“Mehteran her görüşün malıdır”

Malatya’da ve Türkiye’deki mehteran takımlarının kurucusu “Mehter Baba” lakaplı Ümit Meşe, mehteranın Osmanlı’dan günümüze gelen, elle tutulur, gözle görülür, sevilen, tek miras olduğunu kaydetti. Mehterana karşı olan bakış açılarına sitem eden Meşe, “Bizim tek sorunumuz insanların mehteran takımına bakış açısı. O bakış açısını lütfen değiştirsinler. Mehteran her kesimin ve her görüşün malı. Rica ediyorum mehteran marşına sahip çıksınlar” dedi.

 Osmanlı Devleti’nde önemli bir yere sahip olan ve günümüze kadar varlığını devam ettiren Mehteran Takımı, ilgi odağı olmaya devam ediyor. Geçmişte düşmanı korkutan, düşmanın psikolojisini bozan bir askeri bando olan mehteranın geçmişini ve günümüzdeki durumunu gazetemizle paylaşan ve röportaj konuğumuz olan Malatya Mehteran Takımının Kurucusu Ümit Meşe (Mehter Baba), önemli açıklamalarda bulundu.  Mütevazi kostüm dükkanında bizleri ağırlayan ve samimi konuşmasıyla mehteranın kendisi için bir tutku olduğunu dile getiren Meşe’yle yaptığımız röportajın ayrıntısı şöyle:

-Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

Öncelikle BUSABAH gazetesine çok teşekkür ediyorum. Malatya’da Mehter Baba olarak anılan benim. Malatyalıyım. Malatya’da doğdum. Allah nasip ederse de Malatya’da vefat edeceğim. Malatya Belediyesi’nde 20 yıl boyunca mehteran takımının amiri ve hocası olarak çalıştıktan sonra ayrıldım. Sadece Malatya mehteran takımı ile ilgilenmedik. Malatya Belediyesi’nde 20 yıl, daha öncesine gidersek Askeri Müzesi ve Kültür Sitesi Mehteran Birliği’nde de 2-3 yıl, toplam olarak yaklaşık 35 yıldır mehteran konusunda çalışma yapan bir insanım ben. Şu anda 63’üncü mehteran takımımızı kuruyoruz Niğde’nin Bor İlçesine. 64’üncüsünü de inşallah Rize’de kuracağız. Yani, büyükşehirlere mehteran takımları ile oluşturan bir hocayım ben. Belediyelerin yüzde 70’inin kurucu mehteran hocalığını yaptım. Ayrıca il emniyet müdürlüklerinin, valiliklerin projelerinde görev aldım. Osmanlı mirasını okullardaki öğrencilere aşılamaya özen gösterdim. Çünkü mehteran Osmanlı’dan günümüze gelen, elle tutulur, gözle görülür, sevilen, tek miras. Çünkü Osmanlı bizim kökümüz, dedemiz, atamız, her şeyimiz. Sadece mehteranla kalmamalıyız. Ama şu anda mehterana sahip çıkarak aslında kendi kendimize sahip çıkıyoruz. Osmanlıya sahip çıkmak anlamında çalışmalar yürütüyorum.

-Mehteran aşkı size nereden geliyor?

Lise yıllarında imam hatipte okuyordum. O yıllarda mehteran takımında görev aldım. Mehteran aşkı zaten insanın ruhunda vardır. Benim de ruhumda vardı. Mehteran benim için bir aşk, bir sevdadır. Sevmek, kabullenmek ayrı bir olaydır. Mehteran sadece marş değildir. Ve mehteran sadece kahramanlık şarkıları değildir. Özellikle bastıra bastıra söylüyorum, bunu herkes bilsin, görsün ve duysun. Mehteran savaş müziği değildir. Mehteranın Farsça lügat anlamı, mihter olarak geçer ve anlamı müzisyen topluluğudur. Müzik topluluğunda mehteran haricinde müzik çalınır, türküler çalınır. Bir olgu vardı. Mehteran çaldığı zaman ya darbe oldu, ya da savaş çıktı anlamında düşünceler hasıl olmaktaydı. Biz bunları Allah’a şükür yıktık. Bu ülkede ilkleri gerçekleştiren hocayım ben. Niye ilkleri gerçekleştirdim. Bundan 10-15 yıl önce mehteran çaldığında halkımızın gözünde her nedense A partisi, B partisi bakın geldi diye bir olgu oluşuyordu. Partinin ismini vermek istemiyorum, çünkü mehteranın siyasetle ilgisi yok. Ben o olguyu da yıktım. Mehteran hiçbir partiye mensup değildir. Mehteran sadece Osmanlı’da dünyanın ilk askeri bandosudur. Herkes böyle kabul edecek. Çünkü mehteran kendine has müziği ve kendine has duruşu, marşları ile kendine has bir kurumdur.

-Biz mehteran takımındakileri hep iri yarı, pala bıyıklı olarak duyduk. Şu andakiler çocuk, cılız. Öyle midir gerçekten?

Osmanlı’da o dönemin insanlarında yapı olarak iriyarı insanlardan oluşmuş. Ama bu hepsinin iriyarı insanlardan oluştuğu anlamında değildir. Ama doğru söylüyorsunuz. Zayıf kişiler olabiliyor. Çünkü ben liselere mehteran takımları kurdum. Onlardan çıkan genç çocuklarımız var. Şimdi onları birdenbire iri yapamıyorsunuz. Allahın vermiş olduğu bir vücut. Onlar mehteranı yavaş yavaş öğrenirken, büyüyecekler. Ben mehteranda yapı değil de ilgi mevzusuna girmek istiyorum. Mehteranı öğretirken zaten insanların kulak yapısına, vücut yapısına da tabi bakıyoruz. İri olsun istiyoruz. Görsel olarak muhteşem bir şey olsun. Haklısınız doğru.

-Osmanlı Dönemi’nde savaşlar olduğu zaman, mehter bandosunun sesini duydukları zaman düşman psikolojisi zaten yıkılıyormuş. İriyarı insanları gördüğü zamanda tamamen çöküyormuş. Sizce böyle miydi?

Aynen öyleydi. Mehteran takımı savaşlardan önce askere cesaret vermesi için yapmış olduğu müzikle savaşa gitmeden şevklendirirdi. Memleket aşkı aşılardı. Biz nasıl ki askerlerimizi uğurlarken davul-zurna çalarız. Çocuklarımızı zevkle memleketi beklemeye göndeririz. Mehteran da öyleymiş. Mehteranın böyle bir özelliği var.

-Geçmişten günümüze kadar mehteranda çok değişiklikler oldu. Artık özel açılışlarda çalınıyor. Siz bundan rahatsızlık duyuyor musunuz?

Hayır, hiç üzülmüyorum. Hatta biz de yapıyoruz. Niye yapıyoruz? Mehteran ile düşünün Osmanlı düğünü yapıp, çocuğunuzu sünnet ettirmek istiyorsunuz. Osmanlı müziği ile mi sünnet yapmak doğru, yoksa ne olduğu belirsiz müziklerle mi yapmak? Bunu ben halkımızın duyarlı düşüncelerine bırakıyorum.

-Sizi çağırıp, düğünlerde, sünnetlerde mehteran müzikleri çaldırabilirler değil mi?

Tabi. Daha dün gittik. Bir sünnet merasimi vardı. Çocuğumuzu evinden aldık, düğün salonuna götürdük. Orada da mehter marşları ile coştuk. Mehter marşları ile niye coşuyoruz, çünkü bu marşlar Allah kelamı içeriyor. Yaklaşık yüzde 90’ının içinde içeriyor. Bunu incelerseniz görürsünüz. Allah kelamı ile bir çocuğun sünnet merasimine hazırlanması güzel bir şey bence.

-Mehteran takımı olarak problemleriniz var mı?

Şu an için problemimiz yok. Çünkü biz burada mehteran takımını özel olarak idame ettiriyoruz. Ayrıca Battalgazi Belediyesi sağ olsun. Özellikle de Selahattin Gürkan sağ olsun, var olsun. Malatya’da bir dönem, 20 yıl boyunca muhteşem şekilde hizmet veren mehteran takımımız vardı. Bir şekilde dağıldı. Artık o konuya girmek istemiyorum. Ama Selahattin Gürkan Başkan sahip çıktı. Battalgazi Belediyesi’ne mehteran takımı kurdu. Ve faal olarak çalışıyor. Biz onlara destek veriyoruz. O mehter takımımızı da ayrıca çalıştırıyoruz. Ayrıca özel mehter takımımız da var. Bunun yanı sıra 60 tane daha mehter takımımız var. Bu 60 tanenin 20-30 tanesi çok eskilere dayanıyor. Son 10 yılda kurmuş olduğum 42 tane mehter takımım var, onlarla ilgileniyorum. Türkiye’nin her tarafında mehteran takımını çalmaya uğraş veriyoruz. Burada sorun yok. Bizim tek sorunumuz insanların mehteran takımına bakış açısı. O bakış açısını lütfen değiştirsinler. Mehteran her kesimin ve her görüşün malı. Rica ediyorum mehteran marşına sahip çıksınlar.

-Sizin çocuklarınızda da böyle bir istek var mı? Siz teşvik ediyor musunuz?

Çok güzel bir soru. Babadan oğla, nesilden- nesle mevzusu açıldı. Benim büyük oğlum şu anda Battalgazi Belediyesi’nde mehteran takımının hocası. Mehter Başı. Küçük oğlum, mehteran takımının zurnacısı, zilcisi. Ortanca oğlum askerde o da aynı şekilde. Biz aile boyu mehteranız. Eşim dahi bizden desteklerini esirgemiyor.

-Gelelim dükkanınıza. Bu dükkanda mehter takımı kıyafetlerinden tutun da birçok şey var. Ne zamandan beri kostümcülük işiyle meşgulsünüz?

Yaklaşık 8 yıldır bu dükkan var. Dükkanda mehteran kostümleri haricinde, dünya kostümleri, yöresel ve karakter kostümleri var. Malatya ve Doğu Anadolu yöresine ait birçok kıyafet, kostüm var. Çünkü, kostüm satan, kiralayan işletmeler yok. Malatya ve yöresine biz kostüm kiralıyoruz. Yılsonu etkinlikleri için okullara kostüm kiralıyoruz. Kostüm dağarcığımız geniş. İnsanların burası da varmış gibi sözleri beni mutlu ediyor aslında. Bir yandan da üzülüyorum neden bilmiyorlar diye. Burada konu sadece para kazanmak değil. Önemli olan okula, öğrenciye destek. Bir kostümün fiyatı pahalı. Ama kiralamak daha cazip geliyor. Bizi tercih edenlere teşekkür ediyorum ama illa alışveriş yapmalarına gerek yok, gelip görsünler.

MUTLU SARIGÜL

26 Eyl 2019 - 13:14 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Malatya Markaları

Malatya Busabah Gazetesi, Malatya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (422) 325 11 19
Reklam bilgi


Anket Malatya'nın En Başarılı Belediye Başkanı?