Tek sorun imar

Atatürk Mahallesi Muhtarı ve Yeşilyurt Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Şahbaz, mahallesinin en önemli sorunun imar sorunu olduğunu kaydetti.

RÖPORTAJ: MUTLU SARIGÜL

Şahbaz, “Ben sadece mahallem için konuşmuyorum, benim mahallemde zaten müteahhitler çalışıyor. 4 kat. Bu yeterli mi, değil. Ama Yeşiltepe’de 8 mahalle daha var. Bunun dönüşümü için belediyeden istediğimiz imar. Yemin ediyorum hiçbir şey istemiyoruz” dedi.

BUSABAH gazetesi olarak bu haftaki ‘BUSABAH’ta Mahalle Gündemi’ röportaj sayfamızın konuğumuz, Atatürk Mahallesi Muhtarı ve Yeşilyurt Muhtarlar Dernek Başkanı Süleyman Şahbaz oldu. Yeşiltepe’nin en önemli mahallerinden birisinde muhtarlık hizmetini sürdüren Muhtar Şahbaz,  mahallesi için neler yaptığını anlattı. Muhtar Şahbaz’la gerçekleştirdiğimiz röportaj şöyle gelişti:

-Kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

Öncelikle gazetenizle birlikte BUSABAH TV’ye geçtiğiniz için sizi kutluyorum. Zaman zaman bizleri dinliyorsunuz. Ben 2002 yılında Yeşiltepe Atatürk Mahallesi’nde muhtar adayı oldum. 4 dönemdir muhtarlık yapıyorum. 3 dönemdir de Yeşilyurt Muhtarlar Dernek Başkanlığı görevini üstlendim. Çeşitli derneklerde de yöneticilik yapıyorum. Muhtarlar ne kadar siyasetten uzak olmuş gibi görünseler de yine siyasetin içerisinde tarafsız olarak duruyorlar. Herkesin şahsi olarak bir siyasi görüşü vardır. Bunu dışa yansıtmadan, herkese eşit mesafede davranıyoruz. Amacımız şehrimize, memleketimize, halkımıza hizmet etmektir.

-Atatürk Mahallesi muhtarısınız. 4 dönem muhtar olduğunuzu söylediniz. 4 dönemdir Atatürk Mahallesi’ne hangi hizmetlere öncülük ettiniz?

Benim mahallem eski belediye olan Yeşiltepe’de yer alan bir mahalle. Yeşiltepe bölgesi 8 mahalleden oluşan bir mahalle. Gelişime açık olan, aynı zamanda problemleriyle, özellikle imar sıkıntısıyla ön plana çıkmaktadır. Yeşiltepe’nin tarihi yaklaşık 1948’lere dayanıyor. 12 Eylül inkılabından sonra bölgemiz hizmet almadı. Sadece Cemal Akın döneminde 2005 yılında bir izaley-i şüyu oldu. bu şüyuda 2 mahalle faydalandı. Diğer mahallerde şüyunun kabulü görülmedi. Seyran ve Atatürk mahalleleri bu şüyuya imza attık. Ve şu anda bunun meyvesini yiyoruz. Yeterli mi bu, değil. Ben açıkçası şehrimizde babayiğit bir belediye başkanı istiyorum. Cesaretli, yürekli, kanunlara saygılı, ‘her şey millet için, her şeyi mahallede yaşayan insanlar için’ diyen bir yürekli bir belediye başkanına ihtiyacımız var. Günü, zamanı kurtarmak için değil, gerçekten bu şehrin hizmet yapacak, bir defa yapacak ama bir asır konuşulacak bir belediye başkanına ihtiyacı var. 2 dönemdir büyükşehir belediyesiyiz. Ahmet Çakır’la başlayan bir süreç vardı. Biz bununla ilgili zamanın Belediye Başkanı Ahmet Başkan’a ‘bu bölgeye el atın, imarını geliştirin, birkaç kat fazla verin ki, buraya müteahhitler girsin’ dedik. Siz bir kuruş harcamadan sadece imarını yapacaksınız, geri kalanını da müteahhit geliştirecek. Bu anlamda babayiğit belediye başkanını göremedik.

-Bu söylediğiniz sözlere Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan alınmasın?

Yok, Selahattin Başkan yeni bir süreçte. Bunu talep ettik. Yaklaşık 15 gün önce toplandık. Bize ‘Bunun üzerinde bir çalışmamız var’ dedi. Biz de inşallah bu çalışmanın bölgemize, şehrimize hayırlı olacağını temenni ediyoruz. Buranın sorun ve sıkıntılarını yaşayan birisi ve muhtar olarak bu şehirde bir belediye başkanından bir tecrübeye de sahibiz. Bu şehrin yönetilmesi çok da zor bir şey değil. Ama cesaretli adımlar atmak lazım.

-Sayın Gürkan cesaretli değil mi, size göre nasıl bir belediye başkanı?

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız daha yolun başında. Bunu zaman gösterecek. Mesela bir yolumuz vardı. Bu yolun açılmasını il olarak Ahmet Çakır döneminde bendim. SSK Hastanesinden Sivas yoluna bağlanan bir yol vardı, kuşak yolu. Bu yolu zamanın Belediye Başkanı Ahmet Başkan çok istedim. ‘Yok, olmaz’ dedi. ‘Orda bazı kamu kuruluşlarının yerleri var, tahsis etmemiz lazım’ dedi. İşi yokuşa sürdü. Daha sonra gitmeye yakın köprü yakında bir giriş açtı. ‘Yapacağız’ dedi, öyle bıraktı. Daha sonra Hacı Uğur Polat Başkan geldi. Hacı Uğur Başkan da ‘yapacağız, bakacağız’ dedi. O da yapmadı. Selahattin Gürkan Başkan da gelince kendisine gittik. Daire Başkanımızı yanımıza çağırdı. ‘Muhtarlar Dernek Başkanımızın talebi var’ dedi. Onunla ilgili evrak ve dosyalar getirildi. Bununla ilgili çalışma emrini verdi ve 3 ay içerisinde yolu bitirdi. Bugün ışıklarıyla, bölünmüş yoluyla gerçekten Malatya trafiğine belki de yüzde 30’dan daha fazla bir katkısı oldu. bu bir vizyon meselesidir. Bunun nasibi de Selahattin Başkana oldu. Ben Atatürk Mahallesi ve Yeşilyurt Muhtarlar Dernek Başkanı olarak şahsım ve muhtarlarım olarak teşekkür ederim. Güzel bir çalışma oldu. Bir şey mi kaybettik, çok şey kazandık. Ayrıca bölgemizde Askeri Hastane vardı. Bununla ilgili birçok haber yaptık. Ve ben bu işin peşini hiç bırakmadım. Bununla ilgili çok sözler oldu. Muhtarlarımızla bu işin üzerinde durarak, bu işin baş aktörü Öznur Çalık, sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’la birlikte bu işin takipçisi olduk. Buraya modern bir adliye sarayı yapılacak. İnşallah alt merkez adına bir adım olur. Bu bölgenin çok hizmete ihtiyacı var. Ama ne hikmetse hizmeti bir taraf alıyor, diğer taraf almıyor. Çevre yolunun altında yaşayan insanlar ahde vefayı biliyor. Hep bu iktidar desteklemişlerdir, hala da destekliyorlar. Belediye başkanlarımızı desteklemişlerdir, hala da destekliyorlar. Gelen her siyasetçi söz verir ama arkası boştur. Ben özellikle vatandaşlarımıza diyorum, hakkınızı her yerde arayın, karamsar olmayın. Bir şey isterseniz de anlamlı olsun, ciddi olsun. Onu anlamlı kılmak için de davanızdan vazgeçmeyin, isteyin. Bugün olmaz, yarın olur. Ama olur.

-Seyran Mahallesi’yle bitişiksiniz. Sadece aranız bir yol geçiyor. Seyran Mahallesi’ne yapılan hizmetle, size yapılan hizmet arasında çok fark var. Bunun sebebi nedir, siz hizmette geri kaldığınızı düşünüyor musunuz?

Atatürk Mahallesi’nde hazine alanları yok. Var olanlara bir tane Sağlık Ocağı yapıldı, diğer hazine bölgesine de Semt Konağı yapıldı. Benim mahallemde belediyeye ve hazineye ait olan arazi kalmadı. Ama imar noktasında müteahhitler mahalleme girdiler. Bu yeterli mi, değil. Biz zaten 5-6 kat talep ettik. Biz çok şey istemedik, bir kat verin dedik. ‘Bize yatırım yapın’ demedik.

-Müteahhitler açısından bakıldığında parseller küçük ve hepsi kişilere ait. Kimse uzlaşmıyor. ‘Biz oralara giremiyoruz, zarar ederiz’ diyorlar. Böyle bir şey var mı?

Doğru. Vatandaşların 350-400 metre yeri var. İçerisinde 2 veya 3 tane ev var. Çoluk çocuğuna ev yapmış. Burada bir kat fazla verseler iyi olur. Belediyeden kimse yatırım istemiyor. Ama maalesef gelen bütçenin yüzde 95’i bir kesime harcanıyor. Bize ne yapılıyor, su arızası gideriliyor, asfalt yaması yapılıyor. 4 ağaç dikmişler, onları suluyorlar. Zaman zaman bizleri ziyaret ediyorlar, bizler de ayıp olmasın diye misafirlerimize teşekkür ediyoruz, gönderiyoruz. Biz sadece imarda yapılacak bir değişiklikle bir kat istiyoruz. Olmazsa olmaz diye bir şey yok. Olur, yapılır. Yeter ki, canı gönülden istesinler. Hedefimiz ‘bugün de bu’ desinler.

-Sadece sizin sorununuz imar sorunumu, imar sorunu çözüldüğünde mahallenizde bütün sorunlar bitecek mi?

Ben sadece mahallem için konuşmuyorum, benim mahallemde zaten müteahhitler çalışıyor. 4 kat. Bu yeterli mi, değil. Ama Yeşiltepe’de 8 mahalle daha var. Bunun dönüşümü için belediyeden istediğimiz imar. Yemin ediyorum hiçbir şey istemiyoruz. Buradan söz veriyorum. Kararlılıkla diyecekler ki, hedefimiz budur, artık bu söylemleri bitireceğiz, şehrin tamamına hizmet edeceğiz desinler. Bunu versinler yemin ederim hiçbir şey istemiyorum. Ben bunu sadece mahallem için istemiyorum, çevreyolunun altının tamamı için istiyorum. Ben seçilmiş olan muhtarların başkanıyım. Bizler, her siyasi görüşten, her fikirden, inanan, inanmayan, hiç kimseye sırtımızı dayamadan devletin verdiği yetkiler çerçevesinde seçilen bireyleriz. Biz talep ve arz makamıyız. Yaptırım makamı ise ilçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediyeleridir. Ben burada şusunuz, busunuz demiyorum. Bunu zaman gösterecek. Ben sözlerimin anlamlı olduğunu biliyorum. Bu işe el atacaklar. Bu bölgede bir çalışma yapacaklar. Büyükşehir Belediye Başkanımızın bununla ilgili de bir sözü vardı.

30 Tem 2020 - 11:38 Malatya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Malatya'nın en başarılı siyasetçisi kimdir?