Yangınların En Büyük Sebebi

Baca yangınları konusunda Malatyalıları uyaran yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, bu konuda alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verdi.

Mutlu Sarıgül
Mutlu Sarıgül Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bacaların yılda en az bir defa temizlenmesi gerektiğini belirten Daire Başkanlığı,

Türkiye'de her yıl bina yangınlarının yüzde 20'i temizlenmeyen bacalardan ileri gelmektedir. Bacalar temizlenmediğinden dolayı milyarlarca liralık konutlar yanarak tahrip olmaktadır.

dedi.

Kış hazırlıklarının devam ettiği bu günlerde bacaların temizlenmesi için uyarılarda gelmeye başladı. Özellikle kış aylarda herhangi bir zehirlenmeye maruz kalmamak için, bacaların temizlenmesi gerektiği yönünde BUSABAH gazetesine bir açıklama yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Malatya’da her yıl ortalama 25 ila 40 arası baca yangınları ile karşılaştıklarını söyledi.

PARTİKÜLLER BACA TIKANMASINA NEDEN OLMAKTA

Yangınlar sadece bacada kalmayıp bazen büyük felaketlere neden oluyor.

diyen Daire Başkanlığı, 

Türkiye'de her yıl bina yangınlarının yüzde 20'i temizlenmeyen bacalardan ileri gelmektedir. Bacalar temizlenmediğinden dolayı milyarlarca liralık konutlar yanarak tahrip olmaktadır. Temizlenmemiş ve doğru kurulmamış sobalardan dolayı özellikle rüzgârlı havalarda evlerde baca tepmesi dediğimiz olaylar sık aralıklarla meydana gelmektedir. Baca gazının tepmesi sonucu gaz içinde bulunan çok zehirli karbon monoksit gazı zehirlenmelere neden olmaktadır. Yılda en az bir defa bacaların temizlenmesi gereklidir. Bacalar temizlenmediği ve yakıcılar (sobalar, şofbenler ve kombiler) doğru şekilde doğru yere kurulmadığı zaman yakıtlar (kömür, odun, doğal gaz, LPG, karosen ve gaz yağı) eksik ve verimsiz yanmaktadır. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller baca tıkanmasına neden olmaktadır. Böylece her yıl onlarca kişi evlerinde zehirlenmekte ve hatta ölmektedirler. Bir binanın yıllık baca temizleme maliyeti ise bina büyüklüğüne bağlı olarak 85-200 TL arasında değişmektedir.

ifadelerine yer verdi.

ŞOFBENLERİN ODALARA NASIL KURULACAĞI ÖĞRETİLMELİ

Odun ve kömür satıcılarının bu konuda tüketicilere hizmet vermesi gerektiğini belirten Daire Başkanlığı,

Baca temizliği için ilimizde en uygun aylar haziran ve ekimdir. Valilikler, belediyeler, doğal gaz dağıtım şirketleri ve kömür satıcıları bu aylarda baca temizliği için halkı her yıl uyarmalılar. Mutlaka baca temizliği yaptırmalarını sağlamalılar. Bacaların nasıl temizleneceği ve sobaların, kombilerin, şofbenlerin odalara nasıl kurulacağı öğretilmelidir. Belediyeler ve doğal gaz dağıtım şirketleri ve kömür satıcıları, baca temizliği yapacak firmaların elemanlarını eğitmeliler. Bacaların nasıl temizleneceğini öğretmeliler. Baca temizliğinde kullanılacak aletleri göstermeliler. Temizlik firmalarının bu aletleri kullanmalarını sağlamalılar. Kömür ve odun satıcıları bu konuda tüketicilere hizmet vermeliler. Maddi imkânı olmayanların bacalarını nasıl temizleyecekleri broşür basılarak şekillerle anlatılmalıdır. Bacalarda mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Aksi durumda rüzgârlı havalarda zararlı ve zehirli gazlar teperek zehirlenmelere neden olur.

diye açıklama yaptı.

BU BİLGİLER HALKIMIZA DOĞRU ŞEKİLDE ANLATILMALI

Daire Başkanlığı,

Bacalar yeterli oranda yalıtımlı olmalıdır. Yalıtılmamış bacalar hızlı şekilde soğur. Soğuyan bacalarda sıcak gaz içindeki nem yoğunlaşarak bacalarda daha hızlı tıkanmalara ve duvarlarda lekelenmelere neden olur. Sobada baca çekişi ve yanma verimliliği düşer. Zehirlenmelerin ana sebeplerinden biride sobaların ve şofbenlerin doğru şekilde doğru yere kurulmamasıdır. Soba ve şofben kurarken nelere dikkat edileceği detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Borularla ilgili gerekli kurallar öğretilmelidir. Bu bilgiler halkımıza doğru şekilde anlatılmalıdır.

açıklamasında bulundu.

LÜTFEN BU ESASLARA UYALIM!

Açıklamasına soba ve bacalarla ilgili talimatnamelere de yer veren Daire Başkanlığı, şunları kaydetti:

•  Bacaların kurum bağlaması baca çapının küçülmesine ve soba yanma verimliliğinin düşmesine neden olur. Soba kurmadan önce borular ve bacalar mutlaka temizlenmeli.

•  Baca yüksekliğinin yeterli olması, baca çekişini iyileştireceğinden etkili baca yüksekliği tek katlı binalarda ve çok katlı binaların en üst katında en az 3,5 metre ve en fazla 5 metre olmalı.

•  Bacanın çatıdan itibaren yüksekliği en az 1 metre olmalı.

•  Çevresindeki engellerden etkilenmemesi için bacaların çatının en tepe noktasından itibaren yüksekliği en az 50 - 80 santimetre olmalı.

•  Baca çevresinde türbülans oluşmaması için baca herhangi bir engelden (yüksek bina, ağaç gibi) en az 6 m. uzakta olmalı.

•  Duman gazlarının akış hızın her noktada aynı olması için bacaların kesit alanı her noktada aynı olmalı. Baca çapının en az 13 santimetre olması tavsiye edilir.

•  Duman gazının soğuyarak ağırlaşması ve baca çekişinin kötüleşmesini önlemek için bacanın geçtiği duvarın et kalınlığı en az 10 santimetre olmalı.

•  Baca gazının soğuyarak sızmasını önlemek için baca üzerinde yarık ve çatlak olmamalı. Baca iç yüzeyi pürüzsüz olmalı.

•  Baca gazının soğuyarak ağırlaşmasını ve baca tepmesini önlemek için soba borusu pencere veya duvar delinerek uzatılmamalı. Uzatılmışsa hava ile temasta olan kısımları mutlaka yalıtılmalı.

•  Rüzgârlı havalarda baca tepmesini ve yağmur suyunun baca içini ıslatmasını önlemek için, bacada baca başlığı olmalı.

•  Odanın hızla soğumasını ve baca çekişinin kötüleşmesini önlemek için sobanın kurulu olduğu odadaki pencere ve kapının kırık camları tamir edilmeli.

•  Duman gazının soğuyarak oda içine sızmasını önlemek ve ısının sıcak havayı dışarı atmamak için kapı ve pencere çerçevesi ile duvar arasında yarık, çatlak, boşluk olmamalı, varsa dışarıdan sızdırmaz olması sağlanmalı.

•  Isının sıcak havayı dışarıya atmamak için çerçeve /kanat arası hava sızdırmaz olarak yapılmalı.

•  Geceleri sobanın kısık yakılmasından ve cam kenarlarındaki hava kaçaklarından dolayı oda hızla soğur, kaçaklar tamir edilmeli.

•  Duvarlarda yarık, çatlak varsa kış gelmeden önce mutlaka dışarıdan tamir edilmeli.

•  Beton bloklar sıcaklık değişiminden etkilendiğinden, beton olan dairenin çatısı hava ile doğrudan temas halinde ise mutlaka yalıtılmalıdır.

Bu esaslara uymayan dairelerde ve işyerlerinde kışın her an yangın çıkabilir ve zehirlenme hadiseleri yaşanabilir. Lütfen bu esaslara uyalım!

28 Eki 2020 - 08:20 - Gündem

Muhabir Mutlu Sarıgül


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?