Derin’den ‘SESSİZLİK’ tepkisi

İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar, 7'nci gününde şiddetlenerek devam ederken, bu orantısız çatışma nedeniyle Gazze’de çoğu çocuk, kadın ve yaşlı olmak üzere, yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesi tepkilere neden oluyor. Başta tüm dünya ve Türkiye olmak üzere, Malatya da bu drama seyirci kalmadı. İnsani Yardım Vakfı (İHH) Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, Gazze’de yaşananların insanlık dışı olduğuna dikkat çekerek, BUSABAH Medya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Derin’den ‘SESSİZLİK’ tepkisi
Derin’den ‘SESSİZLİK’ tepkisi
Haber albümü için resme tıklayın

İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar, 7'nci gününde şiddetlenerek devam ederken, bu orantısız çatışma nedeniyle Gazze’de çoğu çocuk, kadın ve yaşlı olmak üzere, yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesi tepkilere neden oluyor. Başta tüm dünya ve Türkiye olmak üzere, Malatya da bu drama seyirci kalmadı. İnsani Yardım Vakfı (İHH) Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, Gazze’de yaşananların insanlık dışı olduğuna dikkat çekerek, BUSABAH Medya’ya önemli açıklamalarda bulundu.

Gazze, Mescid-i Aksa, Filistin ve Kudüs’ün sadece Arap meselesi değil, tüm İslam’ın ve insanlığın ortak meselesi olduğunu dile getiren İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, bu duruma sessiz kalanları eleştirdi. Filistin’in ilk günlerinde ‘toprak kazanıyor’ diye sevinenlerin, İsrail’in Gazze’ye girdikten sonra sesleri çıkmadığını dile getiren Derin, Arap ülkelerine de tepki göstererek, “Maalesef demokrasi havarilerinin kendilerine dağıtacakları ulufeyi bekliyorlar” dedi.

Malatya veya İslam şehir ve devletlerinin göstermesi gereken tepkiyi hala göremediklerini dile getiren İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin; Gazze, Filistin, Kudüs’ün sadece bir coğrafyanın meselesi değil, tüm Müslümanların hatta tüm insanlığın meselesi olduğunu ifade etti. 

Derin’den ‘SESSİZLİK’ tepkisi

“İSRAİL BÜYÜK BİR ŞIMARIKLIK İÇİNDE”

İsrail’in Gazze’ye saldırısında Malatya’nın biraz sessiz kaldığına sitem eden Derin, şunları kaydetti:

“Burada Hıristiyanların, Müslümanların, Yahudilerin özgürce ve rahatça yaşayacakları bir ortam rahatlıkla kurulabilir. 75 yıldır gelip, Filistinlilerin elinden topraklarını aldıktan sonra sanki oranın sahibiymiş gibi davranıp, ‘Evimizi istiyoruz, evimizde rahat yaşamak istiyoruz’ diyen Filistinlileri, işgalci ve terörist muamelesi yapan İsrailliler gerçekten büyük bir şımarıklık ve aymazlık içinde. Şu anda Gazze’yi insanlık dışı bir şekilde, insanlık suçu işleyerek, savaşta kullanılmaması gereken silahlar ve bombalar kullanarak yerle bir etmeye devam ediyor. Sadece Malatya ve Türkiye’nin değil, bu insanlık suçunu tüm dünyanın gözü önünde yapıyor. Şu ana kadar binin çok çok üzerinde Filistinli vefat etti ve bunun 4’te biri çocuk. Bu kadar insanlık dışı bir muameleyle Gazze’ye giriyor. Tamamen Gazze’yi yerle bir edecek. 2,5 milyonun üzerinde yaşayan Gazzeli ve Filistinli var. İsrail bu insanların hepsini denize sürmeyi, hepsini yok etmeyi planlıyor sanki. İsrail tamamen rayından ve çığırından çıkmış, tamamen şımarıklaşmış bir hal içinde. Elbette ki, Malatyalılar şu ana kadar bu tür olaylarda tepkisini ilk önce ve en üst düzeyde gösteren bir şehir oluyordu. Buna da daha fazla tepki gösterebilirdi. Ama Malatya tepkisini daha fazla gösterecektir. Malatya, Gıyabi cenaze namazlarıyla, yürüyüşlerle, konvoylarla, mitinglerle Gazze’nin, Filistin’in, Mescid-i Aksa’nın kimsesi olacaktır. Bununla ilgili herkese iş düşüyor. Malatya bu konuda hassasiyetini kaybeden bir şehir olmadı, olmayacaktır da. Bunu mutlaka en üst düzeyde dile getirecektir.”
Derin’den ‘SESSİZLİK’ tepkisi

“İÇİMİZDE RAHAT VE HUZURU İNŞA EDEBİLMELİYİZ”

Filistin ve Mescid-i Aksa’nın bütün insanlığın ortak meselesi olduğuna dikkat çeken Derin,

“İnsanların bir film izler gibi bazı şeyleri kabul etmesi, maalesef bunun da coğrafyamızda sık olmasından kaynaklı bir kabulleniş söz konusu. Amerika gelip Irak’ı bombalıyor, insanlar alkışlıyorlar. ‘Sonra özür dileriz, kimyasal bomba yokmuş’ diyerek çekilip gidiyorlar. ‘Demokrasi getireceğiz’ deyip Afganistan bombalanıyor, orada kan ve gözyaşı bırakılıyor. Suriye gelip bombalanıyor, yetim ve öksüz çocuklar, sahipsiz kadınlar bırakılıyor. Şu ana kadar bizim coğrafyamızda, dışarıdan müdahaleyle hiçbir zaman rahat ve huzur gelmedi. Hep çocuklarımız yetim-öksüz, kadınlarımız dul kaldı ve hep medeniyetlerimiz tarumar, değerlerimiz yok edildi. Bundan dolayı, Batı’nın, Amerika’nın, İsrail’in bize getireceği bir rahat ve huzur yok. Biz kendi içimizde bu rahat ve huzuru inşa edebilmeliyiz, kendi içimizde o medeniyet seviyesine ulaşabilmeliyiz. Bunu artık Batı’dan beklememeliyiz. Bizim medeniyetimiz buna yeteri kadar müsait. ‘Bizden değil’ diye kardeşlerimizin bombalanmasına göz yummamamız gerekiyor. Bir anlık sevinçle ‘Filistinli kardeşlerimiz topraklarını mı kazanıyorlar’ diye sevinen insanlar, şu anda Gazze’de insanlık dışı bir muamele yapılıyor olmasına sessiz kalıyor. Bunu yıkmamız gerekiyor. Filistin, Mescid-i Aksa bir coğrafi mesele değil, bir iman meselesidir. Filistin ve Mescid-i Aksa bütün medeniyetlerin, insanlığın ortak değeridir. Kudüs İslam’ındır”

diye konuştu.

Derin’den ‘SESSİZLİK’ tepkisi

“MUTLAKA ASKERİ ÇÖZÜME DE GEREK YOK”

Arap devletlerinin sessiz kalmasını da eleştiren Derin,

 “Maalesef Arap ülkeleri halkıyla, yönetimi arasında ciddi bir uçurum var. Halkın canı, yüreği yanıyor ama despotça bir yönetimle kimi zaman halkın ses çıkartmasına da izin verilmiyor. Aşırı derecede milliyetçilik, medeniyetçilik ve kabile devletlerine dönmüş Arap ülkeleri kendi ırklarından, dinlerinden olanların başına gelen olayları izlemekten başka bir şey yapamıyorlar, buna bir tepki koyamıyorlar. Bir araya gelip sadece ve sadece ekonomik, idari tedbirlerle bu durumun önüne geçilebilir. Mutlaka askeri çözüme de gerek yok. Ama bunu bile yapmaktan aciz bir şekilde,-maalesef- demokrasi havarilerinin kendilerine dağıtacakları ulufeyi bekliyorlar”

dedi.

“ETKİNLİKLERİMİZ ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE OLACAK”

Gazze ve Filistin için düzenleyecekleri etkinliklere tüm vatandaşların katılmasını isteyen Derin,

“Tüm Türkiye’de bütün STK’larla işbirliği içerisinde birtakım faaliyetlerimiz, etkinliklerimiz, eylemlerimiz olacaktır. Bunların bir kısmını yaptık, bir kısmı önümüzdeki günlerde yapılacak. İsrail’in Gazze’ye başlattığı saldırının ilk gününde, Malatya’da dua programları düzenledik. Şu anda da gerekli izinler için başvurularımızı yaparak, gıyabi cenaze namazı, araç konvoyu ve mitingler yapmayı planlıyoruz. Bunlarla ilgili duyurularımızı yaptıktan sonra halkımızdan etkinliklerimize sahip çıkmalarını, Filistin’in sadece Arap coğrafi meselesi olmadığını hatırlayarak, Filistinli kardeşlerimize sahip çıkılması sorumluluğunu yerine getirmelerini istiyoruz”

diye kaydetti.

13 Eki 2023 - 10:21 Malatya- Dünya

Mahreç  Murat İpekten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.