Adliye Binası yapımından vaz mı geçildi?

Yeni Adliye Binası’yla ilgili konuşan ve 2017 yılında iktidarın Malatya milletvekillerine ve Adalet Bakanına bizzat yazı yazarak, Adliye binasının bir an önce yapılmasını talep ettiklerini belirten Büro Memur Sen Malatya Şube Başkanı Mustafa Şimşek, verilen cevapta, buranın 2018 programına alındığı bilgisinin verildiğini hatırlattı. 2020 yılı olmasına rağmen binanın yapılmasına başlanmadığını ifade eden Şimşek, “2020 yılında bulunmamıza rağmen halen binanın yapılmasına başlanmadığı gibi, parseline de biri önceden göz koymuş olmalı ki, buraya Adliyenin yapımından vaz geçildiğini öğrenmiş bulunuyoruz” iddiasında bulundu.

MUTLU SARIGÜL

Büro Memur Sen Malatya Şubesi, bir basın açıklaması yaparak problemleri hakkında bilgiler verdi. Sendika binasında gerçekleşen ve Yönetim Kurulu üyelerinin de yer aldığı basın açıklamasını Büro Memur Sen Malatya Şube Başkanı Mustafa Şimşek yaptı.

Sözlerine 15 Temmuz hain darbe girişimiyle başlayan Başkan Şimşek, milletin birlik ve beraberliğinin yeniden şahlandığı, bazı iç ve dış mihrakların kötü emellerinin kursaklarında kaldığı günün yıl dönümü olduğunu dile getirerek, ülkenin adeta ikinci kurtuluş mücadelesinin verildiği günün adının 15 Temmuz olduğunu söyledi.

YENİ KAZANIMLAR ELDE ETMEYE GAYRET GÖSTERMEKTEYİZ

Büro Memur-Sen olarak çok sayıda kurumla muhatap olduklarını belirten Başkan Şimşek, “Büro Memur-Sen olarak çok sayıda kurum ile muhatap olmaktayız. Bu kurumları şu şekilde sayabiliriz. Valilik ve Mülki İdare Amirlikleri, Adliyeler, Vergi dairesi ve Defterdarlık, SGK, İŞ-Kur, Fırat Gümrük Bölge Müdürlüğü, Ticaret Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Kredi Yurtlar Kurumu, Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve Emniyet Teşkilatındaki sivil memurlar çalışma alanımızda yer almaktadır. İşte bu kurumlardaki memurların ve üyelerimizin gerek sosyal faaliyetleri ile ve gerekse her türlü hak ve kazanımlarını yasal çerçeveler düzeyinde korumak ve yeni kazanımlar elde etmeye gayret göstermekteyiz. Aynı zamanda memurlarımızın daha güzel bir ortamda çalışmalarını temin etmekte görevlerimiz arasındadır” diye konuştu.

YENİ BİR DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

Mülakat sınavlarında yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu dile getiren Başkan Şimşek, “Yukarıda saydığımız bu kurumlardaki her memurun farklı sorunları bizi ilgilendirmektedir. SGK’daki 666 sayılı K.H.K ile alınan haklarımızı geri istiyoruz. Sosyal Güvenlik Uzmanlık kadrosunun verilmesini ve Görevde Yükselme Sınavının açılması ile Denetmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesini bekliyoruz. SGK’daki bina sorunu uzun uğraşı ve gayretler neticesinde çözülmesi bizi sevindirmiştir. Yeni binanın yapımına başlanmasından dolayı yetkililere teşekkür ederiz. Ancak yetkililerden bir isteğimiz daha var. Yeni bina Yeşilyurt bölgesinde olduğundan, bu binanın Yeşilyurt bölgesine, Eski ve mevcut binanın ise Battalgazi bölgesine SGK olarak hizmet verecek şekilde yeni bir yapılandırmaya gidilmesi çok şık olacaktır. Bina sorunundan bahsetmişken; diğer bir kurumumuz olan İŞ-KUR İl Müdürlüğü binasının güçlendirilerek yeniden faaliyete geçmesi’ de bizi ve çalışanları ayrıca memnun etmiştir. Ayrıca bazı kurumlarda, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının açılmış olması son derece önemli gelişmedir, ancak yazılı sınavda yüksek puan alan memurların mülakat da elenmesi bizi üzmektedir. Bunun için mülakat sınavlarında yeni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

BİR AN ÖNCE YAPILMASINI TALEP ETTİK

“Diğer bir önemli kurumumuz olan adliyede ise bina soru gittikçe çözülmez bir kör düğüm olmuştur” diyen Başkan Şimşek, şunları savundu:

“Şu anda Adliye 5 ayrı binada faaliyet vermektedir. Türkiye’ de Malatya benzeri bir başka Adliye bulamazsınız. 7 yıl önce Adliye yapımı için tahsis edilen 27 bin metrekarelik arsaya daha sora ilave olarak tahsis edilen yaklaşık 30 bin metrekarelik alan ile birlikte toplam 57 bin metrekarelik üzerinde çalışmalar yapılmış, özel sektöre büyük paralar verilerek projeler yapılmış, ancak bir türlü temeli atılamamıştır. Bina yapımı gecikince, 2017 yılında iktidarın Malatya milletvekillerine ve Adalet Bakanına bizzat yazı yazarak, Adliye binasının bir an önce yapılmasını talep ettik. Adalet Bakanlığından Sendikamıza verilen cevapta, Adliyenin 2018 programına alındığı bildirilmiştir. Ancak 2020 yılında bulunmamıza rağmen halen binanın yapılmasına başlanmadığı gibi, parseline de biri önceden göz koymuş olmalı ki, buraya Adliyenin yapımından vaz geçildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Adliye binasına başlanmamasına ve tahsis edilen parselden vaz geçilmesinin sebebini siyasilerle görüştüğümüzde, Adliyenin eski Askeri hastanenin yerine düşünüldüğü, şehrin ve kırsal alanların gelişmesi için buranın üzerinde çalışıldığı ifade edildi. Üzülerek söylemek isterim ki, bakanımız avukat, il başkanımız avukat, büyük ilçe başkanımız avukat olduğu halde Adliyenin 7 yıldır yapılmaması ve yerine başka amaçla el konulmuş olması Malatya için büyük bir şansızlıktır. Adliye binasının şehir planlamasına ve şehrin gelişmesine katkı sağlamak için yeri değiştiriliyorsa, bende şunu ifade etmek istiyorum; Mevcut Adliye binası yaklaşık 30 yıla yakındır hizmet vermektedir.”

MAALESEF BUNA CEVAP BULAMIYORUZ

Adliyede çalışan memurların güzel bir ortamda çalışma arzusu içerisinde olduklarını söyleyen Başkan Şimşek, “Ancak eski eşya pazarı (Bit Pazarı) neden hala yanı başında duruyor? Şehrin gelişimi için neden Belediye binalarını kırsal alanlarda inşa etmediniz? Maalesef buna cevap bulamıyoruz. Mevcut arsadan vaz geçilmiş ancak Askeri Hastanenin yeri de henüz tahsis edilmemiştir. Burada tahsis işlemlerinin yapılması ve yeni bir Adliye binasının yapılması uzun zaman isteyeceği muhakkaktır. Yeni mahkemelerin açılmasından da yer sıkıntısının yaşanacak olması bir gerçektir. Güzel bir ortamda çalışma özlemini taşıyan Adliye memurları, 666 sayılı KHK ile kaybettiği haklarını ve ‘havuz’ olarak bilinen ödemelerini yeniden istemektedir. Ayrıca Adliye çalışanlarının ‘Adalet Personeli Sınıfı’ olarak yapılandırılması en büyük arzumuzdur” diye konuştu.

BÜYÜK BİR HAKSIZLIK

TSK’daki sivil memurların çalışma ortamlarıyla ilgili de konuşan Başkan Şimşek, “Diğer bir önemli sorunumuz, TSK’deki sivil memurlarımızın çalışma ortamında büyük sıkıntılar yaşamasıdır. Müdür veya mimar-mühendis ünvanlı sivil memurlar, kendi emsali olmayan unvandaki askeri personelin emri altına alınmaktadır. Buda çalışan sivil memurlarımızı rencide etmektedir. Ayrıca Mesai yaparken askeri personel gibi değerlendirilirken, bir takım sosyal haklar ile özlük haklarına gelince sivil personel alarak değerlendirilmesi büyük bir haksızlıktır.  Dolayısı ile bu haksızlıkların ve adaletsizliklerin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Diğer bir sorunumuz yine TSK’daki gibi Emniyet Teşkilatında yaşanmaktadır. Emniyet de çalışan çok sayıda Teknisyen yardımcısı bulunmaktadır. Teknisyen yardımcısı adından da anlaşıldığı gibi teknisyene yardım eden demektir. Ancak Teknisyen yardımcılarına çaycılık ve temizlik gibi her türlü işler yaptırılmaktadır. Bu nedenle bazı Teknisyen yardımcılarına ceza verilmekte ve azarlanmaktadırlar. Bu durumunda bir an önce düzeltilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Busabah Malatya

Etiketler: 15 TemmuzBüro Memur Sen Malatya ŞubesiMustafa ŞimşekTSK

16 Tem 2020 - 13:23 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?