KORONADAN DAHA TEHLİKELİ

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi tüberküloz hastalığı ile ilgili uyarılar yapılıyor. Halk arasında “verem” olarak bilinen bu hastalık, hayvandan insana bulaşabilirken, koronavirüsten daha tehlikeli enfeksiyonlara da sebep olabiliyor. Peki, Malatya’da böyle bir durumla karşılaşılabilir mi?

MUTLU SARIGÜL

Türkiye’nin değişik illerinde olduğu gibi Malatya’da bulunan kurbanlıklarda tüberküloz tehlikesinin olmadığını dile getiren Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkan Ergün Koşar, “Tüberküloz bulaşıcı bir hastalık. Bu hastalık hayvandan insana bulaştığı gibi insandan hayvana da bulaşabiliyor” dedi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, vatandaşlar kurbanlık telaşına girse de bazı veteriner odaları vatandaşları uyarıyor. “Kurban seçecek ve kesecek olanların tüberküloza karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Tüberküloz, koronavirüsten daha da tehlikeli bir hastalık, çok ciddi enfeksiyonlara sebep olabiliyor” diye uyarılarda bulunurken, Malatya Veteriner Hekimler Odası Başkan Ergün Koşar, bu konuyla ilgili BUSABAH gazetesine açıklamalarda bulundu. Öte yandan kurban kesecek olan vatandaşların kurbanlık alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini belirten Başkan Koşar, Malatya’da tüberküloz hastalığının bulunmadığını söyledi.

EKONOMİK OLARAK BU HASTALIĞIN TEDAVİSİ YOK

Hayvanlardan insanlara geçen 200 çeşit hastalık bulunduğunu dile getiren Koşar, “Malatya’da kurbanlıklarda tüberküloz tehlikesi yok. Ama hayvanlardan insanlara geçen zoonoz hastalıklar dediğimiz 200’e yakın hastalık var. Bunlardan bir tanesi tüberküloz. Tüberküloz bazı illerde yoğunlaştı. Tüberküloz çıkılan illerde uyarıcı önlemler alıyorlar. Bununla ilgili tarım il ve ilçe müdürlüklerinin mücadelesi var. Ekonomik olarak bu hastalığın tedavisi yok. Sadece hayvanların imha edilir. Bakanlığımızın bir tüberküloz projesi var. Tüberküloz bulaşıcı bir hastalık. Bu hastalık hayvandan insana bulaştığı gibi insandan hayvana da bulaşabiliyor” diye konuştu.

KURBANLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kurban Bayramı’nda kurban edilecek hayvanlardan ve kurbanlık seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de anlatan Başkan Koşar, “Kurban edilebilmesi için koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir.

Sığır ve manda ile koyun ve keçinin küpesinin olup olmadığına bakılmalı.

Çok zayıf, gebe ya da yeni doğum yapmış hayvanlar olmamalı.

Hayvanın kılları düzgün ve parlak, bakışları ve dış görünümü canlı olmalı.

Yüksek ateş, salyası ve gözde akıntısı olmamalı.

Pis kokulu ishali ve burun akıntısı olmamalı.

Öksürük ve nefes darlığı yaşamamalı.

Çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olmamalı.

Yara, şişlik ve ödemi olmamalı.

Cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı bulunmamalı.

Hayvan varlığının devamı açısından öncelikle erkek

hayvanlar kurban olarak tercih edilmelidir” şeklinde konuştu.

ÇİFTLİK KAYITLARI KESİN SONUCU VERİR

Kurban kesilirken kurbanlığın yaşına dikkat edilmesinin önemine değinen Koşar, “Hayvanların yaşlarının tayininde düzgün tutulmuş çiftlik kayıtları kesin sonucu verir. Kayıtlar yok ise, en iyi yaş tespiti diş gelişimine bakarak tayin edilir. Ayrıca kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgileri Bakanlığımızca geliştirilen ‘HaySag’ isimli mobil uygulamadan da küpe numarası ile sorgulanabilmektedir. Sığır veya mandanın alt çenesinin önünde gelişimini tamamlamış iki kalıcı kesici dişin bulunması o hayvanın iki yaşını doldurduğunu göstermektedir. Koyunların dış görünüşüne bakılarak, altı aydan büyük ve anası veya erişkin bir koyun kadar olması kurban edilebilmesi için yeterli sayılmaktadır. Keçilerin kurban edilebilmesi için bir yaşını doldurmuş olması gerekir. Sığırlarda olduğu gibi keçilerde de yaş tayini, ön kesici süt dişlerinin çıkıp yerlerini kalıcı dişlerinin alması esasına dayanmaktadır. Devenin kurban edilebilmesi için beş yaşında değişen ikinci kesici süt dişlerinin çıkıp yerlerini kalıcı dişlerin alması gerekir” ifadelerini kullandı.

KAMUSAL ALANLARDA KURBANLIK HAYVAN KESİMLERİ YAPILAMAZ

Kurbanın kesiminden parçalanmasına ve etin soğutulması hakkında bilgiler de veren Koşar, şunları kaydetti:

Kurbanlık hayvanlar, Bakanlığımızdan Şartlı Onay/Onay Belgesi almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kesilmelidir. Cadde, sokak ve park gibi kamusal alanlarda kurbanlık hayvan kesimleri yapılamaz. Kesilen kurbanlık hayvanların kulak küpeleri ve hayvan pasaportları en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilmelidir. Derinin yüzülmesi sırasında derinin dış kısmı ile etin teması önlenmelidir. İşkembe ve bağırsaklar; et kalitesini olumsuz etkilememesi, mikropların bulaşmasını ve gelişmesini önlemek için geciktirilmeden çıkarılmalıdır. İç organların çıkarılması sırasında işkembe ve bağırsak içeriğinin ete bulaşması önlenmelidir. İçerikleri kesim yerinden ayrı bir yerde poşet, çöp bidonu, konteynır veya çukurlara boşaltılmalı, çevre kirletilmemelidir. Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar, kesim sırasında oluşan atıklar, kist hidatik riskine karşı karaciğerler ve akciğerler kesinlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmemeli, hayvanların çıkaramayacağı derinlikte çukurlara gömülerek bertaraf edilmelidir. Normalden büyük, rengi farklı, kanı pıhtılaşmayan, kokulu, iltihaplı, su keseleri ve şişkinlikler bulunan, dalağı çamur gibi etler veteriner hekime muayene ettirilmelidir. Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etler için soğutma işlemi vakit geçirilmeden başlatılmalıdır. Sakatatlar 3°C’ye, diğer etler 7°C’ye veya daha düşük sıcaklıklarda soğutulmalı ve bu sıcaklıklarda muhafaza edilmelidir. Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini muhafaza eder. Uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta bir ay, şoklandıktan sonra -18 °C’de 6 ay saklanabilir. Etlerin diğer bir saklama şekli de kavurma yapmaktır. Kavurma yapılan etler uygun şartlarda bir yıl saklanabilir. Etlerin daha uzun süre saklanması bozulmaya, besleyici değerinin azalmasına, lezzet ve aroma kaybına neden olur. İşkembe ve bağırsaklar çok iyi temizlendikten sonra değerlendirilmelidir. Temizlik için sağlığa zararlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Sakatat çok çabuk bozulduğu için kısa sürede tüketilmelidir.”

ÇOK HASSAS DAVRANILMALI

Kesim esnasında çevrenin kirletilmemesine dikkat edilmesi gerektiğini de söyleyen Koşar, “ Kurbanlık hayvanlar, Bakanlığımızdan Şartlı Onay/Onay Belgesi almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kesilmelidir. Kurbanlar insanların gelip geçtiği, dinlendiği sokak, park, bahçe ve meydanlarda, akarsu kenarlarında kesilmemeli, kurban keserken çevre kirletilmemeli ve rahatsız edilmemelidir. Kesimde ortaya çıkan kan, dışkı, atık ve artıklar ortalık yerde bırakılmamalı, rasgele etrafa atılmamalı, göl ve akarsulara, kanalizasyonlara karıştırılmamalıdır. Atıkların hayvanların yemesine ve çevreye yaymasına izin verilmemelidir. Atıklar derin çukurlar açılarak gömülmelidir. Unutulmamalıdır ki, hayvanlardan insanlara geçen ve zoonoz olarak ifade edilen birçok hastalık etkeni, bu atık ve artık maddelerle insanlara bulaşmaktadır. Ayrıca, rastgele etrafa atılan bu atık ve artıklar, hem çevreyi kirleterek insanları rahatsız etmekte hem de Müslümanlar ve kurban hakkında olumsuz düşüncelere sebep olmaktadır. Bu nedenle kurban alımında, nakil esnasında, kesimde ve kesim sonrasında atıkların bertaraf edilmesinde çok hassas davranılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Busabah Malatya

Etiketler: Ergün KoşarHaySagKurban Hizmetleri Komisyonlarıkurbanlık hayvanKurbanlık hayvan kesimleriMalatyaMalatya Veteriner Hekimler OdasıTüberkülozZoonoz Hastalıklar

11 Tem 2020 - 12:37 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?