İşlenmemiş altın ithalatı kotasında değişiklik yapıldı

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamalara göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gönderilen yazı ile birlikte altın ithalatının artış hızını azaltmaya yönelik yeni bir düzenlemeyle yeni tedbirler alındı. Yapılan yeni düzenlemenin işlenmemiş altın ithalatında yaşanan yükselişin dış ticaret dengesi ve ödemeler dengesi üzerindeki olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak kararlaştırıldığı belirtildi.

Borsa İstanbul'dan yapılan duyuruda "Hazine ve Maliye Bakanlığınca (Bakanlık) Borsamıza gönderilen yazı ile işlenmemiş altın ithalatında yaşanan yükselişin dış ticaret dengesi ve ödemeler dengesi üzerindeki olumsuz etkileri göz önünde bulundurularak altın ithalatının artış hızını azaltmaya yönelik bir tedbir olarak 7 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla işlenmemiş altın ithalatı için aylık toplam kota uygulamasında piyasada işlenmemiş altın arzında yaşanan daralma nedeniyle Bakanlığa iletilen sorunların azaltılmasını teminen kota dağılımında değişiklik yapılmıştır” ibareleri yer aldı.

YENİ KOTA BİLGİLERİ İÇİN İLETİŞİM GEREKİYOR

Yapılan açıklamalara göre yeni kota bilgilerini öğrenmek isteyenlerin iletişime geçmesi gerektiği ve başvuruların her ayın ilk 5 iş günü içerisinde 09:00-18:00 saatleri arasında elden Borsa İstanbul Yenibosna Yerleşkesine yapılacağı belirtilerek şu açıklamalara yer verildi:

"Diğer taraftan aylık toplam ithalat kotasının 500 kilogramlık kısmı; 01.0.2022'den kota uygulamasına başlanan 07.08.2023 tarihine kadar Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ya da Türkiye'de yerleşik bir tüzel kişinin sermayesine eklenmek üzere veya ihracat bedellerinden mahsup edilmek üzere ‘Bedelsiz’ ödeme şekliyle gerçekleştirilen ithalat işlemleri dışında işlenmemiş altın ithalat işlemi (peşin veya mal mukabili ödeme şekliyle) gerçekleştirmemiş kıymetli madenler aracı kuruluşları ile Borsa İstanbul A.Ş.ye üyeliği kota uygulamasına başlandıktan sonra gerçekleşen kıymetli madenler aracı kuruluşları ve Danıştay 13. Dairesinin, 26 Aralık 2022 tarihli, E: 2019/3051, K:2022/4968 sayılı ve 26 Aralık 2022 tarihli E: 2019/3052, K:2022/4966 sayılı Kararları kapsamında faaliyet izinleri geri verilen kıymetli madenler aracı kuruluşları arasında dağıtılmak üzere rezerv olarak ayrılacaktır. Bu kapsamdaki şirketler tarafından Borsaya her ayın ilk 5 iş günü içerisinde talepleri bildirilecek, Borsa tarafından söz konusu miktarın talep tarihi esasına göre öncelik verilerek her bir şirkete en fazla 25 kilogram olacak şekilde dağılım yapılacaktır. Bu çerçevede başvurular her ayın ilk 5 iş günü içerisinde 09:00-18:00 saatleri arasında elden Borsa İstanbul Yenibosna Yerleşkesine yapılacak, Borsa tarafından başvuruların tarih ve saati işlendikten sonra bir nüshası talepte bulunana verilecektir."

 

Kaynak: Haber Merkezi

29 Mar 2024 - 16:35 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.