Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır

Malatya’ya katkı sunmaya her zaman hazır olduklarını söyleyen MTSO 21. Grup Adayı olan Sentetik Çuval Ambalaj Sanayi ve Ticaret Limitet Şirket sahibi ve ayrıca 3. OSB Yönetim Kurulu Üyesi, TSO Meclis Başkan Vekili Aliseydi Ünlü, “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır” dedi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) seçimlerine günler kala adaylar seçim çalışmalarına hız kazandırıyor. Malatya’nın ekonomisinin nabzını tutacak olan TSO’nun başına kimin geçeceği şimdiden merak konusu olurken, liyakat sahibi, TSO’nun içinde olan ve seçimlerde 21. Grup Adayı olan Sentetik Çuval Ambalaj Sanayi ve Ticaret Limitet Şirket ve ayrıca 3. OSB Yönetim Kurulu Üyesi, TSO Meclis Başkan Vekili Aliseydi Ünlü BUSABAH gazetesine röportaj konuğu olarak önemli ve samimi açıklamalarda bulundu.

-Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Adım Aliseydi Ünlü. 1966 Malatya’nın Sinanlı Mahallesi’nde doğdum. 1990 yılında ticaret hayatına başladım. Ticarete ilk olarak beyaz eşya sektörü ve iletişim sektörüyle başladık. 1996 yılından bu yana da Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmet veriyorum. Şu anda çuval işletmem var ve devam ediyor. Malatya Ticaret Sanayi Odası’nın şu an Meclis Üyesi ve Meclis Başkan Vekiliyim. Ayrıca Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesiyim.

-Ekim ayında Ticaret Odası seçimleri var.  Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Erkoç ile beraber çalışıyorsunuz. Şu soruyu soralım size; üyeler size neden oy versin?

Gerçekten güzel bir soru. Biz Ticaret ve Sanayi Odası’na daha Hasan Hüseyin Erkoç Başkanımın zamanında seçildiğimizde, oda İnönü Caddesi’nde PTT’nin yanında 140 metre karelik bir apartman dairesinde yönetiliyordu. Şu an ise 10 bin 500 metre, 13 metre kare büyüklüğünde bir oda binasını 2050’li, 2100’lü yıllara taşıyabilecek kapasiteye ve donanıma sahip bir oda binası kazandırdık. Biz geldiğimizde bir tane Organize Sanayi Bölgesi vardı. 2. Organize Sanayi Bölgesi daha yeni yeni Mücahit Fındıklı Başkanımızın öncülüğünde kurulmaya başlanmıştı. Ve onun tamamlanmasını yaptık, bitirdik. Ve şu an 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 10 bin 500 tane istihdam sağlanmış durumda. Bunun yanında 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nin yanında olan 3. Organize Sanayi Bölgesi dediğimiz yerde de 11 bin 500 dönüm yeri Malatya’ya kazandırdık. Bunun 1’inci etabı bitti. 2. etap şu an ihaleye çıkma pozisyonunda. 3. Organize Sanayi Bölgesi’ni etap etap Malatya’nın, bölgenin, Türkiye’nin sanayisine kazandırmaya çalışıyoruz. Hasan Hüseyin Erkoç Başkanımız Malatya’nın tamamını kucaklayan alevisi ile sünnisi ile MHP’lisi ile CHP’lisi ile AK Parti’lisi ile herkesi kucaklayan bir vizyona sahip bir başkandır. Hasan Başkan’ın öbür başkanlar gibi ben buranın başkanıyım, ben falan cemaatin, derneğin başkanıyım diye bir tezi yoktur. Biz Başkanımızın önderliğinde meclis üyeleri olarak tüm Malatya’yı kucaklamaya adayız.

-Ticaret ve Sanayi Odası olarak çok büyük bir olay gerçekleştirdiniz. Kayısının tescil konusu. Bu sizi ilgilendiren bir konu muydu? Yani sizden daha önce birilerinin bunu yapması gerekmiyor muydu?

Yapması gerekiyordu ama bugüne kadar yapılmadı. Kayısı Coğrafi İşaret Belgesi Ödül Törenine ben de katıldım. Aslında baktığınız zaman bunu Ticaret Borsası ve Ticaret Odası’nın yapması gerekirdi. Maalesef yapılmadı. Ticaret Odası bununla ilgili 5-6 senedir ciddi şekilde girişimlerde bulundu. Ve sonunda Kayısı Coğrafi İşaret Belgesi’ni aldık. Bunun için de mutluyuz.

-Eleştirilerden bir tanesi de Organize Sanayi’de- 1,2,3 fark etmiyor-ciddi anlamda yatırımcıların gelip, yatırım yapmadığını, kayısı bahçesi olarak ya da büyük şirketlerin deposuna tahsisi edildiği söyleniyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Ben katılmıyorum buna. 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde zaten büyük firmalar belli. Ilsan Tekstil, Çalık Holding, Penteks gibi zaten köklü firmalar mevcut. Yalnız son dönemde 2.Organize Sanayi Bölgesi’ni yönetiminde ben de varım. 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde kayısı bahçeleri depo olarak kullanılırsa 10 bin 500 tane istihdam olması mümkün değil. Şu an orada 3 büyük firma var. Reklam olmasın diye ben isimler söyleyeyim siz yazmayabilirsiniz. Özak Holding, Kübra Tekstil, LC Waikiki, Baykanlar. Bunlar 3 bin kişinin üzerinde istihdam yapıyor. Yalnız 10 bin 500 tane adamın çalıştığı bir yer tahmin etmiyorum ki kayısı bahçesi olan, yok depo olan. Tabi ki şimdi adamın fazlalık yeri varsa büyük bir firmaya depo için verdiyse bu bir suç değil.

-Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Malatya şehrine katkıları neler?

 İnsanlarımız Malatya Ticaret Sanayi Odası’nı sanki yatırım makamıymış gibi görüyorlar. Ticaret Sanayi Odası makamı rica ve ikili ilişkileri makamıdır. Yani Başkanımızın ikili ilişkilerinden dolayı hükümet kanadından olsun, Belediye’de olsun, Daire Başkanlıkların da olsun, Sanayicilerimizin aksayan işlerini yaptırmak için ricada bulunma, ikili ilişkilerde bunları yapma Malatya’yı tanıtma, platformlarda biliyorsunuz, Hasan Hüseyin Başkan tüm sosyal düzenlemelere de katılır. Görevi bu. Ticaret Sanayi Odası biliyorsunuz yarı resmi bir kuruluş. Bunun için bazen biz de esnafı gezerken seçim dönemi olsun, başka zaman olsun, niye şunu yapmadınız, niye bunu yapmadınız deme imkanı yok Ticaret Odası’nın. Ticaret ve Sanayi Odası Malatya’nın sosyal ve ekonomi yönünde yapabileceği kültürel girişimler olur. Sanayi ile ilgili girişimler olur. Bunları yapıyor ve bundan sonra da eksik olanları da tamamlayarak yapacaktır.

-Son olarak seçimlerde oy kullanacak üyelere neler söylemek istersiniz? Oy verirken nelere dikkat etmeliler?

Oy verirken bir kere şuna dikkat etmeleri gerekir. Falanın adamı, filan cemaatinin adamı değil. Bu işi layığı ile yapacak olan meslek gruplarını seçecekler. Meslek gruplarını seçerken kendilerine hizmet edecek, bu meslek grubunun sorunlarını dile getirecek kişilere oy vermelerini istiyorum. Bu konuda biz yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Şunu da söyleyeyim, burada seçimi kazanan veya galip gelen, yenilen değil, Malatya kazanacak. Yani vicdanen kimin iyi hizmet edeceğini düşünüyorlarsa ona oy vermelerini isterim. Eğer vicdanen benim iyi hizmet veremeyeceğimi düşünüyorlar, katkı sunamayacağımı inanıyorlarsa oy vermesinler. Benim söyleyeceğim bu. Malatya’ya hayırlı uğurlu olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.