İşte Malatya’da kayıtlı iş arayanların öğrenim durumuna göre dağılımı

2023 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Vekili Osman Kural Başkanlığında yapıldı. Toplantıda 2023 aralık ayı itibarı ile iş arayanların sayısı 32 bin 553 kişi olduğu, bunların 40,20 i Ortaöğretim (Lise ve Dengi), yüzde 31,74 ile ilköğretim, yüzde 13,19 ile ön lisans ve yüzde 12,82 ile lisans mezunları olduğu dile getirildi.

İşsizliğin giderilmesi, istihdamın artırılması, çalışma hayatındaki sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü 2023 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Vekili Osman Kural Başkanlığında yapıldı. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) sekretaryasında Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıya; kurul üyesi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile başlayan toplantıda Çalışma ve İş Kurumu tarafından sağlanan iş gücü ve istihdam verileri kurul üyeleriyle paylaşıldı.

KAYITLI İŞ ARAYANLARIN ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE DAĞILIMI

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce şunlara yer verildi:

 “Kurumumuza kayıtlı iş arayanların sayısı 2023 Aralık ayı itibarı ile 32 bin 553 kişidir. İl Müdürlüğümüzde kayıtlı iş arayanların yüzde 40,20 i Ortaöğretim (Lise ve Dengi) mezunu olduğu görülecektir. Ortaöğretim(Lise ve Dengi) mezunlarını sırasıyla yüzde 31,74 ile ilköğretim, yüzde 13,19 ile ön lisans ve yüzde 12,82 ile lisans mezunları takip etmektedir.

SOSYAL DURUMLARINA GÖRE İŞ ARAYAN SAYILARI

Kurumumuza kayıtlı 32 bin 553 iş arayanların yüzde 96,17' i normal statüde iş arayanlardır. Engelli statüsünde iş arayanların oranı yüzde 3.27 iken, eski hükümlülerin oranı yüzde 0,55 olarak istatistiklere yansımaktadır.

YAŞ GRUPLARINA GÖRE İŞ ARAYANLAR

Kurumumuza kayıtlı iş arayanların çok büyük bir kısmı genç işsizlerden oluşmaktadır. 15-24 yaş aralığında değerlendirdiğimiz bu gruptaki işsizlerin toplam işsizler içindeki oranı yüzde 21,37 dur. Erkeklerde işsizliğin en fazla görüldüğü yaş grubu yüzde 11,05 ile 25-29 yaş grubu olurken ikinci sırada yüzde 10,86 ile 20-24 yaş grubu gelmektedir. Kadınlarda en yüksek oranın görüldüğü yaş grubu yüzde 9,52 ile 25-29 yaş grubu olup ikinci sırada yüzde 8,16 ile 20-24 yaş grubu yer almaktadır.

İŞE YERLEŞTİRME İSTATİSTİKLERİ

2023 yılı Ocak-Aralık dönemi İl Müdürlüğümüze özel sektör işverenlerden gelen talepler sonucunda açılan ilanlar sonucunda 6 bin 13 kişi işbaşı yapmıştır. İşverenlerimizin beklentileri doğrultusunda yeterli mesleki ve teknik bilgiye sahip, istenilen eğitim durumu ve mesleki becerilere haiz iş arayanların kayıtlarımızda bulunamaması nedeniyle açık iş ilanımız karşılanmadan kapanmıştır. Karşılanamayan bu işgücü talepleri mesleki eğitim ve işbaşı eğitim programlarımızla karşılama yoluna gidilmiştir.”

Ayrıca istihdam edilenlerin meslek gruplarına göre dağılımına bakıldığında, en yüksek istihdamın gerçekleştiği meslek grubunun erkeklerde ve kadınlarda nitelik gerektirmeyen meslekler ile büro hizmetlerinde çalışan elemanlar olduğu verilerinin paylaşıldığı toplantı, görüş alışverişinde bulunulması ile sona erdi.

 

Kaynak: BÜLTEN

10 Oca 2024 - 16:48 Malatya- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.