“TÜM DAİRE AMİRLERİMİZ SORUMLUDUR”

Malatya Valiliği 2021 Yılı 2. İl Koordinasyon Toplantısı Malatya Valisi Aydın Baruş Başkanlığında Malatya Kültür ve Kongre Merkezinde yapıldı. Vali Baruş, yatırım programı hakkında bilgi vermeden önce Daire Amerlerine bazı uyarılarda bulundu. Baruş yaptığı uyarıda, “Daire Amirlerimizin de bilmesi gereken bir iki konu var. Öncelikle kamu kurumlarımızda maske, mesafe ve hijyen koşullarına uyulması noktasında tüm Daire Amirlerimiz sorumludur” dedi.

Şükran Malkoç
Şükran Malkoç Tüm Haberleri

Malatya Valiliği 2021 Yılı 2. İl Koordinasyon Toplantısı dün Valisi Aydın Baruş Başkanlığında Malatya Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşti. Toplantıda konuşma yapan Aydın Baruş, ilimizdeki vaka sayılarının hızla artışına dikkat çekti. Özellikle kamu kuruluşlarında çalışan personellerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına riayet edilmesini isteyen Baruş, kurallara uyulmaması noktasında ise Daire Amirlerini sorumlu tutacağını belirtti.

“HASSASİYETLE RİAYET ETMENİZİ İSTİYORUZ”

Toplantı konuşmasına başlamadan önce salgın süreci ile ilgili değerlendirme yapan Vali Aydın Baruş, “Malatya’mız, ülkemiz ve vatandaşlarımız için yeni projelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugün İl Koordinasyon toplantımızın 2021 yılının 2. Toplantısını gerçekleştiriyoruz. Kamu kurumlarımızın sunumu eşliğinde 2021 yılının yatırım programının genel değerlendirmelerini yapacağız. Toplantıya geçmeden önce sizleri birkaç konuda bilgilendirmek isterim. Değerli üyelerimiz hepimizin bildiği gibi Türkiye 1 yılı aşkın bir süredir Covid-19 virüsü ile mücadele ediyor. Özellikle son zamanlarda Covid-19 salgınının yeni varyasyonu olan mutant virüsünde ülkemizde yaygınlaşmasıyla birlikte hastalığın bulaşı son derece arttı. Dolayısıyla bu süreçte halkımıza da gerekli uyarıları yapıyoruz. Ancak siz Daire Amirlerimizin de bilmesi gereken bir iki konu var. Öncelikle kamu kurumlarımızda maske, mesafe ve hijyen koşullarına uyulması noktasında tüm Daire Amirlerimiz sorumludur. Kamu kurumlarında çalışan memurlarımızın ve görevlilerimizin sağlığı açısından hem de hizmetlerin daha sağlıklı bir ortamda sürdürülebilmesi açısından son derece önemli. Bu açıdan kamu idarelerinde çalışan arkadaşlarımızın kesinlikle maskesiz çalışmalarına müsaade edilmemesi, idarelerde hijyenin mümkün olduğunca en üst seviyelere taşınması, burada temizlik konusu büyük önem taşıyor. Özellikle insanların sık sık dokunduğu ve vatandaşlarla yakın olduğu yerlerde mutlaka sık sık temizlik yapılması gerekiyor. Dezenfektanlar temizlik malzemeleri konusuna hassasiyetle riayet etmenizi istiyoruz” kelimelerine yer verdi.

Vali Aydın Baruş sözlerine şöyle devam etti:

“Diğer taraftan özellikle kalabalık ortamlarda çalışılan ortamlarda hastalığın bulaşma riski son derece yüksek bunu da unutmayalım. Çalışma mekânlarında kalabalık bir şekilde çalışmanın kaldırılması lazım. Bu konuda imkânlarımız çerçevesinde arkadaşlarımızın farklı mekânlarda çalışması için tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz.”

HER KİŞİ RİSKLİ DURUMA GELDİ”

Salgını seyrinde önemli bir artışın olduğunu ifade eden Baruş, “Diğer taraftan bildiğiniz gibi kamu kuruşlarına girişte HES kodu zorunluluğu getirmiştik. Bu konuya da özellikler riayet edilmesini istiyoruz. Kamu kurumlarının girişinde mutlaka bir görevli arkadaşlarımız vatandaşlara HES kodu sorgulamalarını yapması gerekiyor. Çünkü dışarıdan gelen her kişi riskli duruma geldi. Bu durumda eğer kişinin izolasyon sürecini ihlal ettiği sağlanırsa bunun 112’ye derhal haber verilip, izolasyonu sağlanması ve vatandaşlarımız için temin edilen yurtlarımızda izolasyona alınması gerekiyor. Temaslı olan vatandaşlarımızın da evlerine gönderilmesi gerekiyor. Bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğinize inanıyorum” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ KONTROLLÜ NORMALLEŞMEYİ YANLIŞ ANLIYOR”

Kontrollü normalleşmenin vatandaşlar tarafından yanlış algılandığını söyleyen Vali Baruş, “Ayrıca bu ülkenin bir vatandaşı olarak, çevremizdeki insanların ve kendi sağlığımızı koruma kapsamında da çevremizdeki kişiler mutlaka uyarılarımızı yapmamız gerekiyor. Kurallara uymayanları uyarmamamız gerekiyor. Temel kurallara uyulması noktasında dikkatli olmamız lazım ve bunu araçlarımız vasıtasıyla sık sık vatandaşlarımıza duyuruyoruz. Ancak anlaşılıyor ki vatandaşlarımız kontrollü normalleşmeyi yanlış anlıyor. Birçok insan sanki bu hastalık devam etmiyor gibi normal hayatına dönebiliyor kanısına varıyor. Burada büyük bir yanılgı var. Bu yanılgının eserini de hastanede yatan, entübe olan ve yoğun bakım servislerindeki artışlardan görüyoruz. Geçmiş dönemlerde bu konuda ciddi sıkıntılar yaşadık. Tekrar aynı sıkıntıların yaşanmaması için mutlaka üzerimize düşen görevi yerine getirmemiz gerekiyor. Bu konuda sizleri göreve davet ediyorum” sözlerini kaydetti.

Malatya’da yürütülen yatırımlarla ilgili bazı özet bilgileri veren Vali aydın Baruş, yatırmalarla ilgili şu bilgileri aktardı:

2021 Yılı 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yatırımların Genel Değerlendirmesi

“İlimizin 2021 Yılı Yatırım Programında toplam 460 proje yer almaktadır.   Uygulanan yatırım projelerimizin 360 adedi yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarımıza aittir. Belediyelerimiz tarafından yürütülen yatırım projesi sayısı ise 100 adettir. 2021 yılı yatırımlarımızı yatırımcı kamu kuruluşlarımıza göre, belediyelerimize göre ve genel olarak değerlendirecek olursak;

Yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarımızın yatırımları;

-Proje Sayısı: 360

-Toplam Proje Tutarı: 6 milyar 412 milyon 412 bin TL

-2021 Yılı Ödeneği: 880 milyon 412 bin TL

-2021 Yıl Harcaması: 126 milyon 714 bin TL

-Nakdi Gerçekleşme Oranı: yüzde 14

 Belediyelerimizin 2021 yılı yatırımları;

-Proje Sayısı: 100

-Toplam Proje Tutarı: 699 milyon 107 bin TL

-2021 Yılı Ödeneği: 492 milyon 166 bin TL

-2021 Yılı Harcaması: 47 milyon 901 bin TL

-Nakdi Gerçekleşme Oranı: yüzde 10

 İlimizin 2021 yılı toplam kamu yatırımları (yerel yönetim yatırımları dâhil);

-Proje Sayısı: 460

-Toplam Proje Tutarı: 7 milyar 111 milyon 520 bin TL

-2021 Yılı Ödeneği: 1 milyar 372 milyon 579 bin TL

-2021 Yıl Harcaması: 174 milyon 616 bin TL

-Nakdi Gerçekleşme Oranı: yüzde 13

2021 yılında genel olarak projelerimizin;

-26 adedi tamamlanmış,

-221 adedi devam etmekte,

-86 adedi ihale aşamasında,

-2 adedi tasfiye edilmiş

-125 projeye de henüz başlanamamıştır.

Toplam kamu yatırım projelerimizin sektörlere göre dağılımı;

-Diğer kamu hizmetleri sektöründe 92

-Enerji sektöründe                              82

-Tarım sektöründe                              70

-Eğitim sektöründe                             57

-Ulaştırma sektöründe                       53

-Konut sektöründe                             41

-Kültür- turizm sektöründe              35

-Sağlık sektöründe                             27

-Madencilik sektöründe                   2  

-İmalat sektöründe                           1 proje yer almaktadır.

2021 yılı kamu yatırım ödeneklerimizin sektörlere göre dağılımı ve toplam ödenek içindeki  (oranları);

-Diğer kamu hizmetleri                 602 milyon 756 bin TL    (yüzde 44)

-Sağlık sektörü ödeneği;              200 milyon 938 bin TL    (yüzde 15)

-Eğitim sektörü ödeneği;              177 milyon 526 bin TL    (yüzde 13)

-Ulaştırma sektörü ödeneği;          139 milyon 824 bin TL   (yüzde 10)

-Enerji sektörü ödeneği;                106 milyon 401 bin TL     (yüzde 8)

-Tarım sektörü ödeneği;                 73 milyon 587 bin TL     (yüzde 5)

-Kültür-turizm sektörü;                    54 milyon 491 bin TL     (yüzde 4)

-Madencilik+İmalat+konut sektörü; 17 milyon 051 bin TL     (yüzde 1) olarak gerçekleşmiştir”.

06 Nis 2021 - 11:57 - Gündem

Muhabir Şükran Malkoç


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Malatya'nın en başarılı siyasetçisi kimdir?