23 Ekim 2017 Pazartesi

SAĞLIKLI İLETİŞİM

05 Ekim 2017, 11:11
SAĞLIKLI İLETİŞİM
Melek DEMİR

Aile içerisinde sağlıklı iletişim, mutlu ve sağlıklı bireylerin temel taşıdır; iletişim demek bir kişinin anlatıp karşı tarafında dinlemesi demek değildir.

Bir diyalogun iletişim sayılabilmesi için bireylerin birbirini karşılıklı olarak dinleyip anlamaları gerekir.

Eğer biz çocuğumuzla konuşuyor ve onun dinlemesini bekliyorsak bu nasihat kavramına girer.

Çocuklarımızın da bir birey olduğunu unutmamız gerek ve onlarla nasihat ile oluşan bir ilişki değil iletişimle oluşan bir ilişki sunmamız gerekir. S

ağlıklı iletişim varlığı aile bireylerini birbirine bağlar aralarında kuvvetli bağ oluşturur ve çocuklarda doğru iletişim becerilerini geliştirir.

Sağlıklı iletişimin bulunmadığı aile ortamlarında bireycilik, bencillik, paylaşmama, öfke, yargılama, kötümserlik, yalnızlık duygularına sahip olmalarına sebep olabilir.

Sağlıklı iletişime sahip ailelerde tek bir otoriter güç hâkim olmaz ve bu güç uygun yer ve zamanda aile bireyler arasında dengeli bir şekilde dağılabilir böylelikle kriz ve stresle baş etmek çok daha kolay bir hal alır.

Aile bireyleri birbirlerinin hakkına saygı göstermelidirler; eğer aile ortamında baskı hâkimse, bireyler birbirlerinin haklarına saygı göstermiyorsa bu durumlar istismar, şiddet gibi durumları ortaya çıkarabilir.

Aile içerisinde paylaşımlar azalır çocuklar maruz kaldığı kötü durumları paylaşmaktan çekinir.

Zaman içerisinde olumlu etkileşim sağlanmazsa aile dağılır ve varlığını sürdüremez.  

Çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlayabilmek için onları teşvik edici sözlerle cesaretlendirin; çocukların da muhakkak söyleyebilecekleri bir şeyleri vardır.

Örneğin anlatmak ister misin? Bu konuda sen ne dersin? Senin düşüncen nedir? Senin nasıl hissedip düşündüğünü merak ediyorum?... gibi cümleler çocuğumuzu kendi fikirlerini ifade edebilmelerine olanak tanır. Fakat Niçin yaptın? Neden yaptın? Gibi sorular çocuğu sıkıştırır, zorlar, korkutur ve sorguluyormuş havası verir.

Böyle bir durumda çocuğun kaçmasını ve içine kapanık bir hale gelmesine sebep olur hatta yalan söylemeye teşvik eder. 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  E-GAZETE
  • BUSABAH GAZETESİ - 23 Ekim 2017 Manşeti
  • BUSABAH GAZETESİ - 21 Ekim 2017 Manşeti
  ARŞİV