Doğu Türkistan'daki hak ihlalleri görmezden geliniyor

Malatya Genç İHH Üyesi Ensar Avcı, “Çin Hükûmetinin Doğu Türkistan'daki sistematik hak ihlalleri, asla görmezden gelinemeyecek. Bunlar vicdan sahibi herkesin karşısında durması gereken büyük zulümlerdir. Ne yazık ki şu ana kadar ne Birleşmiş Milletler, ne İslam İşbirliği Teşkilatı, ne de diğer uluslararası kurum ve kuruluşlar üzerlerine düşen görevleri yerine getirememiştir” ifadelerini aktardı.

Büyütmek için resme tıklayın

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Malatya Şubesi tarafından 5 Temmuz 2009 tarihinde Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de yapılan barışçıl gösterinin Çin Hükümeti tarafından kana bulanması nedeni ve katliamın unutturulmaması amacı ile bugün Malatya’da bir alışveriş merkezi önünde basın açıklaması düzenlendi.
Basın açıklamasından önce konuşan ve Çin’in Doğu Türkistan’da asimile politikasını devam ettirdiğini ifade eden Malatya Söğütlü Camii İmamı Mehmet Refik Metin, bir acının unutulmadan yerine başka acıların eklendiğini belirtti.

“O ACILARA YENİLERİ EKLENMEKTE”

İnsani Yardım Vakfı olarak Türkiye’de eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirdiklerini söyleyen Metin, “Malumunuz üzerine Çin, Doğu Türkistan’da yıllar öne başlamış olduğu asimile politikasını devam ettirmektedir ve yıllar önce katletmiş olduğu kardeşlerimizin acısını biz daha unutmadan bugün o acılara yenileri eklenmektedir. Onlarla beraber İsrail’de Cenin kampında da kardeşlerimizi insani bir yaşamdan uzaklaştırmak için ablukaya tabi tutan İsrail’inde cesaretli tavırlarına şahit oluyoruz. Bugün dünyanın çeşitli yerlerinde zulme maruz kalmış kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissettiğimizi bir Müslüman ve insan olarak onların yanında olduğumuzu duygularımızla, dualarımızla ortaya koyup Allah’ın huzurunda mesuliyetten kurtulma adına bir basın açıklaması yapacağız. İHH’nın tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak yapmış olduğu basın açıklamasına katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyoruz. Sayının az olması bizim için kemiyet olarak hiçbir mana ifade etmediğinden dolayı keyfiyete baktığımızdan inşallah buradaki eylemin bereketini samimiyetimize binaen rabbimiz artıracaktır” şeklinde konuştu.
Söğütlü Cami imamı Mehmet Refik Metin’in konuşmasının ardından Malatya Genç İHH Üyesi Ensar Avcı, basın açıklamasını okudu.

“YÜZLERCE KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ”

Doğu Türkistan’da insan hakları ihlallerinin yoğun bir şekilde devam ettiğinin belirtildiği basın açıklamasında,

“Bugün 5 Temmuz. 2009 yılında, işçi olarak Urumç'deki bir fabrikada çalışan iki Doğu Türkistan gencin linc edilerek öldürülmesinin ardından bilgi alma talebiyle valilik önünde toplanan kalabalığa ateş açılmasıyla başlayan Urumçi Katliamı'nın yıl dönümü. Urumçi Katliamı'nda Çin Hükümetinin emriyle yüzlerce kişi öldürüldü, binlerce kişi yaralandı ve on binlerce kişi ise tutuklandı. Tutuklanan kişilerin büyük çoğunluğundan hala haber alınamıyor. Çin'de kanlı bir iç savaş sonucu iktidarı ele geçiren Çin Komünist Partisi'nin (CKP) 1949 yılında işgal ettiği ve 1955 yılında Sincan Uygur Özerk Bölgesi adıyla tahakkümü altında tuttuğu Doğu Türkistan'da, insan hakları ihlalleri hayatın tüm alanlarında yoğun bir şekilde devam ediyor. Çin Hükümeti, sistematik asimilasyon, işçi programları ve zorunlu göç ve nüfus politikaları ile Doğu Türkistan'in Müslüman nüfusunu azaltmaya çalışırken, Çinlilerin ev ve iş garantileriyle Doğu Türkistan'a göçleri teşvik edilmekte, demografik yapı tersine çevrilmeye çalışılmaktadır. Çin Hükümetinin 2017 yılından bu yana yoğun bir şekilde kurduğu ve Uygur Türklerinin türlü işkencelere, asimilasyon politikalarına, kadınların rutin olarak tecavüze maruz kaldığı toplama kamplarının sayısının bin 200'ü bulduğu ve bu kamplarda tutulan insan sayısının ise 3 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ne hazindir ki, bu hak ihlalleri ve soykırım uygulamalarını uzun yıllardır yürütmekte olan Çin, 7 Ekim 2020 tarihinde 138 ülkenin oylarıyla Birleşmiş Milletler (BM) Insan Hakları Komisyonu Üyesi olarak seçilmiştir”

ifadelerine yer verildi.

“HEPSİ TARİHE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇTİ”

Çin'in Doğu Türkistan bölgesinde periyodik olarak devam ettirdiği zulmün arkasında yatan nedenlerin en önemlilerinden birinin ise ekonomik çıkarlar olduğunun belirtildiği basın açıklamasında,

“138 çeşit madenin çıkarıldığı Doğu Türkistan, özellikle petrol, doğal gaz, uranyum, altin, kömür gibi madenler açısından oldukça zengindir. Bölge aynı zamanda 8 ülkeyle var olan sırları Çin'in 2013 yılında ilan ettiği "Bir Kuşak Bir Yol" projesinin güzergahında olması gibi nedenlerle ekonomik ve jeostratejik açıdan büyük öneme sahiptir. Çin Hükümetinin Doğu Türkistan'daki sistematik hak ihlalleri, asla görmezden gelinemeyecek, vicdan sahibi herkesin karşısında durması gereken büyük zulümlerdir. Ne yazık ki, şu ana kadar ne Birleşmiş Milletler, ne İslam işbirliği Teşkilatı, ne de diğer uluslararası kurum ve kuruluşlar üzerlerine düşen görevleri yerine getirememiştir. Buradan açık bir şekilde çağrıda bulunuyoruz ve diyoruz ki, insanlık tarihi boyunca ne kadar zulüm ve zalim varsa hepsi tarihe kara birer leke olarak geçti. Ne kadar zulüm ve zalim destekçisi varsa, onlar da öyle. Gelin sizler bu zulümleri engellemek için adımlar atın! insan haklarıa savaş açan, insanlık onurunu çiğneyen ve on yıllardır türlü zulümler işleyen Çin hükümetine gereken yaptırımları uygulayın. Basın açıklamamız vesilesi ile Türkiye halkı olarak, 2009 Urumçi Katliamında ve yıllardır süren diğer saldırılarda hayatlarını kaybeden Doğu Türkistanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Doğu Türkistan'da zulüm bitene kadar, kardeşlerimizin yanında duracağız ve onları asla yalnız bırakmayacağız”

ifadeleri yer aldı.
Basın açıklamasından sonra Malatya Söğütlü Camii İmamı Mehmet Refik Metin, Doğu Türkistan’daki zulmün sona ermesi için dua etti.

05 Tem 2023 - 22:05 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.