Yeşiltepe’nin parlayan yıldızı: Seyran Mahallesi

O BÖLGE KABUĞUNU KIRACAK

RÖPORTAJ: MUTLU SARIGÜL

Yeşiltepe bölgesinin adeta parlayan bir yıldızı olan Seyran Mahallesi, hizmete doymuyor. Tıpkı bir belediye başkanı gibi hizmet aşkıyla çalışan ve mahallesine hizmet etmeye kendisini adayan Seyran Mahallesi Muhtarı Zihni Dönmez, bu yönden mahallelilerin takdirini topluyor. Mahallenin en büyük sorununun imar olduğunu da aktaran Muhtar Dönmez, “Müteahhit ve vatandaşların en çok mağdur konu dönem kat yüksekliği. Bu problem çözülürse Yeşiltepe kendi kabuğunu kıracak” diyor.

Merhaba BUSABAH gazetesi okuyucuları… Tarafsız, ilkeli, bölgenin ve Malatya’nın en çok okunan gazetesi olarak, halkın sorunlarını dinlemeye devam ediyoruz. Bu anlamda BUSABAH gazetesi olarak hafta bir defa ‘BUSABAH’ta Mahalle Gündemi’ başlığı altında bir yazı dizisi oluşturup, muhtarlarımızla konuşup onların sorun, sıkıntı, takdir ve önerilerini röportaj şeklinde siz okuyucularımıza duyuracağız. Bu anlamda ilk olarak Yeşiltepe, Seyran Mahallesi Muhtarı Zihni Dönmez’le konuştuk. Dönmez, mahallesi için neler yaptırdıklarını, projelerinin neler olduğunu, mahallesinin sorun ve sıkıntılarını gazetemize anlattı. Muhtar Dönmez’le yaptığımız röportaj şöyle:

– Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Ben Seyran Mahallesi Muhtarı Zihni Dönmez. 2009 yılında mahallimizin teveccühüyle, güzel insanlarımızın oylarıyla beni mahallemize muhtar olarak seçtiler. Ben de bugüne kadar ve gelecekte de hizmet ederek mahalle sakinlerine layık olmaya çalışacağım. 2 dönem muhtarlık bu yaptım, bu dönem ise 3’üncü dönemim. Hizmetin en güzelini valilik, belediye ve vekil düzeyinde güzel bir ortam yaratarak yapmaya çalışacağız. Mahalleme güzel hizmetler aldık. Almaya da devam ediyoruz. Yeşiltepe’nin 60 bine yakın bir nüfusu var. Seyran Mahallemizin ise 10-15 bin nüfusu mevcut. 4 bine yakın seçmenimiz bulunuyor. Mahallemiz yaşanır, güzel, insanları güzel. Taziyede, düğünde, mevlitte daima beraberiz.

– Ben sizi çok girişken bir muhtar olarak tanıyorum. Gerçekten çok çalışkansınız. Seyran Mahallesi’ne neler yaptırdınız?

Bu üçüncü dönemim. Ana artellerle yollarımızı belirtmeye çalıştık. 19 Mayıs Caddesi, 100. Yıl Caddesi, Yüce Caddesi, Adli Tıp Caddesi, Alpaslan Türkeş Bulvarı, bu bulvar 3-4 mahallenin ortak bulvarı) bu kısımlarda yolları genişletmek için, vatandaşlarımızı mağdur etmeden, onların hak ve hukukunu gözeterek bir çalışma yaptırdık. Sağ olsunlar dönemin belediye başkanları ve vekillerimizle beraber istişare ederek bu yollarımız açtık. Daha sonra sokak işlerine girdik. Seyran Mahallesi’nde bir 8-10 civarında besi vardı. Burası geçmişte hayvancılığın ön planda olduğu bir bölgeydi. O besileri yıkıp, imarı getirip o bölgeye bir kalite girmesini sağladık. Müteahhit ve vatandaşların en çok mağdur konu dönem kat yüksekliği. Bu sorunumuza siyasiler bir an önce çözüm bulurlarsa çok seviniriz. Bu problem çözülürse Yeşiltepe kendi kabuğunu kıracak.

YEŞİLTEPE’Yİ BÜTÜN GÖRÜYORUM

-Yeşiltepe’nin en büyük sorunun imar sorunu olduğunu belirttiniz, peki, başka sorunlar var mı, varsa bunlar nelerdir?

Diğer problemimiz uyuşturucu. Gençliğimiz elden gidiyor. Bundan biz de mustaribiz. Gençliğimizin bu problemini çözmesi gerekiyor. Sportif faaliyetler az, işsizlik fazla. Gençlerimize hem iş sahası kurulmuş olur hem de kötü alışkanlıklardan uzak durular. Bu gibi çözüm yollarıyla çocuklarımızı kurtarabiliriz. Öte yandan ailelerimize de burada büyük görevler düşüyor. Herkesin burada kendine bir pay çıkartması gerekiyor. Sosyal dengeyi mahalleli olarak bizler sağlamamız gerekiyor. Ben gücüm nispetinde seyran mahallesindeki yaşanan bütün olaylardan haberdar oluyorum. Ben günlük 3 saat uykuyla duruyorum. Ben küskünleri barıştırmasından cenazesi olana kadar gidiyorum. Mahallemde en küçük hadise olsa mutlaka duyarım. Bu yetkililere intikal etmeden devreye ben girer, bunu çözmeye çalışırım. Bunun bir sosyal denge olduğuna inanıyorum. Bu gibi konular aile içerisinde çözüldüğü zaman bu işin daha da iyi olmasına neden oluyorsunuz. Bu insanlar mahkemeye düştükten sonra mahkemede bu sorunun çözülme süresi uzuyor. Benim mahallemde böyle olaylar yok ama mahallem dışında oluyor. Burada da bana düşen yükümlülükleri yerine getiriyorum. Çünkü ben Yeşiltepe’yi bütün görüyorum. Çünkü Yeşilteliyiz, yani Boztepeliyiz.

– Seyran Mahallesi Yeşiltepe’nin diğer mahallerine göre çok gelişmiş olduğunu fark ediyoruz. Yeşiltepe’de Seyran Mahallesi parlayan bir yıldız gibi kendisini belli ediyor. Muhtarlık dönemleriniz boyunca Seyran Mahallesi için neler yaptınız veya yaptırdınız?

3 dönemdir Seyran Mahallesi’nde imara açılmayan yolların tamamını açtık. Kötü alışkanlıkları olan çocukların yaşadığı meskenlerin, metruk evlerin tamamını yıktık. Mahallemize okul yerimiz olmadığı için 11,5 dönemlik bir okul yeri hazineye tahsis ettik. Bu alana var olan okullarımızın haricinde bir okul yapılacak. Geçmişte bizim Yeşiltepe Polis Karakolumuz vardı. Yeşiltepe Polis Merkezi Sanayi Polis Merkezi oldu. Ben dönemin valisi,  emniyet müdürü ve değerli Büyükşehir Belediye eski Başkanı Ahmet Çakır’ın girişimleriyle bize burada 3 dönümlük yer verildi. Devir konusunda biraz masraflar oldu. Bu masrafları kendi cebimden karşıladım. 3 dönümlük bu yere bir Sanayi Polis Merkezi yapılacak ve inşallah temelini atacağız. Ben bunun müjdesini sizin aracılığınızla Yeşiltepe ve Seyran Mahallesi sakinlerine vermek istiyorum. Vekillerimiz de bunu geçtiğimiz gün izah etti. Bunlar hemen olmadı. Bunun belirli aşamaları oldu. Ankara’da görüşmeler, belediye başkanlarıyla istişarelerle bunu yapmayı başardık. Polis Merkezi’nin yeri emniyete verildi. En kısa zamanda yapılacak. Bu Polis Merkezimiz çevreyolunun altı dediğimiz, Topsöğüt’ü, Dilek’i, Yaka’yı kapsayacak. Bu bir ihtiyaçtı. Bunu öncülük ettik ver gerçekleştirdik. Askeri Hastanesi’ne Adliye Binası yapılıyor. Milletvekilimiz Sayın Öznur Çalık ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Selahattin Gürkan bunun açıklamasını yaptılar. 100 dönüm Adalet Bakanlığı’na teslim edilecek. Adliye Sarayı’mız inşallah Yeşiltepe yapılacak. Bu inşallah Yeşiltepe’miz, Malatya’mıza hayırlı olur. Adliyenin gelmesiyle sadece Yeşiltepe kazanmayacak. Burada Dilek, Yaka, Topsöğüt, Kiltepe, Çarmuzu, Melekbaba mahalleleri kazanacak. Buralarda bir potansiyel oluşacak ve gelişecekler. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Öte yandan Seyran Mahallesi’ne pazar yeri kazandırdık. Muhtar olduğum zaman semt pazarları birkaç sokağa kurulacaktı. Ben buna engel oldum. Sebebi de, sadece mağduriyet yaşanmasını istemedim. Burada pazarcıların ekmeğiyle oynamak istemedim. Pazarcıların mağduriyetleri var. Lavabo, tuvalet, ip bağlama, araba park etme sorunları var. Biz bu konuda belediye başkanlarımızla çalıştık ve bir pazar yeri ayırttık. Temelini attık. Şu anda kapalı bir semt pazarı alanımız var. İleriki zamanlarda Yeşilyurt Belediye Başkanımız içerisinde yeşil market açacak. Biliyorsunuz, Yeşiltepe bir belediyeydi eskiden. Belediye binası vardı. Biz bina için Doğanşehir Belediye Başkanımız Vahap Küçük rahmetli olmadan önce görüşmeler yapmıştık. Başkanımıza buranın bir tekstil atölyesi olması ve devletten yardım alan her aileden bir kişin burada istihdam edilmesi için bir teklif sunduk ve bize büyük destek verecekti. Maalesef binamız çürük raporu aldı. Yıkmak zorunda kaldık. Yoksa orada da büyük, güzel bir tesis kuracaktık. Mahallemize 2 gençlik merkezi yaptırdık. Seçimlerde gençlik merkezimizden birisi Atatürk Mahallesi’ne katıldı. Daha sonra Şehit Nurettin Metin Parkı’mızın içerisine Şehit Ömer Halisdemir Gençlik Merkezimizi yaptırdık. Ora da gençlerimiz, kadınlarımız faaliyet yapıyorlar. camimizi güçlendirdik. Camimize ek binalar yaptırdık. Kur’an kurslarının yapımında ön ayak olduk ve bu soruna da bir neşter vurduk. Bu kus yetmedi, caminin yanında bir yer aldık ve çok amaçlı bir Kur’an kursu yaptırdık. Hayır sahiplerinden Allah razı olsun. 6 ay gibi bir süre de burası faaliyete geçecek. Seyran Mahallemize 112 acil istasyon birimi yaptırdık. Muhtar Evi yaptırdık. Muhtar Evi’ni Şah İsmail Uçar amcamız mahallemize kazandırdı. Maalesef muhtar evine babasının ismini verecekti. Belediyemizle bu anlamda protokol yapmıştı. Muhtar evine bu isim verilmedi. Ben siyasilerimizden bu amcamızın küçük meselesini çözmelerini istiyorum. Bir isimle bir şey olmaz. 80 yaşındaki bir iş adamı okullarımıza, camilerimize, emniyetimize, Yeşilyurtspor’a kadar destek verdi. Bir muhtar evi yaptı ve bir de isim ricası oldu. Belediye başkanlarımız isim vereceğiz diye de imza atmışlar. Maalesef bu durum geçekleşmedi ve bundan da çok üzgünüz. Sadece bu yanlışın düzelmesini istiyoruz.

2 parkımız vardı. Göreve geldikten sonra mahallemize 4 park daha yapılmasına öncülük ettik. Şu an bir parkımızı daha yaptırdık. Yeşil alanlar oluşturduk. Bu alanlara spor aletleri koydurduk. Eski mezarlığımızın bulunduğu alana büyük bir cami yaptırdık. Bu çocukluk hayalimdi. Gece gündüz bu cami için hizmet ediyoruz. Cami belki de Malatya’nın en büyük 2’nci camisi. Ben bu camiyi Cuma Camisi gibi görmek istiyorum. Camimizin kaba inşaatı tamamlandı. Biz iş adamlarından, hayır sahiplerinden camimizin tamamlanması için destek bekliyoruz. Deyim yerindeyse ortada bir cenaze var, bu cenazemizi hep birlikte kaldıralım. Gelip camimizin yapımına yardımcı olsunlar. Kimisi bir tuğla, kimisi bir demir, kimisi çimento alsalar çok iyi olur. Kimseden şimdiye kadar maddi bir destek istemedik, istemiyoruz da. 3 futbol sahası yaptırdık. Sokaklarımızın yaklaşık tamamı kilit taşı yapıldı. 3 sokak kaldı. Onları da yaptıracağız.

-Mahallenize yaptırmak istediğiniz projeleriniz veya talepleriniz var mı?

İstasyonda depolar tamamen kiraya verilmiş. Buraları Yeşiltepe halkı için bir parkın yapılmasını istiyoruz. Bölge parkı. Yani demiryolunda 2 hat kalsın. İndirme-bindirme tekrar yapılsın. Bu konuda da girişimlerimiz var ve inşallah burada istediğimiz gibi olacak. Muhtarlarla hep beraber bu sorunu çözeceğiz. Adli Tıp Yeşiltepe’nin acı bir gereceği. Her olay, her vaka Adli Tıp’a geliyor. Ben Adi Tıp’ın şehrin dışına götürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben bunu Selahattin Başkanıma izah ettim. Hurdacılar Yeşiltepe için büyük bir yük. Yeşiltepe’nin önünü tıkıyor. Saman Pazarı, hurdacı, nakliyeci hepsi Yeşiltepe’de. Yeşiltepe’nin ufkunun açılmasını istiyoruz. İmar imar imar. En önemlisi bu. İmara el atılması gerekiyor.

Busabah Malatya

09 Tem 2020 - 10:34 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?