AFETLERİ GÜNAHA BAĞLAMAK

“Allah evreni yaratmış ve bir sistem kurmuş. Evren içinde dünya denilen bir gezegendeyiz. Bu gezegenin de Allah tarafından kurulmuş bir işleyiş sistemi var. Dört mevsim, aylar, günler, saatler; soğuk, sıcak, ıslak, kuru; seller, depremler, yangınlar... Bütün bu gerçekliklerin varlığından sorumlu değiliz. Bunlara yönelik tutum ve davranışlarımızdan sorumluyuz. Bu yüzden doğal afetleri bir günaha bağlamak doğru değil.”

İnsanoğlu salt mantıkla gelişen ve karşılaştığı olayları bir şeylere bağlar. Ancak bu ne kadar doğru? Bu anlamda konuya ilişkin Malatya İl Müftülüğünün BUSABAH için derlediği röportaj ise şöyle:

“-Zaman zaman çeşitli afetler yaşıyoruz. Bakıyoruz herkes bu tür afetleri bir yerlere bağlıyor. Kimi günaha ve isyana, kimi Allah’a, kimi yeryüzünün derinliklerine… Herkesin bir fikri var ama kimse üstüne almıyor?

Ne demişler, suç samur kürk olsa kimse üstüne almaz. Herkes ya Allah’a bağlar ya şeytana. Üzerinden atar sorumluluğu. Zaten bizim kaybedişimiz de bu noktadan. Görevini yapmadan hak aramak, hatta başkasına görev hatırlatmak. Bugünün insanına mahsus diyeceğim ama eskiden de varmış. Demek ki insanoğlunun her dönemdeki hastalığı bu.

YILANIN ZEHİRLİ OLMASINA İNSANIN HERHANGİ BİR KATKISI YOK

Afet, bela ve musibetin en büyüğü, insanın altından kalkamayacağı veya önleyemeyeceği olay. Bunu eskiler de düşünmüş. İslam bilginleri kötülüğü temelde ikiye ayırmışlar: Birincisi doğal olan, ikincisi iradeye bağlı olan. Doğal olan, doğada bulunan ve var olması hususunda insanın bir etkisi veya katkısı olmayan. Dolayısıyla bunların varlığından insan sorumlu değil. Ancak insan, bunları bilmek ve ona göre davranmaktan sorumlu. Söz gelimi yılan zehirlidir. Yılanın zehirli olmasına insanın herhangi bir katkısı yok. Ancak zehirli olan yılanla ilişkisini belirleme farklı. İşte sorumluluk burada başlıyor. Eğer insan zehirli olan yılana tedbirsizce yaklaşır ve zarar görürse sorumlu kendisi, yılan değil. İşte böyle sorumsuz ve tedbirsiz davranış sonucu meydana gelen kötülüklere, iradeye bağlı şer anlamını veriyor İslam düşünürleri.

Mesela deprem de benzer şekilde doğal bir yer hareketi. İnsanın bu yer hareketini meydana getirmesi de durdurması da söz konusu değil. Dolayısıyla bu hareketten sorumlu da değil. Sorumluluğu, bu harekete yaklaşımında. Birinci olarak, bunu bilmek ve ona göre tedbir almak. Tedbir almak, deprem fay hatlarından uzak durmak, sağlam zemine yerleşmek, sağlam bina yapmak gibi. Bu gibi sorumluluklarını yerine getirmeyen insan, suçu depreme veya başka şeylere atıp geçemez. Zaten kişiye, ‘Niye deprem meydana getirdin?’ diye sorulmaz. Çünkü insanın buna gücü yetmez. Depremler, Allah’ın yeryüzüne koyduğu kanun ve nizamın bir parçası. Bu tür olaylara, İslam âlimleri adetullah adını vermiş, bugünün bilginleri de doğa olayı diyorlar. Adına ne derseniz deyin, bu ve benzeri afetler, insanı aşan ve sorumluluk gerektirmeyen olaylardır. İnsanın burada sorumlu tutulacağı nokta tedbirdir. Yukarıda zikredilen yılanın zehirlemesinde de aynı durum söz konusudur. İnsan, yılanın zehirli olmasından değil, ona karşı tedbirsiz davranmasından sorumlu.

-Peki, insan bütün tedbirlerini almasına rağmen yine de musibet olursa…

Bu durumda insan sorumluluktan kurtulmuş olur. Ancak sorumluluktan kurtulmak, musibetten kurtulmak anlamına gelmez. Bu noktada başka bir husus devreye girer: İmtihan. İnsan bu olaylarla sınanmakta. Bu sınama sadece musibete maruz kalanlar için değil, çevredekiler için de geçerli. Hayat bir yarış: kaçma ve kovalama. Bu yüzden hep bir yerlere yetişmeye ve hep bir şeylerden kaçmaya çalışırız. Bazen yetişemez, bazen kaçamayız. Yetişemeyince kaybeder, kaçamayınca maruz kalırız. Bu hayatın gidişatını değiştirmek bizim elimizde değil. Böyle kurulmuş ve böyle devam etmekte dünya. Bazen yetişememek ve kaçamamak, hayal kırıklığı meydana getirirken; bazen de tam tersine sevince dönüşebilir. Yetişemediğimiz bir uçağın düşmesi, maruz kaldığımız bir hastalığın düşen uçağa yetişmemize engel olması gibi. Zaten Yüce Yaratıcı da kitabında ‘.Olur ki bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz.’ (Bakara, 2/216.) der. Ama neyin hayır, neyin şer olduğunu tam da bilemeyiz. Bunu sonuçlar gösterir ve biz sonuçları ancak olduktan sonra görürüz.

Bizim doğal birtakım engellerimiz var. Bunların başında zaman ve mekân gelir. Gelecek zamanı ve bulunmadığımız mekânı bilme imkânımız yok. Bunlara dönük hesap ve planlarımız tahminden öteye geçmez. Kesin olan, gerçekle- şendir. Gelecekte ki her şey bir ihtimaldir. Bu ihtimalleri hesap eder, en uygun ve doğru olanı tercih ederiz. Artık gerisi bizim sorumluğumuzdan çıkar. Beklemekten ve kesin olana boyun eğmekten başka çaremiz yok. Her gerçekleşen olay, yeni sorumluluklar getirir ve yeni kararlar almaya zorlar. İşte hayat böyle bir yarıştır.

DEPREM DEĞİL, BİNALAR ÖLDÜRÜR

-Bunun afetle alakası nedir?

Afetten değil, tedbirden sorumluyuz. ‘Deprem değil, binalar öldürür’ diyenler bu yüzden haklı. Ama afet olduktan sonra yeni sorumluluklar doğar. Afetten en az zararla nasıl kurtuluruz ya da kurtarırız. Bu sorumluluk, sadece afete maruz kalanlar için değil, kalmayanlar için de söz konusu.

-Kalmayanlar neden sorumlu olsun ki?

Onların sorumluluğu afete maruz kalanlara yardım ve destek. Afete maruz kalanlar, afet ile sınav verirken kalmayanlar onlara karşı tutumları noktasında sınav vermekteler. Maruz kalmayan ‘Bana ne?’ deyip işin içinden sıyrılamaz. Bu dünyada olmasa bile öte dünyada Allah bunu ondan sorar. Çünkü hayat yarışı içinde insanın başına ne zaman, nerede ve ne geleceği belli olmaz. Onun için eskiler bugün ona yarın sana demişler. Çünkü gelecek, hiç kimse için garantili değil. Allah sistemi böyle kurmuş. Bizim sorumluğumuz buna göre davranmak. Bu kaçma kovalamacada, bazen kaçan bazen kovalayan oluruz; bazen düşen, bazen düşeni kaldıran. Her halükârda bir sınav içindeyiz.

Allah evreni yaratmış ve bir sistem kurmuş. Evren içinde dünya denilen bir gezegendeyiz. Bu gezegenin de Allah tarafından kurulmuş bir işleyiş sistemi var. Dört mevsim, aylar, günler, saatler; soğuk, sıcak, ıslak, kuru; seller, depremler, yangınlar… Bütün bu gerçekliklerin varlığından sorumlu değiliz. Bunlara yönelik tutum ve davranışlarımızdan sorumluyuz. Bu yüzden doğal afetleri bir günaha bağlamak hiç de doğru değil. Buradaki günah, tedbir almamak, zaman ve zemine uygun karar vermemek, ihmal etmek; afete maruz kalana kayıtsız kalmak, yardımdan kaçmak, hatta bunu fırsata çevirmek, gözü açıklık veya açgözlülük yapmaktır. Eski büyük bilginlerimizden İmam Matüridî şöyle der: ‘Geçmişte helak olmuş milletler, sadece küfür işledikleri için değil yeryüzünde bozgunculuk çıkardıkları ve Allah’ın kanunlarına karşı inatlaşma içine girdikleri için helak olmuşlardır.’ (Matüridî, Te’vilât Ehli’s-Sunne, III, 135,141; İsra 17/4,15 ayetleri tefsiri.) Demek ki afetler karşısında büyük zararlara uğramamız, Allah’ın doğaya koyduğu kanunlara karşı inatlaşmamız yüzünden. Bugün yaşadığımız çevre sorunlarının çoğunun sebebi, bozguncu tavırlar ve doğa olaylarına karşı inadına kayıtsız ve aykırı davranışlar değil mi?

Keşke herkes tedbirini alsa da kimseye kıl kadar zarar gelmese. Ya da zarar geldiğinde herkes gönülden ve gönüllü olarak birlik ve beraberlik içinde yardıma koşsa. Dileğimiz bu! -Diyanet aylık dergiden alıntıdır-” (HABER MERKEZİ)

05 May 2020 - 10:57 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?