Şiddete Karşı Duyarlı Olalım

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü İl Koordinasyon Komisyon 3. Dönem Toplantısı’nda konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş, hangi destek verilirse verilsin aile huzurunun yerine getirilemeyeceğini kaydetti.

Mutlu Sarıgül
Mutlu Sarıgül Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Vali Baruş,

Kadına yönelik şiddete, aile içi şiddete karşı bilinçli olmak,  çevremizde olan olaylara karşı duyarlı olmak, hepimizin sorumluluğudur. Şiddet yüzünden dağılan aileler aile ortamından uzak büyüyen çocuklar, hepimizin derdi olmalıdır. Şiddete karşı duyarlı olalım. Mağduriyetlerin önüne birlikte geçelim.

dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü İl Koordinasyon Komisyon 3. Dönem Toplantısı dün 81 ilde olduğu gibi ilimizde de Malatya Valisi Aydın Baruş Başkanlığında gerçekleştirildi. Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyonu üyelerinin de yer aldığı toplantıda konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş, önemli açıklamalarda bulundu.

Bugünün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olduğunu hatırlatan Vali Baruş, bugünün anlamlı bir gün olduğunu söyledi.

MAZERETLER ŞİDDETİ MAZUR GÖSTEREMEZ

Kadına karşı şiddetin insanlık suçu olduğunu ifade eden Vali Baruş,

Komisyon toplantımızı özel gündemle bugün 81 ilde olduğu gibi ilimizde de gerçekleştiriyoruz. Komisyon toplantılarında bildiğiniz gibi kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında ilimizde yürütülen çalışmaları, alınması gereken tedbirleri ve yerine getirmesi gereken hususları hep birlikte tespit ediyoruz. Bugün münasebeti ile bazı konularda açıklamalar yapmak istiyorum. İnsana ve canlılara karşı şiddet hastalıklı ruh halinin dışa yansımasıdır. Kadına karşı şiddet ise daha vahim olarak bir insanlık suçudur. Kadına karşı şiddet insan onuruna yapılmış bir saldırıdır. Kadına karşı şiddet tüm aile fertlerine yapılmıştır sadece kadına değil. Şiddet uygulayarak biri ile şiddet uygulanarak onuru zedelenen birinin bir arada yaşaması neredeyse imkânsız hale gelir. Şiddet uygulanarak devam eden evliliklerde büyüyen çocuklarda sağlıklı bir karakter oluşumunu sağlamak olanaksızdır. Hiçbir şey ekonomik zorluk, başkasından görme, geçimsizlik, gibi mazeretler şiddeti mazur gösteremez. Yüce dinimizde örf ve geleneklerimizde kadına ve aile bireylerine karşı şiddetin asla yeri yoktur.

diye konuştu.

AİLELERİMİZ VE NESİLLERİMİZİ KORUYALIM

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında çok önemli reformlar gerçekleştirildiğini anımsatan Vali Baruş,

Şiddeti haklı göstermeye yönelik her türlü ifade ve açıklamaya, davranışlara hep birlikte karşı çıkmamız gerekir. Şiddet uygulayan kişi zayıf karakterli, konuşmaya açık olmayan, zorba, bencil, dünyayı kendinden ibaret gören, Narsis hastalıklı bir kişiliğe sahiptir. Kadına karşı şiddet kendi acizliğini saklama gayretidir. Hayatla mücadele etmesini başaramayanlar, başarısızlıklarını örtmek için şiddete yönelirler. Bugün 100 binlerce kadın aile içi şiddetten mustarip yaşıyor. 100’lerce kadın şiddet sonucu hayatını kaybediyor, çocukları öksüz kalıyor. Sağlıklı ve mutlu bir toplum saygın bireylerle mümkündür. Onuru zedelenmiş çaresizce devlete ve başkalarına sığınmak zorunda kalan kadınlar ve çocukların olduğu ailelerde topluma kendisine ve milletine yararlı nesiller yetişmesi çok zordur. Kadına karşı şiddete ‘dur!’ diyelim. Ailelerimiz ve nesillerimizi koruyalım.  Ülkemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında çok önemli reformlar gerçekleştirmiştir. 6284 sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun bu mevzuat düzenlemelerinin başında gelmektedir. Bu kanunda koruyucu tedbir kararları, Mülki amir ve hâkim tarafından verilebilen,  gecikmesinde sakınca bulunan hallerde kolluk tarafından verilebilen koruyucu tedbir kararları, önleyici tedbir kararları, şiddeti önleme ve izleme merkezleri, koruyucu ve önleyici tedbirlerin takibi konusunda ŞÖNİM dediğimiz şiddet önleme ve izleme merkezleri görevlidir.

şeklinde konuştu.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM ETMEKTE

Bu gün münasebetiyle duyuru yoluyla vatandaşları kadına şiddet konusunda bilgilendirdiklerini belirten Vali Baruş,

Psikolojik destek, barınma, sağlık yardımı, maddi yardım, hukuki destek ve meslek edindirme gibi yardımlar sunulmaktadır kadınlarımıza. Aile içi şiddet birimleri jandarma ve emniyet bünyesinde faaliyet göstermektedir. Bu birimlerimizde kadınlarımıza kolaylık sağlanması açısından kadın personel de görevlendirmesi yapılmıştır. Alo 183 hattı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen, 155 polis ve 156 Jandarma hatları da kadına yönelik şiddet olaylarında ihbarın yapılabileceği ve şikâyetlerde kullanabilecek telefon hatlarıdır. Diğer taraftan Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Kadın Destek Uygulaması tüm cep telefonlarına indirilebilen bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde de kadına yönelik şiddet olaylarından kolluk kuvvetlerinin haberler olması sağlanmaktadır. Bir an önce soruşturma başlatılarak harekete geçmesi temin edilmektedir. Diğer taraftan kadına karşı şiddet ve aile içi şiddeti önleme açısından toplumun bilgilendirilmesi bilinçlendirilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Bu gün münasebeti ile afişler billboardlarda duyuru yoluyla vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendiriyoruz. Yine halkımızın yoğun olarak bulunduğu yerlerde stantlar açarak vatandaşlarımızı, kadınlarımızı bilgilendiriyoruz. KADES uygulamasının cep telefonlarına yüklenmesi konusunda da yine bu bilgilendirici çalışmalar yürütülecektir.

ifadelerini kullandı.

2020 YILINDA 4 BİN 801 KİŞİYE HİZMET VERİLDİ

“Bu münasebetle Malatya'da kadına yönelik şiddetle ilgili bazı verileri sizlerle paylaşmak istiyorum” diyen Vali Baruş, şunları kaydetti:

2019 yılında kadına yönelik 1 cinayet olayı, 2020 yılında 2 cinayet olayı meydana gelmiştir. 2019 yılında 164 kadın için, 2020 yılında da 255 kadar için koruyucu Tedbir kararı alınmıştır. Şiddet önleme ve İzleme Merkezi tarafından verilen hizmetlerden de bazı rakamları sizlerle paylaşmak istiyorum. ŞÖNİM tarafından 2019 yılında 3028 kadına yönlendirme ve rehberlik hizmeti verilmiştir.  2020 yılında ise 6572 kadar hizmet verilmiştir. 2019 yılında kadına yönelik şiddetle ilgili olaylarda 2285 önleyici tedbir kararı alınmış, 2020 yılında 2668 Tedbir kararı alınmıştır. Önleyici tedbir kararları hâkim tarafından alınmaktadır. Kadın Konukevi barınma hizmetleri konusunda 2019 yılında 338 kadın 269 çocuk olmak üzere 607 toplam birey barındırılmıştır. 2020 yılında ise 234 kadın ve 172 çocuk olmak üzere 406 barınma hizmeti sağlanmıştır. 2019 yılında şiddete uğrayan kadınların korunması anlamında 91 gizlilik kararı alınmıştır. 2020 yılında bu karar sayısı 48'dir. Çağrı üzerine koruma hizmetleri kapsamında 2019 yılında 133, 2020 yılında 141 koruma kararı alınmıştır. 2019 yılında 8, 2020 yılında 9 maddi yardım yapılmıştır.  2019 yılında 28, 2020 yılında 16 olmak üzere toplam 2 yılda 44 kadına hukuki destek verilmiştir. 2019 yılında 9 tıbbi destek, 2020 yılında da 6 kadına tıbbi destek verilmiştir. Psiko-sosyal destek kapsamında da 2019 yılında 3 bin 28 kişiye, 2020 yılında 4 bin 801 kişiye hizmet verilmiştir.

Vali Baruş,

İstihdama yönelik destek kapsamında 2019 yılında 43, 2020 yılında da 26 kadına hizmet verilmiştir. Şunu belirtmek isterim ki hangi desteği verirsek verelim, aile huzurunu tekrar yerine getiremeyiz. Kadına yönelik şiddete, Aile içi şiddete karşı bilinçli olmak,  çevremizde olan olaylara karşı duyarlı olmak, hepimizin sorumluluğudur. Şiddet yüzünden dağılan aileler aile ortamından uzak büyüyen çocuklar, hepimizin derdi olmalıdır. Şiddete karşı duyarlı olalım. Mağduriyetlerin önüne birlikte geçelim.

dedi.

26 Kas 2020 - 16:30 Malatya- Gündem

Muhabir Mutlu Sarıgül


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?