133 milyon Tl'nin Hesabını Kim Verecek?

2019 yılına ait Sayıştay raporları açıklandı. Malatya Büyükşehir Belediyesinde yapılan usulsüzlükler Sayıştay Raporuna da yansıdı. Sayıştay raporları, Malatya Büyükşehir Belediyesinde sınavsız atamalardan mevzuata aykırı ihalelere pek çok usulsüzlüğü belgeledi. Sayıştay Raporlarında yer alan bir diğer konu da faiz ödemeleri oldu.  Malatya Büyükşehir Belediyesi 133 Milyon TL faiz ödemesi gerçekleştirdi. Bu borç değil, borcun üzerine gelen miktar. Tam 133 Milyon TL. 

Sinem Hatun Davut
Sinem Hatun Davut Tüm Haberleri

133 MİLYON TL’NİN HESABINI KİM VERECEK?

SAYIŞTAY RAPORLARI BELGELEDİ

2019 yılına ait Sayıştay raporları açıklandı. Malatya Büyükşehir Belediyesine ait Sayıştay Raporunda yer alan bazı bilgiler şaşırtıcı boyuttaydı. O bilgilerden sadece biri faiz ödemeleri konusu oldu.  Öte yandan Sayıştay Raporuna göre, 25 belediyede özel kalem müdürlüğü sınavsız memuriyet, unvan ve kadro konusu ile dikkat çekti. O belediyelerde biri de Malatya Büyükşehir Belediyesi. Malatya Büyükşehir Belediyesi özel kale müdürlüğüne sınavsız memur ataması yapıldığı tespit edildi.

Sayıştay Raporunda ye alan usulsüzlüklerden bazıları da şu şekilde:

 -Hizmet imtiyaz sözleşmesine konu edilen maddi duran varlıkların ilgili hesaplarda izlenmemesi, denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler.

Belediye tarafından devredilen toplu ulaşım hizmetlerinin işletilmesi işinin kapsamındaki yer üstü düzenleri ve taşıtlar gibi maddi duran varlıkların, 256 Hizmet İmtiyaz Varlıkları Hesabında izlenmediği görüldü.

-Hazine tarafından tahsis edilen taşınmazın derneğe ücretsiz olarak kullandırılması.

Hazine tarafından Malatya Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen taşınmazın 971.823,90 TL bedelle Belediye tarafından restore edildiği ardından tahsis amacı dışında bir derneğe kullandırıldığı belirlendi.

- Tahakkuk eden kira alacağının takip ve tahsilatının gerçekleştirilmemesi, belediyeye ait taşınmazların işletme haklarının ihale yapılmadan belediye şirketlerine devredilmesi, belediye şirketine işletilmek üzere verilen yerlerin devir bedellerinin düşük belirlenmesi ve şirkete devredilen yerlerin pazarlık usulü ile kiraya verilmesi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Yeni Malatyaspor Kulübü arasında Yeni Malatya Stadyumu’nun kullanımına ilişkin olarak tanzim edilen kira sözleşmelerinden doğan yasal faizler hariç 633.756,28 TL tutarındaki kira alacağının tahsil edilmediği görüldü.

-Belediyeye ait taşınmazların pazarlık usulü ile kiraya verilmesi, reklam alanlarının ihale yapılmaksızın kiralanması.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 26’ncı maddesi kapsamında olmayan düğün salonu, hidroelektrik santrali, güneş enerjisi santrali, umumi tuvalet, soğuk hava deposu, kuaför, kuyumcu, fotoğrafçı, çiçekçi gibi taşınmazların işletme haklarının ihale yapılmadan Belediyenin şirketlerine devredildiği ortaya çıktı

-Servis araçlarının ihale yapılmaksızın süresiz bir şekilde çalıştırılması.

-Özel kalem müdürlüğü kadrosunun memuriyete sınavsız giriş yöntemi olarak kullanılması.

Belediye tarafından özel kalem müdürlüğü kadrosuna gerçekleştirilen atamanın, memuriyete sınavsız girişin bir yöntemi olarak kullanıldığı görüldü.

-Arabuluculuk ve mahkeme kararları ile ödenen ücretlerden gelir vergisi kesintisinin yapılmaması, yapılandırılmış borçların muhasebe hesaplarında vadelerine göre izlenmemesi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından alt işveren işçilerine ilişkin olarak mahkeme kararları ve arabuluculuk müessesi sonucunda ortaya çıkan ücretlerin, icra dairelerine veya istihkak sahiplerine ödenmesinde gelir vergisi kesintisinin yapılmadığı ortaya çıktı.

-Faaliyet alacaklarından yapılandırılmış olanların ayrı hesapta izlenmemesi.

-Mevduat faiz gelirlerinin net tutar üzerinden muhasebeleştirilmesi.

-Tatil günlerinde çalışan işyerlerinden çalışma ruhsatı harcının tahsil edilmemesi.

- Beyanname vermeyen vergi mükellefleri hakkında uygulanması gereken cezaların tatbik edilmemesi.

-İlçe belediyelerince tahsil edilen ve büyükşehir belediyesi hesaplarına aktarılması gereken otopark bedellerinin takibinin yapılmaması, ilan ve reklam vergisinin eksik tahakkuk ettirilmesi.

Malatya Büyükşehir Belediyesine ait reklam alanlarının ihalesiz bir şekilde kullandırıldığı görüldü.

195.454.000,00 TL BÜTÇE AÇIĞI

Malatya Büyükşehir Belediyesinin 2019 mali yılı bütçesi ile 696.454.000,00 TL ödenek öngörüldü, önceki yıldan devreden ödenek bulunmaması ve yıl içinde herhangi bir ek ödenek verilmemesi nedeniyle 2019 yılı ödenek toplamı 696.454.000,00 TL oldu. Yıl İçinde ise 531.498.102,04 TL bütçe gideri yapıldı, 164.955.897,96 TL ödenek iptal edildi,2020 yılına ödenek devri yapılmadı.

Sonuç olarak 2019 yılı gider bütçesi 696.454.000,00 TL olmakla beraber, gelir bütçesi T.C. Sayıştay Başkanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı Sayıştay düzenlilik denetim raporu 501.000.000,00 TL olarak belirlendiğinden 195.454.000,00 TL bütçe açığının ise borçlanma yoluyla karşılanacağı anlaşılıyor.

Ayrıca Battalgazi Belediyesi 2021 yılı bütçesinde 11 Milyon TL, Yeşilyurt Belediyesi ise 18 Milyon TL’yi faiz ödemelerine ayıracağını açıklamıştı.

31 Ara 2020 - 10:30 Malatya- Ekonomi

Muhabir Sinem Hatun Davut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?