BU NE KADERSİZLİK!

Malatya’da kayısısının tanıtımı adına ciddi bir önem arz eden Kayısı Festivali en son 2014’te yapılmıştı. Bu anlamda uzun bir aradan sonra, geçen yıl yeniden düzenlenen Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali’nin bu yıl yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, koronavirüs önlemleri kapsamında sınırlı bir festival programı yapılacağını aktardı.

MUTLU SARIGÜL

Bu yıl Kayısı Festivali’nin yapılıp yapılamayacağını açıklayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, fuarlarla ilgili Kayısı Yarışmasının yapılacağını ve bunun da çok sınırlı bir yapı formatında tutulacağını kaydetti. Başkan Gürkan, “Arkadaşlara verdiğimiz talimatta fuarlarla ilgili Kayısı Yarışması yapılacak, bunun da çok sınırlı bir yapı formatında tutulması gerekiyor. Diğerleri de önümüzdeki yıla sarkıtılacak” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, BUSABAH gazetesi ve BUSABAH TV’ye özel açıklamalarda bulunarak Malatyalıların merak ettiği konulara cevap verdi. Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali’nin yapılıp yapılmayacağı ve YİMPAŞ binasının belediyeye devrinden sonra hangi amaçla kullanacağını açıklayan Başkan Gürkan, önemli açıklamalarda bulundu.

Göreve geldikleri zaman hemen Uluslararası Kitap Fuarını, Uluslararası Tarım Fuarını ve hemen akabinde Uluslararası Kayısı Fuarını gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Gürkan, yıllardan beri yapılamayan Uluslararası Kayısı Fuarını yaptıklarını söyledi.

BİZ AĞLAMA DUVARI ŞEKLİNE GELMEDİK

Bu yıl Kayısı Festivali’nin yapılıp yapılmayacağını dile getiren Başkan Gürkan, “Gerçekleştirilen fuarda da binlerce, 10 binlerce vatandaş kortej halinde yürüdü. Yani Malatya’yla bütünleşen bir Kayısı Festivali, Malatya’yla bütünleşen bir Kitap Fuarı. Malatya’yla bütünleşen bir Tarım Fuarı ve Malatya’yla bütünleşen ve hepsi uluslararası olmak kaydıyla bir Sinema Festivali gerçekleştirdik. Bu sıkıntılarda biz ağlama duvarı şekline gelmedik. En güzelini fazlasıyla, en güzel şekilde yaptık. Bu dönemde de tabi ki pandemi hadisesi oldu. Ve şu anda da Covid-19’da bir yayılma sürecine girilmesi hasebiyle festivali biraz daha sınırlı tutacağız. Arkadaşlara verdiğimiz talimatta fuarlarla ilgili Kayısı Yarışması yapılacak, bunun da çok sınırlı bir yapı formatında tutulması gerekiyor. Diğerleri de önümüzdeki yıla sarkıtılacak. Önümüzdeki yılda da bu süreç daha güzel bir şekilde götürülür. Bizim küçük etkinlikler olarak arabada sinema, tiyatrolar, evde de vefa gruplarıyla her türlü ihtiyaçlarını yeme, içme ihtiyaçlarından tutun berber ihtiyaçlarına, gezme ihtiyaçlarına kadar da bu çalışmaları yürüttük” şeklinde konuştu.

KADERİNE TERK EDİLMİŞ BİR YAPI FORMATI İÇERİSİNDE

YİMPAŞ binasının Belediyeye devrini anlatan ve hangi amaçla kullanacağını da kaydeden Başkan Gürkan, şunları dile getirdi:

Malatya’nın doğusunda ve batısında maalesef 2 cenazemiz vardı. Batı’daki Vagon Fabrikası’yla ilgili Kızılay Genel Başkanımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda orada Kızılay’ımızın prefabrik ev üretimi noktasında ve batısında da yine Kızılay’ın çadır ve Kızılay’ın ihtiyaç duyacağı tekstil ihtiyaçlarını gidereceği üretim mekanizması için şu anda çalışma yapılıyor. Dolayısıyla orası inşallah Malatya ekonomisine kazandırılacak. Doğuda da bir YİMPAŞ şeklinde bir cenazemiz vardı. Bu da yıllardan buyana, 20 yılı aşkın bir süredir kendi haline terk edilmiş metruk ve içerisinde balicilerin barındığı bir yapı formatı içerisinde. Şimdiye kadar yapılanların da şu veya bu şekilde sahipsiz olması hasebiyle birileri tarafından demirleri ve buna benzer aksanlarının sökülerek kendi menfaatleri amacıyla kullanılmış. Geri kalan kısımlarının ise kaderine terk edilmiş bir yapı formatı içerisinde. Bu neticede ülkemizin milli ekonomisinin bir değeridir. Bunların tekrar ayağa kaldırılması noktasında ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlaması noktasında biz Büyükşehir Belediyesi olarak buna gönlümüz razı olamazdı. Bir an evvel üretime katkı noktasında bir faaliyete geçmesi gerekirdi. Bu anlamda Çevre ve Şehircilik Bakanımızın Malatya ziyaretinde bu durumu kendilerine arz ettik. Buradaki yapının gerek devlet organları tarafından işletilebilecekse işletilmesi yönünde yoksa bize devir edilmesi noktasında taleplerimizi ilettik. Kendileri de sağ olsunlar bu konuda uygun görüş beyan ettiler. Daha sonraki resmi süreçlerini ilgili arkadaşlarımız Bakanlık bürokratlarıyla yaptıkları görüşmeler neticesinde bir düzenleme getirilerek oranın Belediyenin iş ve işlemleriyle ilgili, kültürel ve sosyal işleriyle ilgili Büyükşehir Belediyesi’ne devri gerçekleştirildi.”

BAKANIMIZ DA BUNU UYGUN GÖRDÜLER

Binanın sosyal ve kültürel işler için kullanılacağını belirten Başkan Gürkan, “Devir yapıldıktan sonra biz oranın profesyonel bir firmayla işlev, içerik anlamında neler yapılabilir, bununla ilgili bir çalışma başlatıldı. Şu andaki çalışmaları ilgili profesyonel firma binanın içerisi ve sahada gerekli incelemeleri ve gerekli değerlendirmeleri yaptı. Bu firma Ankaralı firma. Bu süreci devam ettiriyor. En son telefon görüşmemde de fizibilite raporlarıyla ilgili, içerikle ilgili ve bina yapısının hangi işlerde kullanılabilir olmasıyla ilgili bir çalışma yapıp, bir rapor şeklinde bize sunacaklar. Bu yönde de yol haritamızın oluşması noktasında daha berrak söylemler içerisinde olma durumundayız. Yani biz orayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından talep ederken, Belediyemizin gerek sosyal ve kültürel aktiviteleri için kullanılmak üzere diye gerekse ticaret amaçlı kullanma diyerek bir talepte bulunduk. Bakanımız da bunu uygun gördüler” şeklinde konuştu.

MALİYET BEDELİ 60 MİLYON LİRA

Bina için ayrılan ödenekten de bahseden Başkan Gürkan, “Yaptığımız görüşmelerde buraya can suyu niteliğinde ilk etapta bir miktar para aktarılacak. O parala da biz o süreci başlatacağız. Daha sonra da onun finansman kaynaklarını farklı kaynaklardan bulmaya çalışacağız. Oranın şu anda maliyet bedelinin tahmini olarak 60 milyon civarında bir rakama tekâmül ettiği bize verilen ön fizibilite raporunda belittiler. İnşallah o 60 milyon zaman içerisinde orayı kendi aslına uygun bir şekilde düzenlemesini yapıp, Malatya’daki kültürel, sosyal, eğitim işlerine faydalı olacak bir yapı formatı hüviyetine büründürülecek” ifadelerine yer verdi.

17 Tem 2020 - 11:09 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?