Yeni Kıdem Tazminatı Muamması

İŞÇİ TEDİRGİN TAZMİNAT MUAMMADA

MUTLU SARIGÜL

Kıdem tazminatı ile ilgili yapılmak istenen düzenleme kamuoyunun gündeminde. Ortada net bir taslak olmadığı için bu konuda yeterince bilgi edinemeyen çalışanlar hep aynı soruyu soruyor: “Kıdem tazminatı elden mi gidiyor?”

Konuya ilişkin yorumda bulunan Malatya Barosu avukatlarından Halil İbrahim Önal, “Bu düzenlemeyi işçi tarafı, maaşlarından kesinti yapılıp fona aktarılacağı için kabul etmiyor” diyor.

Yeni Kıdem Tazminatı sistemiyle alakalı konuşan ve kafalardaki soru işaretini gideren Malatya Barosu avukatlarından Halil İbrahim Önal, düzenlemenin işçi/işveren/sendikalarla görüş alışverişi içerisinde, taraflar için en uygun ve uzlaşılan noktada yapılmasının herkes için en iyisi olacağını kaydetti. Av. Önal, “Bu düzenlemenin 2021 yılından önce yürürlüğe girmesi pek mümkün görünmüyor ve mevcut çalışanların kıdem tazminatı haklarına etki etmeyeceği, sadece yeni işe girenleri kapsayacağı konuşuluyor” dedi.

Yeni kıdem tazminatı sistemi uzun süredir gündemi meşgul eden konular arasında yer alıyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile alakalı çalışmalar devam ederken sigortalı çalışanların aklına “Kıdem tazminatı kalkıyor mu?” soruları gelmeye başladı. Peki, yeni sistemde işçi ve işverenlerin hakları neler olacak? Konuyla alakalı BUSABAH gazetesine açıklamalarda bulunan Malatya Barosu avukatlarından Halil İbrahim Önal, önemli açıklamalarda bulundu.

Sözlerine kıdem tazminatının tanımıyla başlayan Av. Önal, kıdem tazminatının iş sözleşmesinin sona erme şekline ve işçinin çalışma süresine bağlı olarak işveren tarafından işçiye ödenen tazminat olduğunu söyledi.

İŞ SÖZLEŞMESİNİN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHLERİNİ KAPSIYOR

Kıdem tazminatının hesaplanırken fiilen çalışmaya başlanılan tarihin esas alındığını belirten Av. İbrahim Önal, “İşçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için genel olarak bir iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olması ve iş sözleşmesinin kanunda belirtilen nedenlerden biriyle sona ermesi gerekmektedir. Bu 1 yıllık süre belirlenirken aynı işverene ait tüm iş yerlerinde yaptığı çalışmaların hepsi birlikte hesaplanır. Yine bu 1 yıllık süre fiilen çalışılan süreler olmayıp yıllık izin, bayram tatili, hastalık gibi süreleri de içine alarak genel anlamda iş sözleşmesinin başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsamaktadır. İş sözleşmesinin başlangıç tarihi de imzaların atıldığı tarih değil, işçinin fiilen işe başladığı tarihtir. Uygulamada işverenlerin, işçileri fiilen çalıştırmaya başladıkları tarih ile işçilerin sigorta primini ödemeye başladığı tarih arasında aylar fark ediyor. Bu tarz yola başvuran işverenler her ne kadar işçiyi işten çıkarınca kıdem tazminatı vermeyeceğini düşünse de az önce de belirttiğim gibi işçilerin kıdem tazminatı hesaplanırken fiilen çalışmaya başladığı tarihi esas alıyoruz. Bu sayede hak kayıplarının önüne bir nebze olsun geçilebiliyor” diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANAMIYOR

Av. Önal, işçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için diğer şart ise iş sözleşmesinin fesih ya da işçinin ölümü ile sona ermesinin gerektiğini ifade ederek, “İşçi tarafından sözleşme feshedilirse bu durum istifa sayılıyor ve kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Bu durumun istisnaları mevcuttur. Sözleşmenin işveren tarafından feshedildiği durumlarda ise işçi kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Bunun da istisnaları mevcuttur. İşçiye iş sözleşmesinin devam ettiği her tam yıl için 30 günlük brüt giydirilmiş ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir” dedi.

“YAPILACAK BU SİSTEMİN İSMİ…”

Kıdem tazminatıyla ilgili nasıl bir düzenleme geleceğini açıklayan Av. Önal, şunları kaydetti:

“Olayı basit bir şekilde özetleyecek olursak: Hükûmet bir fon kurmak istiyor. İşçinin kıdem tazminatını oluşturan aylık brüt maaşın yüzde 8,33’lük kısmının, yüzde 3’lük kısmı oluşturulacak fona aktarılacak. Yani işçinin kıdeminin yüzde 3’lük (11 gün) kısmı devlet fonuna aktarılacak, kalan yüzde 5,33’lük (19 gün) kıdeminin sorumlusu yine işveren olacak. Yapılacak bu sistemin ismi Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi. Bu düzenlemenin 2021 yılından önce yürürlüğe girmesi pek mümkün görünmüyor ve mevcut çalışanların kıdem tazminatı haklarına etki etmeyeceği, sadece yeni işe girenleri kapsayacağı konuşuluyor. ‘İşçiyim, işten kovuldum, ben kıdem tazminatımı ne zaman alacağım?’ İş sözleşmesi işçinin kıdem tazminatına hak kazanacağı şekilde sonlandırılmış ise işçi yüzde 5.33 (19 gün) kıdem tazminatını alacak, yüzde 3’lük (11 gün) prim de fon hesabında tutulacak. Yapılacak bu düzenlemeyle işçi kıdem tazminatının tamamını 60 yaşından önce alamıyor. Sadece evlilik, konut alımı gibi istisnai durumlarda biriken kıdem tazminatlarının sınırlı olarak işçiye verilmesine yönelik bir düzenleme olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi bu düzenlemeyi işçi tarafı, maaşlarından kesinti yapılıp fona aktarılacağı için kabul etmiyor. İşveren tarafı da prim ödemek istemediği için karşı çıkıyor. Hükûmet sendikalarla görüştü ve sendikalar da bu düzenlemeye karşı olduklarını söylediler.”

İŞÇİLERİN SÖZLEŞMELİ ÇALIŞTIRILMASININ ÖNÜ AÇILACAK

Çalışanların kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmayacakları konusunda ciddi sıkıntıların mevcut olduğunu dile getiren Av. Önal, “Diğer getirilmek istenen düzenleme ise 20 yaş altı ile 50 yaş üstü çalışanlara esnek, kısmi zamanlı çalışma. Yapılacak kanunla bu yaş aralığındaki işçilerin sözleşmeli çalıştırılmasının önü açılacak. 25 yaşın altındaki işçiler ayda 10 günden az çalışırsa sigorta yatırma yükümlülüğü olmayacak. Burada çalışanların kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmayacakları konusunda ciddi sıkıntılar mevcut. Belirli süreli iş sözleşmeleri sürenin bitiminde kendiliğinden sona erdiği için işçi kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamamakta, işe iade davası açamamaktadır.  Düzenlemenin işçi/işveren/sendikalarla görüş alışverişi içinde, taraflar için en uygun ve uzlaşılan noktada yapılması herkes için en iyisi olacak” ifadelerini kullandı.

03 Tem 2020 - 11:27 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?