60 yıldır beklenen proje!

Malatyalıların merakla beklediği ‘Yeşilvadi (Beylerderesi) Göleti Projesi’ ile ilgili bilgiler veren DSİ 9. Bölge Müdürü Okan Bal, bu projenin yaklaşık 60 yıldır beklendiğini; bu noktada proje ile ilgili ön sürecin bittiğini ve sözleşmenin imzalandığını belirterek, mart ayında çalışmalara başlanılacağını söyledi. Ayrıca proje kapsamında, bölgede ilk kez uygulanacak bir yöntem kullanılacak.

Malatya’da uzun süredir beklenen bir proje olan ‘Yeşilvadi (Beylerderesi)GöletiProjesi’nin yapımına mart ayında başlanılacak. Söz konusu proje hakkında bazı bilgiler veren DSİ9. Bölge MüdürüOkan Bal, bu projenin 60 yıldır beklendiğini ve projenin hayata geçirilmesinin kendisine nasip olduğunu ifade etti. Malatya’da yapılan çalışmalarla ilgili olarak BUSABAH gazetesinin sorularını yanıtlayan Bal, Malatya’nın çiftçisinin çok gayretli olduğunu da ifade etti. DSİ 9. Bölge Müdürü Okan Bal ile Elazığ’daki makamında yaptığımız röportajımızın detayları ise şöyle:

- Kısaca sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Elazığ’a gelmeden önce Diyarbakır’da bölge müdürlüğü yaptım. Aslen Diyarbakırlıyım. Yaklaşık bir buçuk senedir buradayım. Burada olduğum için de mutluyum. 22 senedir DSİ’de çalışıyorum. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunuyum. Amerika’da 5 sene kaldım. Orada yüksek lisans ve doktora çalışmalarında bulundum.

PROJE TUTARLARIMIZ 1 MİLYARI BULACAK

- DSİ’nin Malatya için yaptığı projeler medyada sık sık yer alıyor. Biz yapılan projeleri bir de sizden duyabilir miyiz?

Malatya ilimizde devam eden 31 tane işimiz var. Bunların toplam proje tutarı 770 milyon TL. 2016 yılı için yeni işler var. Dolayısıyla bu 770 milyon daha da artacak. Toplam proje tutarımız yaklaşık 1 milyar TL’yi bulacak gibi. Bizim için Malatya ili çok önemli.

Devam eden işlerimiz arasındaki ilk projemiz. Kapıkaya Turgut Özal Sulaması. 4 bin hektar, yani yaklaşık 40 bin dönümlük bir sulama alanı mevcut. 40 bin dönümün 12 bin görümünü sulamaya açtık. Hedefimiz geri kalan 28 bin dönümü de 2016’nın sonuna kadar bitirip projeyi faydaya dönüştürmek.

2. projemiz Malatya Boztepe Recai Kutan Sulaması. Bu da çok büyük bir proje. Devam eden bir işimiz. Su kaynağı zaten Boztepe Barajı. 2016’da bu çalışmalarımızı bitirmeye çalışacağız.

- Peki, tamamlanan projeleriniz?

Darende Gökpınar Projesi var. Geçtiğimiz aralık ayında bunun açılışını yaptık. Canlı yayın bağlantısı yapıldı. Başbakanımız açılışını yaptı. Yaklaşık 5 bin 800 hektar bir arazi sulanıyor.

- Malatya’da yapımı devam eden 16 gölet ve sulama projesi var. Bunlarla ilgili bilgi alabilir miyiz sizden?

Devam eden küçük su işleri projelerimiz var. Bunlar da önemli. Malatya ilinde yapımı devam eden 16 gölet ve sulamamız var dediğiniz gibi. Kuluncak’ta Kuluncak-Bicir Göleti ve Sulaması, Kuluncak-Karaçayır Göleti ve Sulaması, Yaygın Göleti ve Sulaması, Hekimhan-Kurşunlu Göleti ve Sulaması, Doğanşehir Erkenek Göleti ve Sulaması, Doğanşehir Elmalı Göleti, Darende Ayvalı Göleti, Hekimhan Karadere Göleti, Hekimhan Budaklı Göleti, Güzelyurt Karamahmut Göleti ve Sulaması, Akçadağ Taşevler Göleti ve Sulaması, Darende Çınarköy Göleti ve Sulaması, Arapgir Göleti Göl Alanı Memran Kaplanması, Doğanşehir Söğüt Göleti Göl Alanı Membran Kaplanması ve Yeşilvadi Beyler Deresi Göleti şeklinde.

- Bahsettiğiniz Yeşilvadi (Beylerderesi)GöletiProjesi ile ilgili ciddi bir beklenti var Malatya’da. Bu proje ile ilgili bize biraz ayrıntılardan bahsedebilir misiniz?

Bu proje çok yakından takip ediliyor. Bakın geçen sene projeyle ilgili elimizde hiçbir şey yokken; gittik baktık, gerçekten ihtiyaç var. Hem rekreasyonel amaçla kullanılacak hem de Malatya’daki mevcut sulamalara su takviyesi yapacak bir gölet ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Hemen çalışmalara başladık. Bir sene içerisinde planlaması bitti, projesi bitti, yapım ihalesine çıktık ve geçtiğimiz 15 gün öncesinde bunun sözleşmesini imzaladık. Firma mart-nisan gibi yapıma başlayacak. Adeta jet hızıyla tüm süreçler tamamlandı. Normalde planlama ayrı bir ihaledir, bir sene sürer. Proje ayrı bir ihaledir, bir sene sürer. Biz diğer süreçlerle beraber hepsini bir sene içerisinde tamamladık. Süreci tamamladık. Sözleşmeyi imzaladık. Mart ayı gibi yapımına başlanacak. Bu da bölgede ilk kez uygulayacağımız bir proje tipi. Arsesi dediğimiz silindirle sıkıştırmalı gövde tipi ile yapacağız. Bu da bölgede ilk kez uygulanacak bir şey. Yani betonu silindirle sıkıştıracağız ve hızlı bir şekilde tamamlayacağız.

Proje kapsamında temelden 38 buçuk metre yüksekliğinde bir gövde var. Bu gölette 5 milyon metre küp su depolayacağız. Yaklaşık 800 hektarlık bir arazi sulanacak. Ve belediyeyle koordineli çalışacağız. Hangi belediye olacak belli değil. Bizim göletin bitmesiyle beraber rekreasyon amaçlı peyzaj çalışması yapılacak. Yürüyüş yolları, park bahçe yapılacak göletin etrafına. Böyle bir ihtiyaç da var Malatya’da. İnsanların piknik yapabileceği, yürüyebileceği bir yer olacak. Ve de merkezde. Değişik bir proje. Viyadüğün altında. 60 yıldır bu proje bekleniyormuş. Yaklaşık 60 yıldır sürekli gündemdeymiş ama bir türlü gerçekleştirilememiş. Bunu gerçekleştirmek de bize nasip oldu.

- Sadece planlama ihalesi yapılmış olan projeleriniz var mı?

Bu sene planlama ihalesini yapmış olduğumu 3 tane göletimiz var. Darende’de Yukarı Ulupınar, yine Darende’de Ilıcak, Hekimhan’da Hasan Çelebi Karapınar göletleri var.

2016’DAN UMUTLUYUZ

- 2015 yağışları ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz sizden?

Ben buraya atanalı yaklaşık 2 buçuk sene oldu. 2014’ün ikinci yarısında geldim. O zaman da kurak bir sezondu. Yani barajlarımız önemli ölçüde düşmüştü. Mesela bizim Keban Barajı 15 metre düştü. Karakaya Barajı 8 metre düştü. Çat Barajı’nda baraj tamamen boşaldı. Malatya’nın önemli su kaynağı orası. Orada su kalmadı. Ama buna rağmen o süreci iyi yürütebildik. Kontrollü su bıraktık. Vatandaşlar büyük oranda mağdur olmadı. 2015 yılında, 2014’e göre su potansiyelimiz daha iyiydi. Sulamada bir sıkıntı yaşanmadı. 2016’dan da umutluyuz. Görüyorsunuz Türkiye’nin her yerinde kar-yağmur var. Bu sene geçen seneden daha iyi olacak gibi görünüyor.

- Bir de şunu sormak istiyorum: DSİ 9. Bölge Müdürlüğü Elazığ’da. Bu noktada Malatya’yla ilgili projelerde siyasilerin projeleri takibi nasıl oluyor? Yani aslında siyasiler projeleri takip ediyorlar mı? Malatya ile iletişimde sorunlar var mı? İstişare içerisinde misiniz?

Merkezimiz Elazığ’da ama işlerimizin büyük kısmı Malatya’da. Gördünüz, 770 milyon bir yatırımımız var. Bu bir milyarı bulacak. Malatya bizim için çok önemli. Malatya’nın siyasileri de projeleri çok yakinen takip ediyor. O açıdan şanslıyız. Ulaşım konusunda da hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz.

MALATYA ÇİFTÇİSİ ÇOK GAYRETLİ

- Peki, DSİ 9. Bölge Müdürünün Malatya ile ilgili değerlendirmesi nedir desek?

Bölge büyük bir bölge. Malatya ilinin diğer illere göre artısı nedir? Malatya çiftçisi çok gayretli. Çok istekli. Bizim sulama yapılamaz denilen yerlere bile bir bakıyoruz kayısı dikmişler. Kayısılar tabi altın kadar kıymetli. Yani adeta bizi zorluyorlar Malatyalılar. Bu isteği görünce siz de hizmet etmek istiyorsunuz. Malatya’nın böyle bir avantajı var. Çiftçisi gayretli, istekli…

28 Oca 2016 - 10:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Busabah Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Busabah hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Busabah editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Busabah değil haberi geçen ajanstır.