Yeşilyurt Belediye Başkanlığı için bu isimler ön planda Halk sandıkta bu isimleri görmek istiyor

Malatya’nın merkez ilçelerinden biri olan Yeşilyurt’ta 31 Mart’taki yerel seçimlerde sandıktan çıkacak olan isim daha şimdiden merak ediliyor. Özellikle 6 Şubat depremlerinden sonra yaşanan bazı hadiseler ve öne çıkan bazı isimler şimdi kamuoyunun gündeminde. Bu bağlamda Yeşilyurt’ta sandığın kaderini depremin belirleyeceğini söylemek doğru bir ifade olacaktır. Peki, Yeşilyurt Belediye Başkanlığı için hangi isimler ön plana çıkıyor. İşte cevabı…

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’deki yerel yönetimlerin belirlenmesi için 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde Malatya’da zorlu bir sürecin olacağı tahmin ediliyor. Bu kapsamda Büyükşehir ve merkez ilçelerin adayları merakla takip ediliyor. Şehrin en büyük ilçelerinden biri olan Yeşilyurt’ta ise daha şimdiden zorlu ve kıyasıya bir süreç var. Çünkü aday adaylarda öne çıkan önemli isimler bulunuyor.

MEHMET ÇINAR

Yeşilyurt Belediye Başkanlığı için henüz partilerin adayları belirlenmedi. Bu bağlamda Yeşilyurt’un doğal adayı mevcut Başkan Mehmet Çınar… 2018 yılının Mayıs ayı itibariyle bu görevi yürüten Başkan Çınar 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde ise sandıktan çıkan isim oldu. Yıllarca ilçede hizmet yürüten Çınar’ın adı 6 Şubat depremlerinden sonra bazı tatsız olaylarla öne çıktı.

ÖZGEÇMİŞİ

1977 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2004 yılında Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. İnönü Üniversitesinde doktora çalışmalarına devam etmektedir. 2006 yılında Genç MÜSİAD Kurucu Başkanlık görevinde bulundu. 2009 yılında Malatya Belediyesi Meclis üyeliğine seçildi. İmar Komisyon Başkanlığı ve Ulaşım Komisyon Başkanlığı görevinde bulundu.2009-2014 Türkiye Belediyeler Birliği Meclis üyeliği yaptı. 2014 Yerel Seçimleri’nde Yeşilyurt Belediyesi Meclis Üyesi seçildi. Mayıs 2018 tarihi itibariyle Yeşilyurt Belediye Başkanlığı görevine getirildi. 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkanı olarak seçildi. Evli ve dört çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

YUNUS EMRE FİDANEL

Yeşilyurt’ta adaylık adına öne çıkan isimlerden biri ise şu anki Malatya Mimarlar Odası Başkanlığını yürüten Yunus Emre Fidanel… Bilindiği üzere Fidanel, 6 Şubat depremlerinden sonra yaptığı açıklamalarla dikkat çekmiş, özellikle şehirdeki yapıların eski olduğunu ifade ederek kentsel dönüşüm vurgusu yapmıştı. Elazığ Sivrice depreminden beri şehirdeki yapıların yetersiz olduğunu söyleyen Yunus Emre Fidanel’in yaptığı bazı sivri açıklamalar halen kamuoyunun dikkatini çekiyor.


MUSTAFA KATİPOĞLU

Yeşilyurt ilçesinde adaylık için anılan ve öne çıkan bir diğer isim Mustafa Katipoğlu… Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu özellikle 6 Şubat depremlerinde kamuoyunun tanıdığı bir isim haline geldi. Nitekim kendisi bazen arama kurtarma çalışmalarına katılıyor, bazen yaralı taşıyor, bu sırada hem şehrin hem de çalışanlarının sorunlarına yetişmeye çalışıyordu. Katipoğlu, halkın yanında olması yönünde çizdiği profille vatandaşların sempatisini kazanmış bir isim olarak anılıyor.

ÖZGEÇMİŞİ

1975 yılında Doğanşehir’de doğan Mustafa Katipoğlu ilk, orta ve lise eğitimini Doğanşehir Sürgü’de, yükseköğrenimini ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü ile İşletme Fakültesinde tamamladı. 1993 yılında PTT’de memuriyetine başladıktan sonra 1994 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesine naklen geçiş yaparak 2000 yılına kadar Özel Kalem Müdürlüğünde görev yaptı. Daha sonra Malatya Belediyesine geçiş yaparak İtfaiye Müdürlüğünde Ruhsat Amiri, Eğitim Amiri ve Yangın Bilirkişisi olarak çalışmıştır. Aynı zamanda İtfaiye bünyesindeki Sualtı Arama Kurtarma Timinin de kurucularından olup; Üç Yıldız Balıkadam ve Kurbağa Adam Brövelerine de sahiptir. 2009 yılında ise; Özel Kalem Müdürlüğüne görevlendirilerek, Protokol Müdürlüğü ve Başkan Danışmanlığı yaptı. Sonrasında da İtfaiye Müdürü ve Emlak İstimlak Müdürü kadrolarında bulundu.

2014 yerel seçimlerinden sonra Malatya’nın Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte Özel Kalem Müdürü olarak görevlendirilen Katipoğlu, Başkan Danışmanlığı görevlerinde de bulunmuştur. 2016 Aralık ayından 2019 Mayıs ayına kadar Koruma ve Güvenlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığını da yürüten Katipoğlu, 29.07.2020 tarihinde Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Dairesi Başkanı olarak atanmış ve bu görevi 25.10.2021 tarihine kadar yürütmüştür. 26.10.2021 tarihi itibari ile İtfaiye Dairesi Başkanı olarak ataması yapılan Mustafa Katipoğlu evli ve 2 çocuk babasıdır.

VAHAP ERDEM

Yeşilyurt Belediye Başkanlığı için gündeme gelen bir diğer isim Vahap Erdem… Malatya 2. Organize Sanayi Bölge Müdürü olan Vahap Erdem, uzun yıllardır bu alanda bulunuyor ve şehrin ekonomisine katkıda bulunuyor. Hatta 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşundan bugüne kadar görevinin başında olduğu ifade ediliyor. Bu bağlamda ilçeye ekonomik anlamda sağlayacağı katkılar kamuoyunun dikkatini cezbediyor.

ÖZGEÇMİŞİ

1968 Doğumlu olan Vahap Erdem, Malatya Fırat İlkokulu, Malatya Atatürk Ortaokulu ve Malatya Lisesi’ni bitirdikten sonra Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden 1991 yılında mezun oldu. O tarihten sonra yine mimar olan eşi ile birlikte mimarlık faaliyetini yürüten Erdem, 1997 yılından itibaren 2. Organize Sanayi Bölgesi Bölge Müdürlüğü görevine getirildi. Erdem bu görevinin yanı sıra Malatya Mimarlar Odası Uzlaştırma Komisyonu Başkanlığı, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Denetim Kurulu üyeliği, Fırat Kalkınma Ajansı Kurulu üyeliği ve İnönü Üniversitesi Teknokent Kurucu üyeliği görevlerini de yürütüyor. Askerliği ve üniversite yaşamı dışındaki tüm yaşamını Malatya’da geçiren Erdem evli ve 1’i kız iki çocuk babası.

ERTAN MUMCU

Yeşilyurt ilçesinde adaylık için anılan isimlerden biri Ertan Mumcu… Malatya’da birçok görev yürüten, belediye ve yönetim mantığına oldukça adapte bir isim olan Ertan Mumcu, kamuoyunun gündeminde. AK Parti'nin belediyede ilk siyasi başkan yardımcılığı görevini yürüten Mumcu, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde ise halkın tanıdığı bir isim haline geldi. MASKİ genel müdürlüğü de yapan Ertan Mumcu, şimdi Yeşilyurt Belediye Başkanlığı için anılıyor.

ÖZGEÇMİŞİ

1967 yılında Malatya'da doğan Ertan Mumcu, 1983 yılında Turan Emeksiz Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite öğrenimini, Gazi Üniversitesi İİBF İşletme bölümünden mezun olarak tamamladı. 1991 ile 1997 yılları arasında Ankara'da özel bir firmada muhasebe ve finans departmanında çalıştı. 1996 yılında Ankara SMMM Odasından Mali Müşavirlik Unvanını aldı. 1998 ile 2003 yılları arasında Malatya'da özel sektörde Bağımlı Mali Müşavirlik yaptı. 2003 ile 2009 yılları arasında Malatya SMMM Odasında Denetim ve Yönetim Kurulu Üyeliklerine seçilerek Meslek Odasında çeşitli görevlerde bulundu. 2006 Malatya AK Parti kongresinde il yönetimi listesine seçilen Mumcu, partide aktif görevler alarak Eğiticilerin Eğitimi ve Siyaset Akademisinin ilk koordinatörlüğü gibi parti içi sorumluluklar üstlendi. 2009 yerel seçimlerinde 1.sıradan AK Parti listesinden Belediye Meclis üyeliğine seçildi. AK Parti'nin belediyede ilk siyasi başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 2014 Seçimlerinden itibaren ise Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi. Ertan Mumcu, 2017 yılında katıldığı eğitim sonucu Bağımsız Denetçi unvanını aldı. Mumcu, 2018 yılında da Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) genel müdürlük görevini ifa etti. Ertan Mumcu, evli olup bir çocuk babasıdır.

PİLTEN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Bu arada Yeşilyurt için öne çıkan isimlerden biri olan Selim Pilten de Yeşilyurt ilçe Başkanlığı için aday adaylığını açıkladı. Pilten, yine belediye ve yönetim mantığına adapte biri isim olarak ön plana çıkıyor.

 

15 Kas 2023 - 23:50 Malatya- Gündem

Muhabir  Türkan Yıldız Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.

10

Sinanlı Aşiretiz Biz - Bu şimdiki düzeni alaşağı edecek lider karizmatik bilinmeyen bir isim gelirse Malatya için faydalı olur.yıllardır personel alımı gizliden yapılıyor belediyeler birilerinin çiftliğine döndü bu isimlerle olmaz yeni yüzler yeni vizyonlar gerek Malatyalı olsun ama Pütürgeli adıyamanlı olmasın Malatya’nın yerlisi okumuş aileden kültürlü tahsilli bir başkan olsun inşallah

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 10:51
08

Yeşilyurt Battalgazi - Neden sürekli hep aynı isimler önümüze servis ediliyorlar. Kürtçe bir deyim vardır; ''Hero karto, vero karto'' biz böyle yönetici seçmek istemiyoruz. Bunlar olmaz demiyorum. Yolu bu değildir diyorum. Ben varım diyen herkesi değerlendirmek gerek veya fikir beyan edenlerinde yola çıkmaları gerek... sürekli aynı isimler gına getirir...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Kasım 11:25
07

Mehmet Bey - Fidanel kendisini hem teknik olarak hem çalışkanlık olarak hem de karakter olarak malatyaya ıspatlamış bir isim. Başkan olarak görmek isteriz. Anketlerde açık ara fark atıyor zaten.

Yanıtla . 3Beğen . 5Beğenme 18 Kasım 12:33
05

Bir Dost - Bu isimlerin hiç biri aday gösterilmeyecek. Ayrıca Büyükşehir Yeşilyurt ve Battalgazi belediye başkanlarının hiçbiri aday gösterilmeyecek. Sürpriz bir isim geliyor

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 16 Kasım 23:04
04

44malatya44 - Bence hiç duyulmadik isimler olsa iyi olur.corbayi fırında ısıtıp ısıtıp önümüze sürer gibi bu şahısları ismini duymaktan baydik.yeter yahu yeni isimler gelsin yukarıda bulunan isimler hiçbiri Malatya'ya faydası olmadiki.simdide Malatyaya başkan olma pesindeler.ceplerini doldurma pesindeler.hizmet yapacak Mehmet Yaşar Çerçi gibi çalışacak başkan adayları bekliyoruz

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 16 Kasım 18:09
03

Malatyalı Başkan - Mehmet çınar, selim pilten, ertan mumcu denen bu şahısların belediyelerde keza başkan keza başkan yardımcısı görevleri esnasında malatya bunlardan bir hayır görmediki bundan sonrada görsün. Bunlar bir şebeke gibi her taşın altından çıkıyorlar sanki bunlardan başka malatyada adam yokmuş gibi. Bu rant talan yıkım ekibi bir an önce malatya belediyelerinden tasfiye edilmelidir. Öncelikle Allah’tan korkan, helali haramı bilen, israfın rantın önünde durabilecek, belediyecilik konusunda uzman, malatyayı tekrar ayağa kaldıracak, elini taşın altına koyacak bir isim gelmeli. Her gelen çaldı çırptı aldı gitti. Gelmek isteyenlerin birçoğu da kendi cebini doldurma niyetinde. Şu bilinsinki şu saatten sonra yok şu partiymiş yok bu partiymiş diye oy vermeyeceğiz. İşin ehli olduğuna inandığımız kişiye oy vereceğiz haberleri olsun. Artık yeter.

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 16 Kasım 11:10
09

Gerçekçi - @Alp 02 nolu yoruma cevabı: o kim ya gerçekçi olun parayla mimar olmuş baba parasıyla iş kurmuş mühendis değil depreme yorum yapıyor olmaz kardeşim olmaz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Kasım 13:31
01

44 Murat - Selim ve Ertan Malatya ya hiçbir şey vermez.bunlarin içinde fidanel ve erdem bu iş için uygun ve isimlerinde bir şaibe yok

Yanıtla . 8Beğen . 5Beğenme 16 Kasım 00:19