MALATYA BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri öncesi tekstil grubundan aday olan İş Adamı Fatih Ilıcak projelerini BUSABAH gazetesine anlattı. Fatih Ilıcak yapılacak olan seçimin mağlubunun olmayacağını belirtirken, Malatya’nın birçok konuda lider bir şehir olduğunu, daima her şeyin en iyisini hak ettiğini söyledi. Ilıcak, “Bizim önceliğimiz Malatya’dır. Malatya bizim gözbebeğimizdir. Biz burada her zaman olacağız ve bu şehre katkılar sunacağız” dedi.                                                                                                    

Şirketleri ve yüzlerce çalışanıyla Malatya’nın sanayi ve ekonomideki yüz aklarından olan Ilıcak ailesinin bir ferdi olan İş Adamı Fatih Ilıcak, Türkiye ve Malatya’daki ekonomiyi değerlendirdi. BUSABAH’ın Turuncu ekine konuşan Malatya sevdalısı Fatih Ilıcak, AK Parti hükümetleriyle yakalanan istikrarın ekonomiyi büyüttüğü söyledi. Malatya’nın şanssızlığını paralı ve kültürlü insanların göç etmesine bağlayan başarılı iş adamı, Malatya Ticaret Sanayi Odası seçimleriyle ilgili de çarpıcı mesajlar verdi.

-Malatya’nın tanınmış ailelerindensiniz. Malatya’nın kültürel, sosyal, ekonomik anlamda ciddi anlamda destek olan bir insansınız. Önce Malatya ticareti ile başlayalım. Ülke ekonomisi ve Malatya ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülke ekonomisi ile ilgili konuşmak gerekirse istikrar kişisellerden çıkar, bireylerden çıkar, toplumlardan ilçelere, ilçelerden şehirlere, şehirlerden bölgelere, bölgeden de tüm ülkeyi kapsayan bir istikrardan bahsediyoruz. Şu anda 2002’de başlayan AK Parti hükümeti ile beraber, ülkemizde bir siyasi istikrar ile beraber ekonomik istikrarı da beraberinde getirmiştir. Tabi zaman zaman dövizde ki dalgalanmalar, dış güçlerin bizim ülkemize olan oyunları ile beraber ülke çok ciddi travmalar atlatmıştır. Bununla beraber ülke ekonomisinde ihracatlarımız iyi gidiyor, veriler güzel. Tabi bunlar bizi mutlaka ilgilendiriyor. Ama bizim önceliğimiz Malatya’dır. Malatya bizim gözbebeğimiz. Biz burada her zaman olacağız. Çünkü ayrı olarak dışarıda yatırımlarımız var ama dışarıda ki yatırımlarımızın da vergisini biz Malatya’da veriyoruz. Ancak giden insanlara da çok bir şey dememek lazım. Malatya’nın bir şanssızlığı, Malatya paralı ve kültürlü insanları göç veriyor. Parasız ve kültürümüze uymayan, ben kültürsüz demek istemiyorum ama bizim örf ve adetlerimize uymayan insanların mesken tuttuğu bilhassa Doğu vilayetlerinden gelen insanlar için cazibe merkezi pozisyonunda olduğu bir ticaret de var. Okullarda var. Malatya İnönü Üniversitesi’ne gelen öğrencilerin de çoğu Doğu illerinden gelenler. Bir kişinin ticareti çok iyi olmuş olabilir. Ama önemli olan bunu topluma yaymaktır. Bir kişinin mutluluğu çok önemli değil. Herkesin mutlu olması lazım. Dolayısı ile bu nasıl olacak. İstihdamla olur. İşi olan insan hiç kimse ile uğraşmaz. Kötü işlere bulaşmaz. Malatya bu konuda çok iyidir. Geçmiş dönemler için söylüyorum.

İsmet İnönü’nün bana göre Malatya’ya en büyük katkılarından bir tanesi, en iyi öğretmenleri Malatya’ya göndermiştir. Malatya bürokraside bir zamanlar biliyorsunuz çok önemli insanları vardı. Malatya eğitim noktasında iyi noktadadır. Ticaret noktasında da biz bir sanayi şehri olmakta hızla ilerliyoruz. Bununla beraber Malatya birinci Organize Sanayi Bölgesi rahmetli Özal’la beraber gelişti. Özal’ın Malatya’ya çok büyük katkıları oldu. İstatistik verilere göre, çok bilgi sahibi değilim ama aldığı teşviklerin yüzde 96’sını hayata geçiren illerden biri de Malatya’dır. Diğer tarafta Doğu vilayetleri isim söylemeyeceğim. Aldıkları teşvikleri gitmiş Ege sahillerinde 5 yıldızlı otel yapmışlar. Orada sanayi yok. Adam işsiz. Gidip ne yapacak? Bir başka işlerle uğraşıyor. Malatya bu konuda liderdir. Aldığını istihdama ve yatırıma dönüştürmüştür. Bütün bizden önceki sanayici ağabeylerimize, bizden önceki yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Biz de tabi o zamanlar orta yaşlardaydık. Ve geldik belli bir duruma. Malatya’da Birinci Organize Sanayi Bölgesi’nde 132 tane iş yerinin olduğu, yine ikinci Sanayi Bölgesi’nde 120 iş yeri olduğu ve üçüncü Sanayi Bölgesi ise ilk etapta 66 parsel ile ikinci etabın inşallah ihalesi yapılacak. Orada 88 parsel olacak. Malatya’da irili ufaklı 600 küsur fabrika var. Bu nedir? Malatya’nın göstergesidir, çalışkanlığıdır, sanayiye olan düşkünlüğüdür. Malatya ekonomisi iyi yöndedir. Burada en büyük faktör eğitim bazında. Benim her zaman söylediğim bir şey vardır. Eğitim konusunda hükümetin bazı noktalarda bizlere daha fazla destek olacağı, kalifiye eleman yetiştirme noktasında çok ciddi sıkıntılarımız var. Türkiye’de işsizlik olduğu bir gerçek. Ben bunun her zaman kabul ediyorum. Ama bana göre esas sorun iş beğenmemek. İnsanlarımız iş beğenmiyor. Herkes rahat iş manasında nedir ekmeği bile çiğnemeden yutamıyorsunuz. Şimdi mutlaka bir işin ucundan tutacaksınız. Değerli kardeşim sen mühendis olmuş olabilirsin. Geleceksin. O önlüğü giyeceksin. Tulumunu giyeceksin. Eline aletini alacaksın. Böyle böyle başlayacaksın. Herkes ister masa başı rahatı. Diğer işi kim yapacak? Biz Türkiye’yiz. Başka Türkiye yok. Biz Ensarız. Herkes buraya geliyor. Suriyelisi, Afganistanlısı, Çeçenistanlısı herkes buraya geliyor. Bizim Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Türk- Kürt-Çerkez hepsini ben Türk vatandaşı olarak kabul ediyorum. Bizim gideceğimiz yerimiz yok. Bizim vatanımız burası. Vatanımıza sahip çıkacağız. Evimize, mahallemize, bölgemize, ilimize ve bölgemize sahip çıkacağız. Bu da çalışmakla olacak. Çalışacağız, çalışacağız, çalışacağız.

-Ilsan Tekstil olarak Malatya’da ve Türkiye’de çok ciddi bir ölçü kaynağı oldunuz bunu nasıl başardınız?

Tabi ki çalışmanın yanında disiplinli çalışmak da olacak. Biz İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan Türkiye’nin ikinci 500 firması içerisinde 400’üncüydük. 2015 verilerine göre, 2016 verilerine göre de, bu sene açıklanan verilere göre, 364’üncü olduk. Malatya’da ki tek firmayız. Tabi Malatyalı olan ağabeylerimiz var ama başka şehirlerde de merkezleri olduğu için Malatya’da gözükmüyorlar.  Islan Tekstil bir aile şirketidir. Başarımızı da disiplinli çalışmaya borçluyuz bununla beraber ciddi yatırım ağımız var. 1996 yılında inşaata başladık. 1998’de faaliyete geçtik. Daha sonra bir fabrika derken 2.3.4.5 fabrikaya çıktık. Bir entegre tesisimiz var. 650 kişiye istihdam sağlıyoruz. Yani, bizim yurt dışına ihracatlarımız var. Üretimimizin üçte biri yurtdışından yapılıyor. Pazarlama noktamız genelde İstanbul ve İzmir de şubemiz var. İtalya’da, İsrail’de temsilciliğimiz var. Bizim bundan sonraki hedefimiz kalite noktasında çok daha katma değeri yüksek ürünler üzerinde çalışmalarımızı başlattık. Birkaç projemiz hayata geçti. Hedefimiz daha fazla projelerle ülkemize, Malatya’mıza daha faydalı olup, sonra görevimizi tamamlayıp, devretmek istiyoruz.

-Sayın Ilıcak, ticaret odası seçimleri var. Siz de Malatya Ticaret Odası’nda Yönetim Kurulundasınız, Başkan Vekilisiniz. Seçimler hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?

Her 4 yılda bir yapılan seçimdir. Biz Ticaret ve Sanayi Odası, normal şartlarda herkesin söylediği bir şey vardır. Önce ona açıklık getireyim. Ticaret ile Sanayi Odası’nın ayrılması noktasında insanların talepleri var. Ama şimdi Malatya İstanbul değildir. Bir Kocaeli, bir İzmir değildir. Bir Ankara bir Adana değildir. Şimdi oralarda sanayi odasının olması kanunla da sınırlanmış pozisyondadır. Sanayici yüksek limitlerle çalışan, aidatlarını yatıran pozisyonda olduğu zaman ticaret erbabının bu şekilde Ticaret Odası’nın ayrılması noktasında çok ciddi ayrımlar olduğunu düşünüyorum. Olur mu olur. Biz de buna sıcak bakıyoruz. Şu anda ki mevcut pozisyona gelince 4 yıl da bir olan bir seçimimizdir. Öncelikle seçimin Malatya’mıza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Seviyeli, birbirine saygı duyan, Çünkü biz Malatya’yız. Birbirimizin cenazesine, düğününe gideceğiz. Hiçbir zaman karşıdaki insanı rakip olarak değil, arkadaşımız olarak görüyoruz. Onlar bizim ticaret yaptığımız, yüz yüze baktığımız, konuştuğumuz dostlarımız, arkadaşlarımız… Sevgi ve saygı noktasında hiçbir şekilde aksi yönde taviz vermeden seviyeli bir seçim olması dileklerimle beraber yarışmaya giren bütün adaylara da başarılar dileyerek başlamak istiyorum. Ticaret Odası’nda ben tarafım. Çünkü 1995’de başlayan Abdurrahman Yavuz’dan sonra başlayan süreçte ben 99 yılında tekstil grubunda seçime girdim. Allah nasip etti. O zamandan beri de seçimlere davam ediyoruz. İnşallah bu noktada da yarım kalmış projeleri tamamlamak üzere Malatya’nın vizyonuna katkı ve değer sağlayacak bir pozisyona gelmek için bu göreve bir dönem daha devam etmek niyetindeyiz. Bunu da Hasan Erkoç Başkan’lığında ekibimizle seçime girmiş durumdayız. Şimdi taraf olduğum için fazla lafı uzatmak istemiyorum. Diğer arkadaşlara da başarılar diliyorum. Hiçbir sıkıntı olmadan olsun ve onlar kazanırsa biz tebrik ederiz, biz kazanırsak da onların tebrikini bekliyoruz. Seçimin hiçbir zaman mağlubu olmayacaktır. Tek galibi Malatya olacak. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.