Ulaşıma zam kapıda

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı toplantısının ilk birleşimini gerçekleştirdi. Birleşime başkanlık yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ramazan ayına dikkat çekerek birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Ayrıca, Başkan Çakır önceki gün vefat eden belediye eski personeli ve eski meclis üyesi Ahmet Ergül’ü de andı.

Ulaşıma zam kapıda

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı toplantısının ilk birleşimini gerçekleştirdi. Birleşime başkanlık yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ramazan ayına dikkat çekerek birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Ayrıca, Başkan Çakır önceki gün vefat eden belediye eski personeli ve eski meclis üyesi Ahmet Ergül’ü de andı.

10 Temmuz 2014 Perşembe 11:11
Ulaşıma zam kapıda

BELGİZAR ABİRİ

Dün Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının başlangıcında bir önceki ayın karar özeti okundu ve gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. En dikkat çekici madde toplu taşıma ücretleriydi. Yeni değişiklikle tam kart 1,50 TL’den 1,75 TL’ye, indirimli kart 1,20 TL’den 1,40 TL’ye, öğrenci-emekli kartı 1 TL’den 1,10’TL’ye, 2 binişlik kart 3,50 TL’den 4,00 TL’ye, 4 binişlik kart 7 TL’den 8 TL’ye, 6 binişlik kart 10,50 TL’den 12 TL’ye, 10 binişlik kart ise 16 TL’den 20 TL’ye çıkarıldı.

İCRAATTEN ÇOK GÖRÜNTÜDE VARLAR

Gündem maddelerinin bir hayli fazla olduğu toplantıya katılım yoğundu. Neredeyse tüm belediye başkanları ve meclis üyeleri tam kadro toplantıdaydı. Meclis toplantı salonunun oldukça serin olmasına rağmen meclis üyelerinin gündem maddeleri okunurken uyuklaması ve sadece oylama sırasında el kaldırmaları ise TBMM’yi aratmadı. Toplu taşıma ücret tarifelerinden Mania Planına; sözleşmeli personel alımından imar konularına kadar birçok önemli maddenin gündeme taşındığı meclis toplantısında meclis üyelerinin duyarsızlığı gözlerden kaçmadı. 25 maddenin görüşüldüğü toplantıda gerek belediye başkanlarının gerekse meclis üyelerinin konular hakkında görüş ya da itiraz bildirmemeleri, toplantının sadece ‘göstermelik’ olarak gerçekleştirildiğini ortaya koydu.

OLAĞANÜSTÜ MADDELER GÖRÜŞÜLDÜ

Gündem dışı verilen maddelerin gündeme eklenmesiyle bir hayli artan gündem maddeleri sıradan bir meclis havasında geçti. İçeriği oldukça olağanüstü görünen bu maddeler alışılagelmiş bir edayla kabul edildi. İşte birbirinden çarpıcı olan gündem maddelerinden derlediğimiz notlar şöyle: Yazıhan Belediyesi’nin 2014 mali yılı ek bütçe talebi ile ilgili komisyon raporu görüşülerek kabul edildi.(Görüşmeden kasıt, kararların okunması ve sadece katılımcıların el kaldırarak onaylaması). Yine Büyükşehir sınırları içinde yer alan mezarlıklar ve mezarlık hizmetleri de Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri başta olmak üzere ilçe belediyelerine devredildi.

DUDAK UÇUKLATAN YENİ ‘ÜCRET’ TARİFESİ

Meclis gündeminde yer alan en çarpıcı maddelerden biri olan ‘ücret tarifesinde değişiklik’ konusunda da bir takım yeniliklere gidildi. Meclis, toplu taşıma ücret tarifelerinde de değişiklik yapılmasına karar verdi. Değişiklikle tam kart 1,50 TL’den 1,75 TL’ye, indirimli kart 1,20 TL’den 1,40 TL’ye, öğrenci-emekli kartı 1 TL’den 1,10’TL’ye, 2 binişlik kart 3,50 TL’den 4,00 TL’ye, 4 binişlik kart 7 TL’den 8 TL’ye, 6 binişlik kart 10,50 TL’den 12 TL’ye, 10 binişlik kart ise 16 TL’den 20 TL’ye çıkarıldı.

PARK VE YEŞİL ALANLARIN SORUMLULUĞU

Gündemin diğer maddeleri arasında yer alan park ve yeşil alanların sorumluluğunun hangi belediye ve kurumlara ait olduğu da karara bağlandı. Buna göre merkezdeki park ve yeşil alanların sorumluluğu Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri arasında paylaştırıldı. Alınan kararla, Horata, Dede Korkut, Sümer, Değirmen sokak, Mişmiş, Cevherizade, Emekliler, Vilayet, Kernek, Yeni Camii, Hürriyet, Yumurcak, Orduzu Tabiat ve Kanalboyu parkları Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda kaldı. Battalgazi Belediyesi’nde 45, Yeşilyurt Belediyesi’nde ise 85 park ve yeşil alanın sorumluluğu kaldı.

BELEDİYEDEN ŞİRKETE 2 MİLYON TL

Meclis toplantısında görüşülen bir diğer konu ise Kültür Sanat Etkinlikleri ve Fuarcılık Hizmetleri Tic. A.Ş.’nin sermaye artırımıydı. Komisyon kararına göre şirketin sermaye artırımından dolayı belediye hissesine tekabül eden 2 milyon TL’nin şirkete ödenecek.

DOĞANŞEHİR VE YAZIHAN’NIN YÜZÜ GÜLDÜ

Toplantıda Doğanşehir ile Yazıhan Belediyesi’ne 1/5000 ölçekli nazım imar planı yapma izni verildi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısının ilk birleşiminde Doğanşehir ve Yazıhan karlı çıktı. Oldukça sıkıntı görünen Mania Planı ile ilgili komisyon raporu da bir sonraki toplantıya ertelendi. Büyükşehir Meclisi, Yaka Mahallesi sınırları içinde bulunan, belediye hizmet alanlarından itfaiye teşkilatı için yer temin edilmesi konusunda komisyon kararını da görüşerek kabul etti.

YENİ BİR KOMİSYON KURULDU

Meclis toplantısında yeni bir komisyon daha kuruldu. Hukuk İhtisas Komisyonu’nun üye seçiminde Başkan Çakır’ın eksik üyeleri kendi yazması da dikkatlerden kaçmadı. Yapılan seçimlerde Hukuk İhtisas Komisyonu’na; Ramazan Acar, Şefik Şengül, Durmuş Doğan, Hasan Göğüs, Aziz Görgeç Günnur Tabel seçildiler.

 

 

 

Son Güncelleme: 10.07.2014 11:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.