YENİ BİR ÇIĞIR AÇTIK

Malatya’da eğitim sektöründe öncü kuruluşlardan biri olan Fırat Temel Lisesi, adından sıkça söz ettiriyor. Fırat Temel Lisesi Kurucu Müdürü Saim Geleri, Malatya eğitiminde yeni bir çığır açtıklarını belirterek, hızla büyümeye devam ettiklerini vurguladı.

Sahip olduğu kadrosuyla, eğitim ve öğretim alanında gösterdiği vizyonu ve kaliteli yol çizgisi ile Malatya’da adından sıkça söz ettiren Fırat Temel Lisesi, birçok öğrencinin büyük başarılara imza atmasına vesile oluyor. Bu noktada Fırat Temel Lisesi Kurucu Müdürü Saim Geleri ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik:

- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1956 yılı, Elazığ doğumluyum. İlköğretimi kendi köyümde, orta ve lise öğrenimimi ise Malatya’da tamamladım. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nü bitirdim. Okulu bitirdikten sonra hemen göreve başladım. İlk görev yerim Adıyaman Çelikhan Lisesi coğrafya öğretmenliğiydi. Daha sonra Malatya Sümer Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olarak görev yaptım. 1993 yılında devlet okulundan ayrılarak, özel sektöre geçtim. 93 yılından bugüne kadar özel sektörde eğitim ve öğretime devam etmekteyim.

- Elazığlıyım dediniz, neden geri dönmediniz?

Bizim nüfus cüzdanımızda Elazığ yazıyor. Biz Elazığ’ı pek bilmeyiz, biz Malatyalı sayılırız. Küçük yaştan itibaren Malatya’da ikamet etmeye başladık. Malatya’da ortaokulu, liseyi bitirdik ve zamanımızın tamamına yakını Malatya’da geçti.

- Yatırımınızı da Malatya’ya yaptınız…

Evet. Elazığ’ı fazla bilmediğimizden dolayı Malatya’da yapmak istedik. Önce farklı kurumlarda çalıştım daha sonra arkadaşlarla beraber kendi kurumumuzu kurduk. Şu anda da devam ediyoruz.

- Kaç yılında kuruldu Fırat Temel Lisesi?

Fırat Temel Lisesi’nin temeli 2005 yılında Med Dershanesi olarak açıldı. Daha sonra ismi değişti ve Pi Analitik Dershanesi oldu. Daha sonra 2014’te dershanelerin temel liseye dönüşümüyle birlikte biz de ismimizi değiştirerek Fırat Temel Lisesi yaptık.

- Fırat Temel Lisesi çatısı altında aynı zamanda kurs sistemi de var.

Evet, burası aynı zamanda burası Fırat Kurs Eğitim Merkezi. Bu eğitim merkezinde de mezun lise öğrencilerine eğitim veriyoruz.

- Malatya’da kadronuzla adınızdan söz ettiren bir kurumsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Yaklaşık 17 öğretmenle çalışmaktayız. Kadromuz içerisinde stajyer öğretmen yok. Kadromuz, alanında en iyi öğretmenlerden oluşuyor. Öğrenci sayımız ise çok fazla değil, toplamda 300 öğrencimiz var. Ayrıca tek tedrisat yapıyoruz, ikili öğretim yapmıyoruz. Sabahtan akşama kadar tekli öğretim yapıyoruz. Zaten 2019’dan itibaren Türkiye’deki bütün okullar tekli eğitime geçecekler. Biz de şu andan itibaren uygulamaktayız.

- Malatya’daki eğitim sektörü hakkında neler diyeceksiniz?

Önce Türkiye’deki eğitimi değerlendirelim. Hem Türkiye’de hem Malatya’da hem de okul bazında bir eğitimci eksikliği var. Okullardaki disiplinlerdeki yönetmenliklerin, sınıf geçme yönetmenliklerinin değiştirilmesi diğer taraftan bir öğrencinin bir öğretmen hakkında söylemiş olduğu basit bir ifade ettiği sözlerin veliler tarafından büyütülerek, devlet okullarında özellikle, basın hemen öğretmeni deşifre etmekte ve her yönüyle öğretmeni kötülemekte. Bunu gören öğretmen neme lazımcı oluyor. Öğrenci sigara içiyormuş, öğrenci esrar içiyormuş, bana ne diyor öğretmen. Ders çalışmıyormuş öğrenci bana ne diyor çünkü ben karıştığım zaman suçlu oluyorum. Eğitim bu hale geliyor. Öğretmenlerimiz iyi bir şekilde yetiştirilmiyor.

Benim gördüğüm kadarıyla öğretmen sınıfa gideyim, gidip oturayım ve dersimi anlatayım maaşımı alayım gerisi beni ilgilendirmez diyor. Bir diğer faktör teknolojiyi öğretmenlerimiz kullanmayı tam olarak bilmiyor. Akıllı tahtalar getirildi. Bu akıllı tahtalar öğretmenler tarafından kullanılmıyor. Öğretmenlerimiz iyi bir şekilde yetiştirilmeli ve iyi bir şekilde denetlenmeli. Eğer bu olursa başarıya ulaşabiliriz. El ele verip eğitimde bu gençlerle ilgilenmemiz lazım. Neme lazımcılık çok kötü şeyler doğurur. Siz yapmazsanız başkaları gelir yapar ve 15 Temmuz’daki gibi kötü şeyler meydana gelir. İlkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversitedeki gençlerimize sahip çıkmalıyız, sahip çıkmadığımız zaman bu iş olmaz. Bu da eğitimden geçer.

- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Avrupa’da butik liseler var. Çarşı içerisinde bulunuyor. Gelecekte bu okulların Türkiye içerisinde temel liselerin merkezin dışına çıkarılması isteniyor. Okulların bahçeli şekilde olması isteniyor. Elbette ki okulların bahçeli olması güzel olur ama buna imkânlar mevcut değilse bu butik olan temel liselerin bulundukları yerde devam etmesi gerekir. Devam ettiği takdir de öğrenci ve veli için iyi olacaktır. Çünkü kolejler gibi yüksek ücret alınmıyor. Öğrenciler hem okulu görüyorlar hem de üniversiteye hazırlanıyorlar. Bu sebepten dolayı buralar gelecekte daha çok tercih edilecek alanlar olacaktır. Veliler bunun farkında değil ama gün geçtikçe öğrenci sayılarında artış olacak.

Malatya’da şu anda yanlış hatırlamıyorsam 18 tane temel lise var ve hepsi de kontenjanını doldurmuş durumda. Kolejler daha yüksek ücret aldıkları için, bizler çok yüksek ücret talep etmediğimizden dolayı, temel liseler tercih ediliyor. Temel liselerinin tercih edilmesinin ikinci nedeni ise üniversiteye hazırlığın yoğunlukta olmasıdır. Kolejlerde bu olay bu kadar değil. Benim diğer temel lise yöneticilerine önerim hep birlikte hareket etmek. Çünkü birinin yaptığı hata diğerlerine de mal oluyor. Bu yüzden birlikte hareket edelim diyorum. Eğer biz bu birlikteliği sağlarsak belki de Türkiye tarihinden kolejler silinecektir.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.