Tellioğlu hükümete seslendi “DESTEK VERİN!”

İMKON ve MİMDER’in ortak basın açıklamasında konuşan İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat malzemelerindeki fiyat artışları nedeniyle inşaat sektörünün durma noktasını geldiğini belirtti. Hükümet ve yetkililere seslenen Tellioğlu, “İnşaat sektörüne destek verin; Türkiye ekonomisini şaha kaldıralım! Aksi takdirde; hem biz yılların birikimi şirketlerimizi, işyerlerimizi ve sektörel gücümüzü kaybedeceğiz hem de Türkiye ekonomisi kaybedecektir” dedi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON ) ve Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu yaptı. Tellioğlu, konuşmasına tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Covid-19 salgınının kendi sektörlerini de derinden etkilediğini söyleyerek başladı.

“ÇEŞİTLİ TEŞVİKLERLE, BAZI SEKTÖRLER KORUNMAYA ÇALIŞILDI”

İnşaat malzemelerindeki fiyat artışları nedeniyle inşaat sektörünün durma noktasını geldiğini belirten Tellioğlu,

Başta demir ve çimento fiyatları olmak üzere; temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışları sektörü durma noktasına getirmiştir. Döviz kurları düşme eğilimi göstermesine rağmen, temel inşaat malzemelerinde yaşasan olağanüstü artış, sektörü krize sürüklemektedir. Türkiye ekonomisinin ve iş gücünün lokomotif sektörü olan inşaat sektörü, ülkemiz ekonomisine yarattığı katma değer ve istihdam alanı ile stratejik bir sektördür ve 250’ye yakın alt tedarikçi sektörü dinamo etmektedir. Sektör temsilcilerinin tüm mücadelelerine rağmen, tekelci karteller; demir, çimento ve betonda fiyat artışlarını sürdürmektedir, tekelci kartellerle sektörü baş başa bırakanları kınıyoruz. Pandemi sürecinde Hükümetimiz tarafından alınan ekonomik tedbirler kapsamında birçok sektöre verilen çeşitli teşviklerle, bazı sektörler korunmaya çalışılmıştır. Sadece inşaat sektörüne, doğrudan bir teşvik verilmemiştir. Kaldı ki; inşaat sektörünün istediği teşvik olmayıp, sektörün önündeki engellerin kaldırılmasıdır. Böylece, 250’ye yakın alt sektörü dinamo eden inşaat sektörü, tedarikçi ve üretici alt sektörlerle birlikte varlığını sürdürecektir

diye konuştu.

BÜYÜK BİR SORUN HALİNE GELDİ

Tellioğlu,

Demirin son 6 ay içerisinde kg fiyatı 3,5 TL’den 6 TL’ye yaklaşmıştır. Demir-çelik ürünlerinde ve diğer temel inşaat malzemelerinde yaşanan fahiş fiyat artışları; dövizde yaşanan kur artışı, enflasyon ve faiz parametrelerini kapsayan ekonomik değerlendirmelerle izah edilememektedir. Kaldı ki, tek sorun fiyat artışları olmayıp;  demir, çimento ve beton üretiminde dünyada ilk 8 ülke içerinde yer almamıza rağmen iç pazarda malzeme tedarikinin zorlaşması da büyük bir sorun haline gelmiştir

dedi.

“İÇ PAZARIN İHTİYACI KARŞILANMALI”

Acil fiyat düzenlemesine gidilmesi gerektiğini ifade eden Tellioğlu,

Bir deprem ülkesi olan ülkemizde yaşanan depremler, 1. derece riskli alanların ivedilikle dönüştürülmesinden kaynaklı ihtiyaçlar ve tespit edilen 6 milyon riskli yapının dönüşüm planlamaları demir, çimento ve betonda yaşanan fiyat artışlarıyla mümkün görülmemektedir. Halbuki bahsi geçen dönüşüm, ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple; demir, çimento ve beton üreticileri ‘tekelci kartel’ zihniyeti terk ederek, acil fiyat düzenlemesine gitmeli ve üretimi arttırarak iç pazarın ihtiyacını karşılamalıdır

ifadelerini kullandı.

“MÜTEAHHİTLERİMİZ TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMEKTE ZORLANMAKTA”

Tellioğlu, pandemi sürecinde yaşanan küresel sıkıntı ile birlikte, Türkiye’de de ekonominin daraldığını dile getirerek şunları kaydetti:

Dövizde yaşanan kur artışları ile birlikte, kamuya iş yapan kamu müteahhitleri bu süreçte yakalandıkları şartlar sebebiyle zora düşmüşlerdir. Döviz kurunun, faizlerin ve malzeme fiyatlarının artması, diğer girdi maliyetlerinde olağanüstü şartlarda etkilediğinden kamu müteahhitlerimiz taahhütlerini yerine getirmekte zorlanmaktadırlar. Belirli fiyatlar ve belirli sürelerde yapılması gereken kamu işleri, yaşanan şartların ortaya koyduğu zorluklar sebebiyle gerçekleştirilememektedir ve bu alanda mağduriyet yaşan müteahhitlerimiz bulunmaktadır. Hükümetimiz başta fiyat farkı konusu ve süre uzatımı olmak üzere; müteahhitlerimizin yaşadıkları ve olası mağduriyetleri acil olarak gidermelidir. Yaşadığımız süreçte; ülkemizin, devletimizin ve milletimizin adeta bir seferberlik ruhu içerisinde mücadele ettiğini biliyor ve görüyoruz. Biz de sektör olarak; bu mücadelede yer almaktan ülkemize, devletimize ve milletimize hizmet etmekten onur duyuyoruz. Ancak; devletimizin yaşadığımız sürecin yönetiminde ortaya koyduğu ekonomik programlar çerçevesinde, “Türk ekonomisinin lokomotif sektörü” olarak tanımlanan inşaat sektörümüzün sorunlarının ve taleplerinin yeterince karşılık bulmadığını ve bu mahiyette yürüttüğümüz mücadelenin sonuçsuz kaldığını müşahede ettik.

“CUMHURBAŞKANIMIZDAN TALEBİMİZ…”

Destek konusunda hükümete ve yetkililere seslenen Tellioğlu,

Hükümetten ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz; 250’ye yakın alt sektörü tetikleyen binlerce kişiye aş ve iş veren, ekonomiye milyarlarca lira katma değer yaratan kentsel dönüşüm programının ana aktörleri ve ülkemizin stratejik sektörünü temsil eden sektör temsilcilerinin ve sektör paydaşlarının ilgililer ve yetkililer tarafından dinlenilmesi, sorunlarına ve taleplerine ivedi çözüm bulunmasıdır. Türkiye inşaat sektörünün çatı kuruluşu İMKON olarak; Hükümete ve yetkililer sesleniyoruz! İnşaat sektörüne destek verin; Türkiye ekonomisini şaha kaldıralım! Aksi takdirde; hem biz yılların birikimi şirketlerimizi, işyerlerimizi ve sektörel gücümüzü kaybedeceğiz hem de Türkiye ekonomisi kaybedecektir!

şeklinde konuştu. ( Haber Merkezi)

22 Ara 2020 - 10:00 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?