“Türkiye 5’ten büyüktür”

Türkiye, 2028'e kadar uygulanacak hayvancılık yol haritası hazırladı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvan ithalatını özel sektörün değil devletin yapacağını söyledi. Hayvan ithalatında özel sektörün olmayacağını açıklayan Yumaklı’nın bu açıklaması et fiyatını düşürüp düşürmeyeceği bilinmezken, bu yol haritasındaki nihai hedefin hayvan ithalatını bitirmek olduğu biliniyor.

“Türkiye 5’ten büyüktür”
“Türkiye 5’ten büyüktür”
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın hayvan ithalatını özel sektörün değil devletin yapacağını söylemesi büyük heyecan yarattı. Bu durumu değerlendiren ve bu açıklamadan memnun olduklarını dile getiren Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birlik Başkanı Mehmet Taneli, “Eğer yurt dışında bir hayvan ithalatı olacaksa bu devletimizin kendi eliyle olmalı, bundan da küçük aile işletmelerinin tamamı yararlanmalı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyaya haykırdığı bir söz var, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyor. Bu sözü gururla söylüyoruz. Biz de piyasayı ele geçiren büyük işletmelere ‘Türkiye 5 büyük hayvan işletmesinden büyüktür’ diyoruz” dedi.

“Türkiye 5’ten büyüktür”

Türkiye, 2028'e kadar uygulanacak hayvancılık yol haritası hazırladı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, hayvan ithalatını özel sektörün değil devletin yapacağını söyledi. Hayvan ithalatında özel sektörün olmayacağını açıklayan Yumaklı’nın bu açıklaması et fiyatını düşürüp düşürmeyeceği bilinmezken, bu yol haritasındaki nihai hedefin hayvan ithalatını bitirmek olduğu biliniyor. Peki, zaman zaman yaptığı çıkışlarla hayvan ithalatının yapılmamasını isteyen Malatya İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği bu konuda neler düşünüyor? BUSABAH Medya’ya konuşan Birlik Başkanı Mehmet Taneli, önemli açıklamalarda bulundu.

“Türkiye 5’ten büyüktür”

Özel teşebbüsler tarafından yapılan ithalatın insanların zararına olduğunu dile getiren Mehmet Taneli, şu anda yurt genelinde büyükbaş hayvan potansiyelinin az olduğunu söyledi.

“Türkiye 5’ten büyüktür”

“REKABETİN AVRUPA’YA YARARI OLUYORDU”

Özel sektörlerin hayvan ithalatı yaptığını ifade eden Taneli,

“Yurt dışında hayvan gelmezse sıkıntılar olabilir. Biz geçmişte ithalata karşı olduğunuzu söyledik, hala da karşıyız ama şu anda hayvan ithalatı olması gerekiyor. Bunun başka bir alternatifi yok. Eğer hayvan ithalatı yapılmazsa ette sıkıntılar yaşanabilir. Özel sektör hayvan ithalatı yapıyordu dolayısıyla rekabet oluşuyordu. Rekabetin ortaya çıkması kimin yararına oluyor, Avrupa’daki besicilerin yararına oluyordu. Bizim istediğimiz ise, eğer bir ihtiyaç varsa ki var, bunu devletin eliyle yapılmasını istiyorduk. Devletimiz getireceği hayvanlarla bir denge kurabilir. Mesela devletimiz ‘Ben şuradan hayvan ithalatı yapacağım, oradan kimse hayvan alamaz’ derse bir tekel oluşmaz”

şeklinde konuştu.

“Türkiye 5’ten büyüktür”

“BİZİM İSTEDİĞİMİZ DE TAM DA BU”

Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği yol haritasıyla kimsenin mağdur olamayacağını kaydeden Taneli,

“Bazı büyük besi sahipleri bu işten çok kar ediyorlar. Bunlar ülkeye bir tuzak kurdular, devletimizin aldığı bu kararla bu tuzaklar artık işlemeyecek. Bazı sektör sahipleri 200 baş hayvanı olan işletmelere hayvan verilmemesi gerektiğinden bahsediyorlar. Sadece hayvanları kendileri getirip, üreticileri hiçe sayıyorlar. Bu insanlar hem hayvanları getirmek hem bu hayvanları yurt içinde satmak ve piyasayı illerinde tutmak istiyorlar. Devletimizin amacı da belirlediği bu yol haritasıyla, daha önce oluşan bu tekelleşmeyi bitirmektir. Bizim istediğimiz de tam da bu. Ben Tarım ve Orman Bakanlığına gittim ve bu durumu söyledim. Eğer yurt dışında bir hayvan ithalatı olacaksa bu devletimizin kendi eliyle olmalı, bundan da küçük aile işletmelerinin tamamı yararlanmalı. 200 büyükbaşın altında hayvanı bulunan işletmelere Et Üreticileri birlikleri tarafından ithal edilen hayvanlar dağıtılmalı. Böylelikle 5-10-20 hayvanı olan aile işletmeler de hizmetine devam eder. Böylelikle üretimin sürekliliği de sağlanır. Dolayısıyla kimse mağdur olmayacak”

diye konuştu.

“Türkiye 5’ten büyüktür”

“BİZLERİ ÇOK MEMNUN ETTİ”

Büyük hayvan işletmelerinin küçük aile işletmelerine hayvan verilmesini istemediklerini ileri süren Taneli,

“Canlı hayvan yurt içi ve yurt dışı fiyatı arasında dağlar kadar fark var. Büyük hayvan işletmeleri yurt dışından ucuza aldıkları hayvanları getirip kendi besilerini dolduruyorlar ancak aile işletmeleri bundan faydalanamadığı için iflas etmekle karşı karşıya kalıyorlar ki, çoğu da iflas etti zaten. Bizler zamanında hayvan ithalatını Et Üreticileri Birlikleri tarafından yapılmasını istedik. Ancak büyük hayvan işletmeleri tekellerinin kırılmasından korktuğu için bizim taleplerimize daima engel oldular. Belirlenen yeni yol haritası bizleri çok memnun etti. İstediğimiz de buydu. Büyük işletmeler küçük aile işletmelerini besici olarak görmüyorlardı. Kesinlikle bizlere hayvan verilmesini istemiyorlardı. Büyük sektörlerinden birisi 50 bin hayvanı olduğu ifade ediyor. 50 bin hayvan ne demek? Malatya’nın büyükbaş hayvan sayısı kadar. Küçük aile işletmelerinin yakalarından artık ellerinden çeksinler. Sizler binlerce hayvan alacaksınız ve diyeceksiniz ki, 200 baş hayvanı olmayanlar ithalattan yararlanmasın. Yazık günah”

ifadelerine yer verdi.

“Türkiye 5’ten büyüktür”

“YAPILAN HATALAR İNŞALLAH TEKRARLANMAZ”

Şu ana kadar hatalar yapıldığını ve bu hataların tekrar etmemesini dileyen Taneli,

“Devletin 2028'e kadar uygulanacak hayvancılık yol haritası tüketicilere de yansır. İnsanlarımız ucuz et de tüketirler. Şu ana kadar yapılan hatalar inşallah tekrarlanmaz. Eğer bir işletmede 50 bin hayvan varsa bu devletimizin hatası. Bu insanlar devletten aldığı kredilerle bu kadar hayvan aldılar ve zengin oldular. Devletimiz eğer belirlediği bu yol haritasıyla tekelleşmenin önüne geçerse, 50 bin büyük baş hayvanı olana ‘Sen 10 bin taneden fazla alamazsın ve yerli hayvan alacaksın’ derse, bunu sınırlandırırsa her şeyin düzeleceğini tahmin ediyorum. Öte yandan ithal edilecek hayvanların başvuru başlamıştır. Son başvuru tarihi ise 2 Şubat 2024’tür. Üreticilerimiz kapasite raporu ve işletme tescil belgesi birliğimize getirmeleri gerekiyor”

 dedi.

“Türkiye 5’ten büyüktür”

“FAYDASI OLACAKSA BUNUN TABANA YAYILMASI GEREKİYOR”

Piyasanın dengede tutulması için tekelleşen sektörlere sınırlandırma getirilmesini isteyen Taneli, şunları kaydetti:

“Piyasanın dengesini bozanlar büyük hayvan işletmeleri. Tekelleşen bu sektörler nedeniyle et fiyatları yüksek. Devletimizin mutlaka buna bir çözüm bulmalıydı. Fiyat dengelerinin korunması için büyük işletmelere sınırlandırma getirilmeli, küçük aile işletmelerine de gereken destek sağlanmalı. Büyük işletmeler 100-200 bin hayvanı piyasaya çıkartmazsa ne olur, et piyasası kendiliğinden yükselir. Bu sektördekiler piyasa yükseldiği zaman hayvanlarını satıyor, hayvanlarını sattıktan sonra piyasayı düşürüyor, tekrar hayvan alıp, besilerini dolduruyor. Eğer devletimiz hayvan getirirse bu denge sağlanır, kimse de buna müdahale edemez. Bu belirlenen yol haritası çok geç alınmış bir karar. Ben şu andaki Tarım ve Orman Bakanımızdan çok ümitliyim. Ben bakanımıza, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. İnşallah bundan önce yapılan hatalar tekrar edilmez. Eğer bir faydası olacaksa bunun tabana yayılması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünyaya haykırdığı bir söz var, ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyor. Bu sözü gururla söylüyoruz. Bu sözü duydukça da gururlanıyoruz. Biz de piyasayı ele geçiren büyük işletmelere ‘Türkiye 5 büyük hayvan işletmesinden büyüktür’ diyoruz.”
“Türkiye 5’ten büyüktür”

26 Oca 2024 - 12:40 Malatya- Gündem

Mahreç  Mehmet Kıroğlan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.