İnönü’de yatay geçiş başvuruları başladı

İnönü Üniversitesinde 2019-2020 eğitim-öğretim güz yarıyılı merkezi sınav puanı ile kurumlar arası yatay geçiş müracaatları başladı. Bu kapsamda başvurular bugün başlıyor, 15 Ağustos’ta bitiyor.

SİNEM HATUN DAVUT

Konuya ilişkin İnönü Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, şu bilgiler aktarıldı:

MÜRACAAT ADRESİ

Öğrenciler müracaatlarını, ÖSYM yerleştirme puanına göre yatay geçiş yapacakları fakülte dekanlıklarına/yüksekokul/meslek yüksekokulu müdürlüklerine şahsen veya posta yoluyla başvuruda bulunabilirler. Posta ile yapılan müracaatlarda, süresi içerisinde ilgili fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokuluna ulaşmayan veya üniversite içerisinde yanlış bir adrese gönderilen evraktan üniversitemiz sorumlu değildir.

BAŞVURU İÇİN İSTENEN EVRAK

1-Dilekçe (Online başvurularda belge olarak yüklenmeyecek.)

2- ÖSYM Yerleştirme Sonuç Belgesi (Öğrenci ÖSYM’nin internet sitesinde T.C. Numarası ve şifresini girerek alacak) Birimlerimiz bu belgeleri ÖSYM sitesinde doğrulama kodları ile girerek kontrol edecektir.

3- Öğrenci; eski öğrenciliğinde almış ve başarmış olduğu derslerden muaf sayılmak istiyorsa, eski öğrenciliği süresi içerisinde aldığı derslerin başarı durumunu gösteren not transkriptinin tasdikli bir suretini dilekçesine ek olarak verecektir. Başarılı dersi olmayan veya muafiyet talebinde bulunmayacak öğrencilerden not transkripti istenmeyecektir. (Online başvurularda ders içerikleri belge olarak Yüklenmeyecek. 2-6 EYLÜL 2019 tarihleri arasında kesin kayıt işlemleri yaptıktan sonra, ilgili bölüm başkanlıklarına dilekçe ile müracaat edilecektir.)

4- Kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan güncel onaylı Öğrenci Belgesi,

5- Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültesi öğrencileri için onaylı ders içerikleri

(Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakültesi için yatay geçiş müracaatları şahsen yapılacaktır.)

DEĞERLENDİRME

Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanlarının başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. (Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanı varsa ve bu öğrencinin MF4 puanının geçmek istediği İnşa at Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.)

2- 26 Kasım 2014 tarih ve 29187 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan 6569 sayılı Kanunun 28. Maddesi c) bendi ile “Öğrenciler bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemde başlamak üzere her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın öğrenim süresi iki yıl olan önlisans programlarını azami dört yıl, öğrenim süresi dört yıl olan lisans programlarını azami yedi yıl, öğrenim süresi beş yıl olan lisans programlarını azami sekiz yıl, öğrenim süresi altı yıl olan lisans programlarını azami dokuz yıl içinde tamamlamak zorundadır” -Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı ile başka bir diploma programına geçiş için müracaat etmesi halinde geldiği üniversitede, yukarıda yer alan 6569 sayılı Kanunun 28. Maddesi kapsamında kullandığı süre öğrenim süresinde sayılacağından dolayı, kalan süresi geldiği diploma programını tamamlayabilecek süreden az kalan öğrencilerin müracaatları değerlendirmeye alınmayacaktır.

– Aynı diploma programına bu kapsamda yatay geçişi kabul edilen bir öğrencinin, geldiği üniversitede kullandığı süre ile birlikte üniversitemizde kullanacağı süre toplamı, 6569 sayılı Kanunun 28. Maddesi kapsamında belirlenen süredir.

3- Alınan müracaatlar; değerlendirildikten sonra en geç 30 Ağustos 2019 Cuma günü ilgili fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulu tarafından, kendi internet sitelerinde ilan edilecek ve sonuçlar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirilecektir. Sonuçların açıklanmasını izleyen bir hafta içerisinde; eğitim-öğretimlerini kampüste sürdüren birimlerin kayıtları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında, diğer birimlerin kayıt işlemleri o birimlerin Öğrenci İşleri Bürolarında yapılacaktır. Bir haftalık süre içerisinde kayıt yaptırmayan öğrenciler kayıt hakkından vazgeçmiş sayılacaktır.

KESİN KAYIT’DA İSTENEN BELGELER

(2-6 EYLÜL 2019 tarihleri arasında kesin kayıt işlemleri yapılacaktır.)

1-Nüfus Cüzdanı fotokopisi

2- Yatay geçiş yapmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair onaylı belge (Kayıtlı olduğu üniversiteden alınacak) 2-3 adet fotoğraf (vesikalık)

3-İkinci öğretimler için, ikinci öğretim ücreti yatırdığına dair dekont, normal öğrenim süresini aşmış öğrencilerin katkı payı devlet tarafından karşılanmadığı için bu durumdaki öğrenciler de katkı payını kendileri yatıracaktır.

– Bu belgelerle kayıt alınacak, diğer kayıt evrakı öğrencinin geldiği üniversite den, Üniversitemiz tarafından istenecektir.

NOT: Merkezi Yerleştirme Puanı ile daha önce yatay geçiş yapan öğrenci tekrar yatay geçiş için başvuru yapamaz. Merkezi Yerleştirme Puanı ile daha önce yatay geçiş yaptığınız tespit edildiği takdirde kaydınız iptal edilecektir. İlan edilen süre içerisinde başvurmayanlar değerlendirmeye alınmayacaktır. (Haber Merkezi)

01 Ağu 2019 - 09:22 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

MerveMerve - Ben çukurova üniversitesinde pdr okuyorum ve inönü üniversitesine sınav puanimla geçiş yapmak istiyorum 1. Sınıfım şu anda ne yapmam gerek geçiş yapabilmem için bana yardımcı olur musunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 09:22
01

Hülya - Merhaba ben bayburt üniversitesinde okul öncesi öğretmenliği okuyorum 1.sınıfım.İnönü üniversitesine geçiş yapmak istiyorum.sıralamam 32 bin.Ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 09:22


Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?