Tercihler kaderiniz olabilir!

YKS tercihleri 6-14 Ağustos tarihler arasında yapılacak. YKS' de sonuçların açıklanmasının ardından tercih heyecanı başladı. Üniversite tercihlerini yapacak olan adaylar, ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuza yoğun ilgi gösteriyorlar. Adaylar işlemlerini yaparken konunun uzmanları tarafından yardım alınması gerektiğini belirten Rehber Öğretmeni Ahmet Polat Kaya, adayların tercih ederken, sıralamaya dikkat etmeleri konusunda uyarıda bulundu.

ŞÜKRAN MALKOÇ

Geleceği için doğru bir karar vermek isteyen adaylar YKS tercihleri için araştırma yapıyor. Uzmanlar, hızla gelişen teknoloji ve küreselleşen dünyayı göz önüne alarak, öğrencilere gelecekte de geçerli olacak meslekler hakkında önerilerde bulunuyor. Tercih, yapacak adayların 14 Ağustos saat 23. 59’a tercihlerini ÖSYM’ye iletmesi gerekiyor.

SIRALAMAYA DİKKAT!

Geçen seneye göre bu sene sıralamalarda değişiklikler olduğunu belirten Ahmet Polat Kaya, “Öncelikle şunlara dikkat edilmesi gerekiyor, geçen seneki sıralamalarla bu seneki sıralamalar bir birine benzemiyor. Çünkü AYT kısmı kolay olduğu için geçen sene aynı puanı alan öğrenci ile bu sene aynı puan alan öğrenci arasında 20-30 bin oynama oluyor.” diye konuştu.

PUANINIZ DÜŞMESİN!

Tercih yapan adaylar için uyarıda bulunan Kaya, “Öğrenci önce tercih yapacak mı yapmayacak mı ona karar vermeli eğer aday tercih yapıp bir yükseköğretim kurumuna gidip kaydolmayacaksa veya kaydolup donduracaksa önümüzdeki yıl okul başarı puanı OBP diye nitelendirilen puan 0.50 oranında azalıyor. Daha net söyleyecek diyelim ki olursak okul başarı puanınız 50 gelecek yıl tekrar sınava girmek istiyorsanız puanınız 25’e düşer. Bu durumda sınava girecek adaylar için büyük bir sıkıntı arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

“BAŞLANGIÇTA SAĞLAM BİR TERCİH YAPMAKTA FAYDA VAR”

YSK tercihleri devam ederken rehber öğretmen Ahmet Polat Kaya adaylara şu şekilde tavsiyelerde bulundu.

“Tercih yapmaya karar verdikten sonra 24 tane tercih hakkımız var, tablo 3. Diye nitelendirdiğimiz 2 yıllık bölümler,  tablo 4 diye nitelendirdiğimiz 4,5,6 yıllık fakülteler var. Aday 150 barajını geçmişse Meslek Yüksek Okullarını, 170 barajını geçmişse lisans diye tabir ettiğimiz 4 yıllık bölümleri seçebilirler. Ancak şunun altını çizerek söylemek lazım ömür boyu icra edilecek bir işin severek yapılması gerekiyor. Gitmek için gitmemek lazım aday gerçekten kendisine bir şey katabilmek için gitmelidir. Dolayısıyla tercih yaparken muhakkak bu ölçüleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bir işin içine girdiğiniz zaman bazı şeylerin dönüşümü olmuyor, okul puanınız kırılıyor, motivasyonunuz düşüyor, gelecekle ilgili ön görüleriniz değişiyor o yüzden başlangıçta sağlam bir tercih yapmakta fayda var.”

“TERCİH ETMELİDİR”

Tercih yapacak adayların üniversite isimlerine değil kendisine edineceği kazanıma bakmalarını ifade ede Polat Kaya, “Adaylar üniversitelerden ziyade kendini geliştirebileceği bölümleri tercih etmelidir. Bizim marka hastalığımız var; kabul. İşte ben Ankara’da İstanbul’da okumak istiyorum. Tabii ki okuyabilirler ama doğuda ve güneydoğuda öyle güzel üniversiteler ve bölümler var ki olaya böyle bakın. Hangi bölüm nasıl bir sonuç elde eder ona bakmalıyız” dedi.

DEVLET MEMURU OLMAK İÇİN

Adayların devlet memuru olmaları için bazı bilgiler veren Kaya, “Eğer devlet memuru olmak istiyorsanız birkaç tane bölüm var; tıp, diş hekimliği, hemşirelik, öğretmenlik gibi bu bölümlere yönelmeniz gerekiyor. Ama kendi işinizi yapabilecekseniz o kadar çok alan ve fırsat var ki ancak bu durum birazda bireyin mesleği becermesiyle alakalı bir durum” şeklinde konuştu.

TERCİH YAPARKEN DİKKAT!

Tercih yapma koşulları hakkında koşuşan Polat Kaya, “6-14 Ağustos arasında 8 günlük bir tercih süresi var, 14 ağustos 23.59’a kadar yapılan tercihler değiştirilebilir. Ancak adayların bilmesi gereken en önemli mevzu tercihlerin tamamen iptal edilemeyecek durumda olmasıdır. Yani bir aday tercih yaptığında değiştirebilir ama iptal edemez. 24 tercihin tamamını yapma zorunluluğu yoktur. İster 2 yıllık bölümlerle doldurabilir, ister 4 yıllıkla doldurabilir, isterse de tek tercih yapabilir ya da 24 tercihin tamamını yapabilir. Aday tercih yaptıktan sonra özel koşulları muhakkak okumalıdır. Çünkü bazı bölümler tam teşekküllü hastanelerde rapor isteyebiliyorlar, bazı bölümler boy uzunluğu istiyorlar, bazı bölümler psikomotor becerilerinin gelişmiş olma şartını koyuyorlar dolayısıyla aday tercilerini oluştururken bu bana uygun mudur değil midir bunu araştırmalıdır ve ona göre tercihlerini yapmalıdır” diye söyledi.

Adayların tercih yaparken puan aralığına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Kaya, “Puan aralığına göre tercihler de şu şekilde olmalıdır; örneğin adayın sıralaması 100 binde bu adayın önünde hem sayısal bölüm öğrencileri var, sözel bölümü öğrencileri var hem de kendi bölümünden giren adaylar var. O yüzden 100 bindeki aday 40 binde tercih yapmaya başlayabilir. Ama hepsini 40 bin yapmasınlar 40bin 45 bin 50 binlerdeki tercihleri de yapsınlar. Son 5 tercihi de açıkta kalmak istemiyorlarsa 150 bine kadar yazmaları gerekiyor” cümlelerini kullandı.

“ÖLÜ TERCİH YAPMAMAYA DİKKAT ETSİNLER”

Uzmanlar tarafından tercih yapılmasını ön gören Kaya, “Adaylar ölü tercih yapmamaya dikkat etsinler, nedir bu ölü tercih; büyük puanı küçük puanın arkasına yazamazsınız. Okul birincilerinin özellikle dikkat etmesi gerekiyor bu tercihlerde okul birincilerine ÖSYM hak tanıyor ve okul birincilerinin muhakkak okul birincileriyle beraber tercih yapmaları gerekiyor. Aksi halde okul birinciliği sadece ilk sene geçerli ikinci sene okul birinciliği hakkı elinden alınır. Bu konuda adaylar çok dikkatli olmalıdır. Çünkü biz biliyoruz ki yapılacak bir ufak yanlış çocukların mesleği icra etmelerinde başarısız olacak ve sadece birey kaybetmeyecek ülke kaybedecek” diye konuştu.

“BÖLÜMLER ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLIYOR”

Günümüz şartlarına göre bazı bölümler önem kazanırken bazı bölümler ise güncelliğini yitirmektedir. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ahmet Polat Kaya, “Zamanın değişmesiyle beraber bazı bölümler önemini yitiriyor. Yeni bazı bölümler ortaya çıkmaya başlıyor. Bunlardan bazıları yapay zekâ alanına doğru gidiyor günümüzde bilişim alanındaki mesleklerin daha çok tercih edildiğini görüyoruz. Mesela 1998 yılında endüstri mühendisliğine Türkiye birincisi girerken bugün endüstri mühendisliğini tercih edecek aday sayısı çok çok azaldı. Bu nedenden dolayı tercih yaparken muhakkak bir uzmanla beraber yapılmalıdır” dedi.

VELİ MÜDAHALE ETMEMELİDİR

Tercih yaparken bir diğer önemli konunun adayın kendi istediği bölümü yazmasını ve bu konuda velilerin müdahale etmemesini söyleyen Kaya, “Bir veli olarak asla ve asla veli müdahale etmemelidir. Çünkü bu mesleği bir ömür boyunca gerçekleştirecek kişi öğrenci, bu işler başkasının adına veya hatır gönülle olacak işler değil. Dolayısıyla aday kendisini nerede mutlu hissediyorsa onu tercih etmelidir. Bu konuda da adayların araştırmacı olmaları gerekmektedir. Yani bu mesleğin gelecekteki durumu ne olacak, buranın Erasmus koşulu var mı,  Mevlana koşulu var mı,  Farabi değişim programları var mı bu bölümde kaç profesör var, ben ileride kendimi nasıl geliştirebilirim bunları araştırmalı ve şu mantıktan uzak durmalıdır” ifadelerini kullandı.

BU DÖNEM BİTTİ!

Devlet her mezunu işe yerleştiremez diyen Kaya, “Ben mezun olunca devlette iş bulabilir miyim? Bu dönem bitti. Ben bu bölümü bitirirsem kendi işimi kurabilir miyim, kendimi geliştirebilir miyim adaylar bunu bilmeli. Çünkü devlet alsa alsa yılda 50 bin kişi alır, sınav kontenjanları 856 bin kişi yani 800 bin kişinin devlette iş bulabilmesi gibi bir ütopya yok olamaz da zaten. Hatta biraz iddialı konuşayım 4 sene sonra dünyanın tamamı birleşse 856 bin adayı işe yerleştiremez” şeklinde konuştu.

İKİ YIL İÇİNDE DEĞİŞİM YAPABİLİRLER!

Adayların tercih yaptıktan sonra bölümlerine adapte olma veya okuduğu bölümü beğenmeme, kendine uygun görmeme gibi durumlarda iki yıl içerisinde aldığı puanla başka bölümü ya da üniversiteyi tercih edebileceğini ifade eden Polat Kaya, “Şimdi diyelim ki 4 binin içindeki bir aday tıbbı yazdı ve kazandı. Sonra 1 sene boyunca okudu ve dedi ki ‘bu bölüm bana göre değil, ben doktorluk mesleğini icra edemem’ bu konuda yükseköğretim kurulunun aldığı bir karar var; ilk iki yıl içerisinde girdiği bölümü beğenmiyorsa, o puanla başka üniversitede başka bir bölüm tercih edebilir. Aslında bu mükemmel bir iş kaybı gücünün önlenmesi projesidir. Düşünün aday 6 sene okuyor ve 6 sene sonra benden doktor olmaz diyor bu büyük bir kayıptır. Ama diğer türlü iki yıl içinde değişim yapabilirler ve zaman kaybı da olmaz” dedi.

Genel olarak adayların tercih yaparken, gerekli araştırma ve uzman yardımıyla bu işin daha doğru olacağını belirten Ahmet Polat Kaya, adayların seçeceği bölümü isteyerek yapacağı bir bölüm olması konusunda da önerilerde bulundu.

08 Ağu 2020 - 12:49 Malatya- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?