İŞİ, EHLİ OLANA VERECEĞİZ

Üçbağlar Mahallesi Muhtarı ve aynı zamanda Battalgazi Muhtarlar Dernek Başkanı Abdulvahap Ortaç, mahallesinin sorunlarını anlattı. Zehir zemberek açıklamalarda bulunan Muhtar Ortaç, “Nisa Suresi’nin 46’ncı ayetinde, ‘İşi ehline verin’ diyor. Ehli olmayan insanları işi verdiğiniz zaman sonucuna da katlanacağız. Ehli olan insanlara vereceğiz” dedi.

RÖPORTAJ: MUTLU SARIGÜL

BUSABAH gazetesi olarak bu haftaki ‘BUSABAH’ta Mahalle Gündemi’ adlı röportaj sayfamızın konuğu, Üçbağlar Mahallesi Muhtarı ve aynı zamanda Battalgazi Muhtarlar Dernek Başkanı Abdulvahap Ortaç oldu. Mahallesi’nin sorunlarını uzun uzadıya anlatan ve zaman zaman sitemlerde de bulunan Muhtar Ortaç, önemli açıklamalarda bulundu. Muhtar Ortaç’la gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyle gelişti:

-Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Ben Abdulvahap Ortaç, Üçbağlar Mahallesi Muhtarıyım. 10 yıldır muhtarlık yapıyorum. Emekli astsubayım. 2 üniversite mezunuyum. 3’üncü üniversitemi okuyorum.

-Hem 2 üniversite mezunusunuz hem emekli astsubaysınız hem de muhtarlık yapıyorsunuz. Hala neden okuyorsunuz?

Ben okumanın yaşı olmadığını, eğitimin insanın aklını, dünyaya bakış açısını değiştiren insanlardan olduğum için eğitimin her yaşta olacağını düşünüyorum. Bu yüzden de ‘Beşikten mezara kadar eğitim, eğitim, eğitim’ diyoruz. Eğitim insanın yemek yemesinden, karşıdakiyle konuşmasından, iletişim kurmasından, derdini anlatmasından toplumla ilişkisinin kurmasında çok önemli bir nokta. Ben üniversiteye gidiyorum, bazen burs verdiğimiz insanlardan şu anda öğretim görevlisi olanlar var. ‘Vahap Abi, bu saatten sonra olur mu?’ diyorlar. Bu dünyalık için değil, eğitim, öğrenmek zihni ve beyni de genç tutuyor. Kitap okumayı, okuyanları seviyorum. Diğer muhtarlardan beni ayıran en önemli özelliğim eğitime önem vermemdir.

-Muhtarlık size ne kattı?

Ben memurluk dönemimde yıllarca lojmanda yaşadım. Emekli olduktan sonra dışarıyı gördüm. Nizamiyeyle dışarı arasında çok fark var. Orada herkesin ekonomik durumu çok iyi, yaşam standartları iyi ama dışarıya çıkınca komşunun tüp alamadığını, su faturasını ödeyemediğini, çocuğunun yurt parasını veremediğini, yurt parasını ödemediği için okulunu bırakıp gelen öğrenciler olduğunu gördüm. Biz de kendimi bu kanala engaje ettim. Kendi imkânlarımla, sosyal çevremde, eşim ve dostumda, gelir düzeyi yüksek olan tüm kardeşlerimde eğitim ve öğretim gören arkadaşlara ekonomik sıkıntılarını gidermek için burs vermeye teşvik ediyorum. Muhtarlık bana en azından paylaşmayı, birlikte yaşamanın kuralı gereği aynı hedef doğrultusunda giden insanlara yardım etmeyi öğretti.

-Sizin mahalleniz Battalgazi ilçesine bağlı, bir merkezi yerde. Merkezi bir yerde olmanıza rağmen nüfusunuzun seçmen sayısında giderek azalmalar olduğunu duyuyoruz. Böyle bir şey var mı, bunun nedeni nedir?

Mahallemizin nüfusu sürekli değişiyor. 10 binin üzerinde nüfusumuz var. 7 bin civarında seçmenimiz var ama bu dönem seçmen sayımızın bir kısmı Kale’ye bir kısmı Baskil’e gitti. Seçmen sayımızın yarısı hemen hemen gitti. Gidenler çok pişman oldular. Çünkü bir deprem yaşadık. Bu depremde evleri hasar görenlerin ikametleri burada olmadığı için kira yardımından faydalanamadılar. Devlet de 5-10 bin gibi kiraya yardımı verdi. Bu iyi bir rakamdı. Bu para 6-7 aylık kiraya denk geliyordu. Mağdur oldular. Keşke gitmeseydim serzenişte bulunanlar oldu.

-Sizin muhtarlık yaptığınız mahallenin sorunları olduğunu duyuyoruz. Tam da karşınızda muhatabı olduğunuz belediye bulunuyor. Sivas Caddesi’nden tutun da Üçbağlar Mahallesi’nin tamamının sorunları olduğu iddiaları var. Böyle bir şey var mı, varsa da çözüme kavuşturuldu mu?

Ben 10 yıldır muhtarlık yapıyorum. 10 yıldır sizin de gazeteniz başta olmak üzere sürekli röportaj veriyorum. Hangi problem çözüldü? Sizler de şahitsiniz. Derme Kanalı’nın ıslahı var. Caminin alt kısmındaki derenin problemi vardı. 10 yıl geçti, ödenek geliyor-gidiyor, ‘bugün yapacağız, yarın yapacağız’ denildi, bekliyoruz.

-Mahallenizin sorunlarını paylaşabilir misiniz?

Malatya’da depremde ilk yıkılan konutlar bizim mahallemizdeydi. 81 tane daire, ona yakın da iş yeri yıkıldı. Eşyalarıyla yıkılan konutlar vardı. Eşyasıyla yıkılan konutların sahiplerinin mağduriyetini devlet giderdi. Ancak alt tarafta 2 dükkânı olan vatandaş vardı. Hala onlar bir yardım alamadılar. Onların hem evleri hem de dükkânları yıkıldı. Bizler destek oluyoruz ki, çocuklar evlerine ekmek götürsünler. Ben yetkililerin bu çocukları ne zaman göreceğini merak ediyorum. Derme problemi hala çözülmedi.

-Battalgazi Belediyesi’nin Derme Sulama Kanalı’yla ilgili bir ıslah projesi var. Geçtiğimiz günlerde de Başkan Güder bununla ilgili bir inceleme de yaptı. Siz bunu biliyor musunuz?

Proje var, parası da geldi ama icraat yok. Ufku ve hayali olmayan insanların yapacağı bir şey yok. Bu genel bir konu. Ufku ve hayali olmayan, geleceği düşünmeyen, 30-50 yıl sonrasını düşünmeyen, bugünü düşünler bir şey yapamaz.

-Bu sözlerinizden belediye başkanları bir şeyler çıkartmalılar mı?

Herkes üzerine alsın. Tek başına buraya gelip beni ziyaret edebiliyorlar mı; 50 tane korumayla geliyorlar. Herkes öyle. Vatandaşın içerisine çıkabiliyorlar mı? Çıksınlar. Konuşabiliyorlar mı? Makam arabalarına binip binip gidiyorlar. Problem mi, çözebilirler mi? Hizmet yapabilirler mi, yaparlar. Ben Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder için söylüyorum. 10 yıl bizim ilçe başkanlığımızı yaptı. Malatya’da kendi ilçesini en iyi bilen insanlardan bir tanesi. Onun belediye başkanlığı fos çıkarsa, diğerleri hiçbir şey yapamaz. Ufku ve hayali olacak. Başkanla konuşuyoruz. İnsan olarak çok mükemmel bir insan, düzgün bir insan ama sadece kendisiyle değil ki, ekibi de kuvvetli olacak. Ekibin de hayali olacak. Bazen bir şey söylüyorum, bize gülüyorlar. Ben düşünüyorum, söylediğim şeylere gülüyorlar, ben onların haline gülüyorum. Ufku yok çünkü hayali yok. Kentsel dönüşüm var, yapılacak. Vatandaş her gün bana geliyor, ‘Muhtarım neden evimizi yıktılar, kentsel dönüşüme girmedi, öyle olmadı, böyle olmadı.’ Çözüm noktası belediye. Alacak vatandaşı diyecek ki, ‘Kardeşim senin buraya şu şekilde ev yaparım, katkın bu olacak, devletin katkısı bu olacak.’ Vatandaş da gönül rızasıyla gezecek. Kanalboyu’nu gördünüz. Ağaçların kesilmesine, buranın yapılmasına kaç defa karşı çıktım. Mermer yaptılar, muşambayla kapladılar hepsi rezil oldu, pislik içerisinde. Bunu kim yaptıysa bu tarafta da, o tarafta da ben ve mahalle halkım olarak, bu semtin insanı olarak hakkımızı helal etmiyoruz.

-Bu sözlerinizden biz bir isyan mı, yoksa bir sitem mi çıkartmalıyız?

Haşa, isyan etmek bize göre değil. Nisa Suresi’nin 46’ncı ayetinde, ‘İşi ehline verin’ diyor. Ehli olmayan insanları işi verdiğiniz zaman sonucuna da katlanacağız. Ehli olan insanlara vereceğiz. ‘Hz. Ömer’ler lazım’ diyor Sayın Cumhurbaşkanımız. Ömer’ler lazım, Ömer’ler. Herkes bir Ömer olmalı. Ben bunu söylüyorum. Biz Cumhurbaşkanımızın, valimizin, kaymakamımızın temsilcisiyiz. Bizler de devletin emrettiği yasal mevzuata göre hareket edeceğiz, onlar da hareket edecekler. Muhtar muhtarlığını bilecek, başkan başkanlığını, kamuda çalışan kendi makam ve mevkiini bilecek. İnsan kesinlikle şunu bilmeli: Kapıdaki güvenlik görevlisi ‘Ben Osman Güder’i temsil ediyorum, benim buradaki yanlışım Başkanıma mal olacaktır’ diye düşünmeli. Ben de bir muhtar olarak benim yaptığım bir yanlış Sayın Kaymakamıma, Valime, Cumhurbaşkanıma mal olacaktır’ düşüncesiyle hareket etmeliyiz. Siyasi düşüncesi ne olursa olsun, hangi dünya görüşüne sahip olursa olsun işin ehliyse vermek lazım.

-10 yıldan bu yana muhtarlık yaptınız, şimdiye kadar istediğiniz ne gerçekleşti, vatandaşların sitemleriyle karşılaşıyor musunuz?

Ben hiçbir zaman belediye başkanlarımdan yol, çöp kovası ya da şu bu istemedim. Çünkü onlar zaten geliyorlar, görüyorlar. Bunlar yapılması, değişmesi gereken şeyler. Ben hep şunu istemiştim. Gençliğin elinden tutmazsak birileri bunların elinde tutacak. O birileri kim? Bunlar bu ülkeyi, bu bayrağı, bu devleti sevenler mi? Ekmeğimizi yiyip, özgürce yaşıyorlar, her türlü hakları alıp, her türlü özgürlükten faydalanıyorlar ama bu ülkeyi yıkmak için çalışıyorlar. Onlara müsaade etmemek lazım. Başka ülke yok. Ülke olarak 2 dost ülkemiz varken, 20 tane düşman ülke var. Benim mahallemde kütüphane yok. Okuma merkezi yok. Spor tesisi yok. Çocukların sokak aralarında semt sahaları yok. Oynayacak yerleri yok ve de yapılacak yerlere de insanlar karşı çıkıyor. Lütfen gençlere çok önem verelim. Bizim geleceğimiz gençlik. Ayrıca bizim hiçbir sorumluluğumuz olmayan konularda vatandaşlar bize sitem ediyor. Yol yapılmazsa, kanalizasyon tıkanırsa muhtara sitem ediyor vatandaşlar. Suya zam geldi vatandaş muhtara sitem ediyor. ‘Muhtarım suya zam gelmiş, niye ilgilenmiyorsunuz’ diye soruyorlar. Maliyet hesaplarını muhtar yapmıyor ki? Elektriğe, doğalgaz zam geliyor muhtara soruyorlar.

-Siz ister misiniz belediye başkanları da vatandaşlarla böyle içli dışlı olsunlar?

Belediye başkanlarının işi çok zor. Belediye başkanları muhtarları idare edemiyorlar, vatandaşları nasıl idare etsinler. Aradaki farkı görüyoruz, bu çok zor. İşleri çok zor, Allah yardımcıları olsun.

-Belediye başkanlarından neler istersiniz?

Ben Battalgazi Belediyesinden şunu istiyorum: Sayın Gürkan zamanında kazanmış olduğumuz bir çevre temizliği vardı. Gerçekten Türkiye’ye örnekti. Şimdi de temiz. Ama o standardın biraz altındayız. Lütfen o standardı yakalayalım. Ziyaretine gittiğim komşuların tamamı aynı personelin, aynı işi ciddiyetle yapmadığını dile getiriyorlar. Ben başarısız demiyorum. Çevre temizliğine biraz daha önem vermelerini istiyorum. Çok fazla çevreci komşularımız var. Hayvan besliyorlar. Sokak hayvanlarına yem bırakıyorlar. Bunlar sinek, kara sinek, koku yapıyor. Komşular arasında huzursuzluk çıkıyor. Lütfen hayvan barınakları yapsınlar. Küçük çocuklar için oyun alanları yapılsın. Mahalle aralarındaki parkların mutlaka yeşillendirilmesini istiyoruz. Gençlerin eğitilmesi için mahalle takımları, semt takımlarının belediye tarafından organize edilmesini istiyoruz. Gençleri meşgul etmeliyiz. Gençliğe önem vermelerini istiyorum. Kentsel dönüşümün mutlaka ve mutlaka devlet desteğiyle parsel bazlı değil, ada bazlı büyük çağlı düşünerek yapılması gerekiyor.

16 Tem 2020 - 11:05 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

MEHMET - AGZINIZA SAGLIK AMA EKSİK SÖYLEMİŞSİN MUHTARIM BİZ ANLADIK YETERLİ

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 11:05Anket Malatya'nın en başarılı siyasetçisi kimdir?