“Aşı olmak şart”

Kaslarda küçülmeye yol açan bir grup genetik hastalığa Spinal müsküler atrofi (SMA) deniyor. Türkiye ve Malatya’da da giderek yaygınlaşan bu hastalık 4 tipten oluşurken, en ağır geçeni SMA Tip 1 olarak ifade ediliyor. Tedavisi yurtdışında ve çok maliyetli olan bu hastalık hakkında konuşan Uzman Fizyoterapist Doğan Gözaydın, BUSABAH Medya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

SMA hastalığıyla ilgili bilgiler veren Uzman Fizyoterapist Doğan Gözaydın, SMA hastalığında 4 tip bulunduğuna dikkat çekti. Bu hastalığın en ağırının Tip 1 olduğuna dikkat çeken Doğan Gözaydın, bu hastalık sürecinin hem bebek hem de aile için zor bir süreç olduğunu kaydetti. Gözaydın, yeni evlenecek çiftlere de önemli bir uyarıda bulunarak, “SMA aşısı ülkemizi ücretsiz yapılıyor. SMA aşısını yaptırmak gerekiyor. Ailenizle birlikte bu hastalığı yaşamak ve ilerleyen dönemlerde bebeğinizin daha da kötüye gittiğini görmek maddi, manevi, psikolojik yönden çok üzücü” dedi.

Gözaydın, SMA'nın 4 tipi olduğuna dikkat çekti.

“TEDAVİ SÜRECİNE HEMEN BAŞLANMASI GEREKİYOR”

“Biz genelde SMA’nın 4 tipiyle karşılaşırız” diyen Gözaydın, “Tip 1 en ağır seyir gösteren, Tip 2 tip 1’e göre biraz daha hafif seyreder ama bu da ağırdır, tip 3 daha hafiftir. Tip 4 ise en hafifidir. 30’lu yaşlarda bile görülebilir. Bizim için en ağır olanı SMA tip 1’dir. SMA tip 1, kas güçsüzlüğü ve kas zayıflığıyla başlangıç veriyor ve bir bebek 6’ncı ayına gelmeden genelde bize semptom verir.  Bebeklerde tabii ki normal insana göre bu hastalığın anlaşılması biraz daha zordur. Bebekte genelde emmede, yutmada zorluk olur. SMA Tip 1’de bebek başını, vücudunu kontrol edemez. Kasları çok zayıftır. Kollarında, reflekslerinde azalmalar vardır.  Bebek bir hastada, SMA Tip 1 hastalığını anlayan ilk kişi annedir. Çünkü göğüs ucunu ememez. Göğüs ucunu tam tutamaz, sütü yutamaz. Sürekli bir ağlama eğilimindedir ve ağlama sesi çok cılız bir şekilde çıkar. Bunlar SMA Tip 1’in belirtileridir. SMA’nın formları arasında en ağırı Tip 1’dir. Bebeklerde 6’ncı aydan önce başlayabilir.  Bu hastalık bebeğimiz ilerleyen yaşlarda gittikçe ilerler. İlerleyen yaşlarda daha farklı deformiteler oluşur. Yatağa bağımlıdır. Teker sandalyeye bağımlıdır. Baş kontrolü yoktur. En önemlisi bebeğimiz ve hastamızda baş kontrolü yoktur, solunum problemleri çıkar. SMA Tip 1 hastalarımızın yaşam süresi çok uzun değildir. Tedavi olması, rehabilitasyon sürecine hemen başlanması gerekir” diye konuştu.

“Aşı olmak şart”

“BİR KALÇA ÇIKIĞI TAMAMEN HAREKETSİZ BIRAKABİLİR”

SMA’nın gruplarını da anlatan Gözaydın, “SMA Tip 1 hastalarımızın ilerleyen yaşlarında vücudunda değişiklikler, deformiteler oluşur demiştim. Bunlar kalça çıkığı,  skolyoz gibi değişiklikler SMA Tip 1 hastalarımızda görülür ve hastalığın seyrini ciddi oranda değiştirir. Çünkü bir kalça çıkığı tamamen hareketsiz bırakabilir. Bir skolyoz hastalığı, SMA Tip 1 hastalığının seyrini bayağı değiştirir. SM Tip 2, Tip 1’e göre biraz daha hafif seyreder. Yani Tip 2, 6-18’inci aylar arasında görülür. Tip 2’de biraz daha baş kontrolü vardır. Bu tipteki hasta da yürüyemez. Ama desteksiz oturabilir. Onda da yine yutma, solunum problemleri görülüyor. SMA Tip 3 biraz daha hafif seyirlidir. Tip 3 belki 18’inci aya kadar görülebilir. Bu 1,5 yaş aralığında belli olur. Yine bu tipte de bu hastalığın belirleyişi olan annedir. Çünkü bir çocuğuyla en çok vakit geçen kişi annesidir. Tip 3’te ilerleyen dönemlerde yine solunum rahatsızlıkları görülebilir ama tabii ki Tip 1 ve Tip 2 kadar değildir. Belki güzel bir rehabilitasyonla, iyi bir rehabilitasyonla ve iyi bir aile eğitimiyle ilerleyen dönemlerde hasta yürüyebilir, ayağa kalkabilir, günlük ihtiyaçlarını destekli bir şekilde karşılayabilir. SMA Tip 4 ise çok rastlanan bir hastalık değil ama 30’lu yaşlardan görülebilir” şeklinde konuştu.

Gözaydın, “SMA tabii ki zor bir hastalık. Ama ülkemizde insanlarımız daha yeni yeni bilinçlendirilmeye başlanıyor. Yeni evli çiftlere SMA aşısı öneriliyor.  Birçoğunuz bunun farkında bile değiliz, bunun bilgisine bile sahip değiliz. Ama SMA aşısı çok önemli. Çünkü dünyaya hasta bir bebek getirmek hem bebek açısından hem de aile açısından çok zor bir süreç” dedi.

“ÇOCUĞUMUZUN PROBLEMLERİNE GÖRE TEDAVİMİZ ŞEKİL ALIYOR”

SMA hastaları geldiğinde neler yaptıklarını anlatan Gözaydın, şunları kaydetti:

“Bizim için her hasta özeldir, her hasta farklıdır. Bizim için önemli olan SMA hastalığındaki solunum problemlerini yenmek. O çocukta öksürük refleksini oluşturmak, o çocukta balgamı varsa balgamını çıkarabilmek, o çocuğun baş kontrolünü sağlayabilmek,  kaslarını kuvvetlendirebilmek, yapamadığı hareketlerini pasif olarak çalıştırmak, pozisyonlamak çünkü deformiteler oluşabilir ve bu kalça çıkığı, skolyoz daha farklı deformiteler hastamızın hayatını zorlaştırabilir. Biz hastanın deformitesi oluşmasın diye gün içerisinde aileye öğrettiğiniz pozisyonlamalar, mobilizasyonlar dediğimiz hareketlendirmeler, kaslarını kuvvetlendirmek için yaptığımız egzersizler, hastaya uyguladığımız germeler, hastaya rahatlama veriyor ve bu ilerleyen hastalığın biraz daha geç seyretmesini ya da biraz daha durmasını sağlıyor. SMA Tip 1 hastalığının süreci çok zor. Burada aile çok önemli. Hastamızın ailesi için psikolojik destekler gerekebiliyor. Ailenin bilinçlendirilmesi çok çok önemli. Çünkü hastada yutma bozukluğu oluyor. Hastanın akciğerlerinde solunum problemi olduğu için akciğer kapasitesini tam şişiremiyor, solunum bozukluğu oluyor. solunumda bebek için uyguladığımız rehabilitasyon modelleri var.  Bebeğimize bunları uyguluyoruz. Çocuğumuzun problemlerine göre tedavimiz şekil alıyor.”

“AİLE HEKİMLERİ AŞI YAPIYOR”

Bebeklerin SMA hastası olmaması için aileleri uyaran Gözaydın, “SMA aşısı ülkemizi ücretsiz yapılıyor. Aile hekimleri de SMA aşısını yapıyor. SMA aşısını yaptırmak gerekiyor. Sözlerimi yineliyorum ama dünyaya hasta bir bebek getirmek, onunla birlikte bu hastalığı ailesi de yaşıyor, çok zor. Ailenizle birlikte bu hastalığı yaşamak ve ilerleyen dönemlerde bebeğinizin daha da kötüye gittiğini görmek maddi, manevi, psikolojik yönden çok üzücü. Ailelerimizin bunu yaşamamaları için aşı yapıp sonucuna göre gebelik düşünmeleri gerekiyor” dedi.

 

03 Oca 2024 - 14:24 Malatya- Sağlık

Mahreç  Besime Güner


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.