm merkezine dönüştürülmesi hedefleniyor. 37 dönüm alan üzerinde inşaatı devam eden projede; hayvanat bahçesi, balonlu eğlence havuzu, lokanta ve kafeterya, mini masal parkı, dağ kızağı alanı ve paintbaal alanları yer alacak.

Konuyla alakalı Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Yeşilyurt Belediyemizin yeni dönem vizyonel projelerinden olup, 37 dönüm alan üzerine konumlandıracağımız Şahintepesi Macera Parkı ve Sosyal Tesisleri alanında yapım işleri devam etmektedir. Bizlerde bölgemizin değerini artıracak bu tür yatırımların sorunsuz bir şekilde tamamlanıp hizmete girmesi adına çalışmaları yakından takip ediyoruz. Projemiz içerisinde, her yaştan vatandaşımızın faydalanabileceği lokanta ve kafeteryanın yanı sıra 50 farklı oyun grubunu içerisine alan 28 oyunlu dört ip macera parkuru, serbest düşüş parkuru, 15 oyunlu ağ macera parkuru, dev salıncak, tubby slide, trambolin, tırmanma duvarları ile çocuk oyun alanları ve sosyal donatılar yer alacaktır” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Genel olarak imar ve şehirleşmeyi ön planda tutan Yeşilyurt Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında da çalışmalarını sürdürüyor. Turgut Özal Mahallesinde ki 15 dönümlük alanda başladıkları 1.Etap Kentsel Dönüşüm alanına, 150 adet daire ve 10 adet dükkanın yanı sıra yeşil alanlar, sosyal donatılar, cep otoparklar, aydınlatmalar, parklar, kamelyalar, yürüyüş ve bisiklet yollarının da olacağı bir proje de çalışmalar devam ediyor.

Kentsel Dönüşüm hakkında bilgiler aktaran Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “2020 yılı Nisan ayında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle riskli alan ilan edilen Turgut Özal Mahallemizde depreme dayanıksız ve insan sağlığı açısından büyük riskler oluşturan ev ve binalarla ilgili resmi süreçlerimizi tamamladık. Vatandaşlarımızla 100’de 100 oranında anlaşmaya vardıktan sonra çalışmalarımıza hız verdik. Burada 66 adet parsel üzerinde ki 48 yapı içerisinde 83 adet bağımsız bölüm yer almaktaydı. Yıkım ihalelerini de yaptıktan sonra tahliyesine karar verilen evlerin büyük bir kısmının yıkımı gerçekleşti. Yıkım çalışmalarının tamamlanmasından sonra yapım ihalemizi gerçekleştirip,10 bin 500 metrekare net alan üzerine inşa edeceğimiz konutlarımızın ve yaşam alanlarımızın temelini atacağız” sözlerini kaydetti.

TARIMSAL ÜRETİM VE AR-GE SAHASI

Tarımsal hizmetlerdeki faaliyetlerini sürdüren Yeşilyurt Belediyesi, Kayısı Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa Cumhuriyet Örnekköy’de 177 dönümlük alanda kurduğu Tarımsal Üretim ve AR-GE Sahası, arpa, buğday, nohut ve kuru fasulyenin yanı sıra rulo çim ve süs bitkisi üretimleriyle tarımsal yatırımlara katkı sağlıyor.

Tarımsal Üretim-ARGE Sahası ile tarımsal hizmetlere ilgili açıklama yapan Mehmet Çınar, “Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Kayısı Araştırma Entstitüsü işbirliğiyle kurduğumuz Tarımsal Üretim-ARGE sahamız, Yeşilyurt’umuzu tarımsal hizmetlerde marka haline ulaştırma hedeflerimize büyük katkı sağlamıştır. Arpa, buğday, kuru fasulye, nohut ve rulo çim üretimlerimizle, verimli topraklarımızın bereketini artırmaya çalışırken, hemşerilerimizin daha fazla doğal ve taze ürünler tüketmesi içinde aracılık yapıyoruz” söylemlerine yer verdi.

BATTALGAZİ BELEDİYESİ

ŞEHİT FEVZİ MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

24 Ocak’ta yaşanan Elazığ depreminden sonra Battalgazi ilçesinde Şehit Fevzi Mahallesi’nde 110 dönüm alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla riskli bölge ilan edilmişti. Riskli yapıların yer aldığı mahallede yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışması kısa süre başlanmıştı. Şu anda hemen hemen yıkımı tamamlanan bölgede ilk kazmanın bugünlerde vurulması bekleniyor. Kentsel dönüşüm kapsamında bölgede yaşayan bazı vatandaşlar, tepki göstermişti. Bu tepkilere binaen Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, vatandaşların mağdur edilmeyeceğini belirtti.

İMAR ALANI

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in seçim vaatlerinden biri olan imar projelerinde çalışmalar başlatıldı. Battalgazi’de İmar çalışmaları kapsamında Hanımınçiftliği ve Orduzu mahallelerini kapsayan bin 600 hektarlık alanda 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı uygulama çalışmaları son aşamaya geldi. Ancak burada merak edilen bir konular arasında tarım alanlarının yoğun bulunduğu bölgede yeşil alanların tahribatına gösterilecek hassasiyet nasıl yürütüleceği söz konusudur.

GELİNCİK TEPESİ

24 Ocak depreminden sonra evleri yıkılan ve ağır hasar alan vatandaşlar için yapılan Gelincik Tepesi Konutları TOKİ ve Battalgazi Belediyesi tarafından çalışmaları tamamlanmak üzere, hak sahibi depremzede aileleri için 600 dönüm üzerine bin 533 adet konut yapıldı.

Gelincik Tepesi Deprem konutlarını değerlendiren Battal Gazi Belediye Başkanı Osman Güder, “24 Ocak’ta yaşadığımız depremin hemen ardından Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm yetkili mercili organlar hep sahadaydık. Depremlerin yaralarını sarmak adına güzel çalışmalara imza atıldı. Hamd olsun bu süreçte hükümetimiz ve yerel yönetimler olarak başarılı bir sınav verdik ve hiçbir vatandaşımızdan bu zaman zarfında olumsuz bir tepki alınmadı. Şükürler olsun ki buda bize Türkiye’nin nereden nereye gelmiş olduğunu ve sorunlara anında çözüm ürettiğini gördük” dedi.

07 Nis 2021 - 13:03 - Gündem

Muhabir Şükran Malkoç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Malatya'nın en başarılı siyasetçisi kimdir?