MALATYA’YA 90 MİLYONLUK YATIRIM

Aksa Doğalgaz Malatya Bölge Müdürü Sertaç Uraz, 2005 yılından bugüne kadar yapılan çalışmalardan bahsetti. 11 yıl içerisinde Malatya’ya 90 milyonluk yatırım yaptıklarını belirten Uraz, “Hız kesmeden Malatya’mıza yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu haftaki röportaj konuğumuz, Aksa Doğalgaz Malatya Bölge Müdürü Sertaç Uraz’dı. “Ana hedefimiz Malatya’ya en iyi hizmeti vermektir” diyen Uraz, 2005 yılından bugüne kadar 90 milyonluk bir yatırımla büyük atılımlar gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Uraz ile Malatya’yı şaha kaldıracak yatırımları, hedeflerini ve tabi ki Yeni Malatyaspor’u konuştuk:

- Sertaç Uraz’ı tanıyabilir miyiz?

36 yaşındayım, Malatyalıyım. İlk, orta ve lise öğrenimimi Malatya’da, üniversite eğitimimi ise Mustafa Kemal Üniversitesi’nde tamamladım. Makine Mühendisliği bölümü mezunuyum. 2005 yılından beri doğalgaz sektöründe çalışmaktayım. Yaklaşık 7 yıldır da başlangıçta Aksagaz- Osmaniye, Aksa Doğalgaz Merkez ve Malatya Bölge Müdürlüğü olmak üzere Aksa Doğalgaz bünyesinde çalışmaktayım.

- Malatya, doğalgaz noktasında şu ne aşamada?

Malatya’da abone ve kullanıcı sayısı olarak çok iyi bir noktadayız. Yaklaşık 140 bin abonemiz, 130 bin de kullanıcımız var. Aradaki makas yüzde 10 bile değil, hemen hemen yüzde 8, Bu bize şunu gösteriyor: Malatya’nın büyük bir çoğunluğu doğalgazı kullanmayı seçiyor. Bunun yanı sıra Malatya’da 2005 yılından bu yana yaklaşık olarak 90 milyon liralık bir yatırımımız oldu. Bu seneki yatırım hedefimiz ise yaklaşık olarak 8,5 milyon civarında. Sene sonu itibariyle de toplamda 11 yılda 99 milyon civarında bir yatırım yapmış olacağız. Yatırımlarımızdan bahsederken, bir konuyu daha sizlerin aracılığı ile kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Aksa Grup Şirketleri olarak gerek yaptığımız yatırımların büyüklüğü gerekse kaliteli hizmet hedeflerimiz doğrultusunda FORTUNE 500 Türkiye 2015 Araştırması’na göre Türkiye’nin en büyük 500 şirketi sıralamasında Aksa Doğal Gaz olarak 47. sırada yer almaktayız.

Doğalgazla ilgili ikinci önemli bir noktada Akçadağ ve Doğanşehir ilçelerini de lisansımıza dahil etmiş olmamız. Bizim dışımızda gelişen ve doğalgaz dağıtım sektörünün tabiatından kaynaklanan mücbir sebepler olmazsa alt yapı çalışmalarımızın bir kısmını tamamlayıp Akçadağ ve Doğanşehir’e 2017’nin sonunda doğalgaz vermeyi planlıyoruz. Bu ilçelerimize de önümüzdeki 5 yıllık süreçte 30 milyon liralık bir yatırımımız olacak.

- Oldukça merak edilen bir konudan bahsetmek istiyorum. Havaların giderek soğumaya başladığı şu günlerde doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

Öncelikle şunu belirtmek isterim; vatandaşlarımız kış mevsimine girmeden önce mutlaka cihazlarının bakımını yaptırsınlar. Ayrıca yakıcı cihazların bulunduğu mahaldeki havalandırma menfezlerini vatandaşlarımız genelde kışın soğuk hava akışından dolayı kapatıyorlar. Doğalgaz herhangi bir kaçak durumunda havaya yükselir ve menfezden dışarıya tahliye olur. Bu anlamda bu konuya da dikkat etmekte fayda var. Faturalara gelince, ilk değinmek istediğim konu müşterilerimizin tüketim faturalarını rahatça ödeyebilmeleri adına, alışveriş merkezinin arkasında ikinci bir tahsilât ofisi açtık, ayrıca PTT şubelerinden de ilgili kurumla yapmış olduğumuz protokol gereği ödeme yapılabilir. Bunun alternatifi olarak anlaşmalı bankalarımız aracılığı ile de ödeme yapabilirler. Tasarruflu ve konforlu doğal gaz kullanımına gelince, Malatya’da yeni binaların haricindeki eski binaların birçoğu yalıtımsız. Özellikle sobadan doğalgaza vatandaşlar geçiş yaptıklarında sobadaki yüksek ısı konforunu arıyorlar. Bunun için de ilk aylarda faturalardaki tüketim miktarı artıyor ve faturalar yüksek bedellerle geliyor. Bunların engellenmesi için ısı konforuna dikkat edilmeli ve olmazsa olmazımız dış cephe yalıtımlarının yaptırılması gerekiyor. En önemli etken bunlardır.

- Bir Malatyalı ve Aksa Doğalgaz’ın sorumlusu olarak vatandaşlarla birebir ilgilendiğinizi görüyoruz. Bu işin doğasında mı vardır bu, yoksa Malatyalı yönünüz mü ön plana çıkıyor?

Biz özel şirkette çalışan yöneticiler olarak dağıtım hizmeti sektöründe görev yapıyoruz. Hizmet sektöründe görev yaparken de sizin değindiğiniz gibi gerek birlikte çalıştığımız kamu kurum ve kuruluşları gerekse hizmet verdiğimiz müşteriler noktasında işin doğası gereği bazı sıkıntılar yaşabiliyoruz. Ama başta yönetici kimliğimizden dolayı özellikle anlayış çıtamızı biraz yüksek tutmamız gerekiyor. Yani vatandaşın sorunlarını dinleyip onlara doğru cevabı vermemiz lazım. Zaten insan tabiatı gereği bizim en temel sorunumuz; dinlemeyi ve cevap vermeyi bilmiyoruz. Düzgün bir şekilde dinledikten ve doğru bir şekilde cevap verdikten sonra aşılmayacak hiçbir sorun yoktur. Malatyalılık noktasında da şunu söylemek istiyorum: Hizmet verdiğim bölge kendi memleketim olduğu için illaki duygusal davranışlarımız olabiliyor, daha sevecen ve daha farklı şekilde yaklaşmaya çalışıyoruz insanlara. Ama Malatyalılık burada ikinci planda. Çünkü oturduğumuz koltuğun hakkını vermek için bu şekilde davranmak zorundayız.

- Malatya’ya önemli yatırımlar yapıyorsunuz. İnsanların ısınma problemini çözüyorsunuz. Fakat sizlerin rahat olmadığını ve zaman zaman alt yapı ile ilgili ciddi anlamda sorunlarla boğuştuğunuzu biliyoruz. Ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz ve neler bekliyorsunuz?

30 Mart 2014’ten sonra Malatya, büyükşehir oldu. Bu bizim için çok güzel bir kazanım. Yatırımlarda büyükşehir bünyesinde Alt Yapı Koordinasyon Merkezi Başkanlığı kuruldu. Biz Koordinasyon Merkezi Başkanlığında Üst Kurul üyeleri olarak düzenli bir şekilde diğer kurum müdürlerimiz ve yöneticilerimizle toplantılar yapıyoruz. Alt Kurul olarak diğer alt yapıdaki şeflerimiz ve diğer kurumların alt yapı çalışanları sürekli olarak bir araya geliyorlar. Bu anlamda bizim yaşadığımız en büyük sıkıntımız izinsiz kazılar. İzinsiz kazılarda doğalgaz alt yapı şebekesinde sürekli olarak hasarlar oluşmakta. Bu hasarlar, can güvenliği noktasında zaten büyük bir risk oluşturmakta. İkinci olarak alt yapı hasarları doğalgaz kullanan vatandaşlarımızın hasarlı olan bölgede sürdürülebilir gaz arzının kesintiye uğramasına neden oluyor. Bu arızalar bizlere gereksiz bir iş yükü oluşturuyor. Ayrıca 2017 yılı itibariyle ikinci tarife dönemimiz başlayacak, mevcut tarife modeli, ilgili hesap planları ve ikinci tarife dönemini etkileyecek birçok konu ile ilgili olarak EPDK ile sürekli iletişim ve yoğun bir çalışma halindeyiz.

- Bundan sonra Malatya için hedefleriniz nelerdir?

Aksa Doğalgaz olarak Malatya bölgesinde almış olduğumuz lisans 30 yıllık bir lisans. Şu an 11. yılı geride bıraktık. Yaklaşık olarak 90 milyon TL’lik yatırım yaptık. Bizim buradaki temel hedefimiz, vatandaşlarımıza sürdürebilir hizmet sağlamak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapmış olduğumuz yatırım planlaması yaklaşık olarak 70 milyon TL civarında. Bu yatırımlar Malatya’ya sadece doğalgaz hizmeti getirmiyor, istihdam dan tutun, başta şehrin sosyal yapısı ve bulunduğu coğrafyadaki konumu olmak üzere bir çok yönden olumlu bir kazanım sağlıyor. Dolayısıyla yapmış olduğumuz hizmetler Malatya’mıza büyük bir artılar sağlıyor.

- Biraz da Yeni Malatyaspor’dan bahsetmek isteriz. Malatyaspor’a olan büyük tutkunuzu biliyoruz. Bu noktada YMS size göre şehre neler katıyor?

Bu konuda biraz geçmişe gitmek istiyorum, şimdi renkler değişti ama sarı-kırmızı bizim çocukluğumuzdan beri sevdamız. Üst ligde Galatasaray, bir alt ligde YMS her zaman çok ciddi anlamda bağlı olduğum 2 takım. Ama şunu söylemek istiyorum; aynı ligde mücadele etseler benim gönlüm her zaman YMS’den yanadır. Bir YMS taraftarı olarak YMS’nin şehre gerçekten büyük katkıları olduğunu belirtmek isterim. YMS çok iyi bir trend yakalandı bu sezon. İnşallah sezon sonunda el birliği ile bu sevinci hep birlikte yaşarız. Öte yandan Yeni Malatyaspor’un ayrı bir özelliği var. Biliyorsunuz; ilk defa 3 senedir sivil bir yönetimle yönetiliyor. Tabi bu anlamda gerek Sayın Bakanımız Bülent Tüfenkci’ye gerek Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a gerek diğer milletvekillerimiz ve ilçe belediye başkanlarımıza sizin aracılığınız ile teşekkür etmek isterim.

- Yeni Malatyaspor lider durumda. Sezon sonuna kadar bu tablonun devam edebilmesi için neler yapılması gerekiyor?

Malatyaspor taraftarı olarak takımımızı hiçbir maçta yalnız bırakmamamız lazım. Ara ara puan kayıpları olacak. Ara ara futbolun içerisindeki temel sorunlarla karşılaşacağız. Bu anlamda zaten teknik direktörümüz çok alçak gönüllü. Şehir olarak hepimiz şampiyonluğa inanmış durumdayız. Ama futbolun doğasındaki sorunlarla karşılaşsak bile bu anlamda elimizden gelen desteği yeni Malatyaspor’dan eksik etmememiz lazım.

- Maddi ve manevi anlamda her zaman Malatyaspor’un yanında oldunuz. Bundan sonra Malatyaspor ile alakalı ne gibi yardımlar düşünüyorsunuz?

Malatyasporumuzla ilgili zaman zaman gerek mevcut yönetimin gerekse de yerel yönetimlerin etkileriyle destek anlamında bazı çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar bütçe konusu, bu anlamda yapmış olduğumuz yatırım bütçe planlamalarımız dışında bir konu olduğundan, bölge müdürlüğü olarak belli bir noktaya kadar karar verebiliyoruz. Ancak bu anlamda onay almamız gereken durumlarda Aksa Doğal Gaz üst yönetimimize talepleri iletiyoruz. Kendileri sağ olsunlar bizleri kırmıyorlar. Bizlerin de elini güçlendirerek hizmet verdiğimiz bu bölgedeki takımımıza destek olmaya çalışıyorlar.

- Son olarak neler söylemek istersiniz?

Böyle bir röportaj talebinde bulunduğunuz için size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Konuşmamızda verdiğimiz örnekler, Aksa Doğalgaz’ın Malatya bölgesindeki 11 yıllık geçmişini oluşturmaktadır. İnşallah önümüzdeki 11 sene de bu anlattığım hizmetlerin üzerine maddi ve manevi birçok yenisini ekleyerek hizmet vermeye edeceğiz…

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.