Geçtiğimiz yazıda güzel ahlakla ilgili ayet ve hadisleri sizlere aktarmıştık. Şimdi de İslam alimlerinin bu konu hakkındaki ifadelerini size sunacağım.

İslâm âlimleri, güzel ahlâkı tarif ederken buyuruyorlar ki:

"Güzel ahlâk, güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi üzmemek demektir."
"Güzel ahlâk, genişlikte ve darlıkta insanları razı etmeye çalışmak demektir."
"Güzel ahlâk, Allah’tan razı olmak demektir. Yani hayrı ve şerri Allah’tan bilmek, nimetlere şükür, belâlara sabır etmektir."
"Güzel ahlâk, haramlardan kaçıp helâli aramak, diğer insanlarla olduğu gibi aile fertleriyle de iyi geçinip onların geçimlerini sağlamaktır."
"Güzel ahlâkın en azı, güçlüklere göğüs germek, yaptığı iyiliklerden karşılık beklememek, bütün insanlara karşı şefkatli olmaktır."
"Güzel ahlâk, yaratanı düşünerek, yaratılanları hoş görmek, onların eziyetlerine sabretmektir".
Bir Müslüman’a çatık kaşla bakmak haramdır. Güler yüzlü olmayan kimse mü'min sıfatlı değildir. Müslüman, herkese karşı güler yüzlü, tatlı dilli olmalıdır.”

Güzel ahlâklı olmanın, bazı alâmetleri şunlardır:

İnsaflı olmak, arkadaşlarının hatasını görmemek, hüsnü zan etmek, kötü zandan kaçınmak, arkadaşlarının eziyetlerine göğüs germek, onlardan şikayetçi olmamak, hep kendi ayıp ve kusurlarını düşünmek, kendi nefsini kınamak, güler yüzlü olup, herkesle yumuşak konuşmaktır. Güzel ahlâk sahibi olan kimse, edeplidir, az konuşur, hatası azdır, kimseyi gıybet etmez (çekiştirmez), Allah için sever, Allah için düşmanlık eder. Emaneti korur, komşu ve arkadaşını gözetir. Bütün iyi huyların başı ise hayadır (utanmak).

Güzel ahlâk sahibi olan bir kimsenin, kötü huylu bir hanımı vardı. Gayet iyi geçiniyorlardı. Kötü huylu hanımla nasıl iyi geçindiği sorulunca, iyi ahlâklı kimse şöyle cevap verdi: "İyilerle herkes geçinir. Marifet kötü ile geçinmektir. Onun kötü huyuna sabredemezsem, benim iyi huylu olduğum nereden belli olacaktır?"

Bir kimse, güzel ahlâka sahip olmak için, önce kendi kötü huylarını teşhis etmelidir. Bunu ya kendi düşünerek, araştırarak bulur. Yahut bir âlimin, rehberin bildirmesi ile anlar. Mümin, müminin aynasıdır, insan kendi kusurlarını zor anlar. Güvendiği arkadaşına sorarak da, kusurlarını öğrenir. Sadık olan dostu, onu tehlikelerden, korkulardan koruyan kimsedir.

İyi bir Müslüman olmak, kesinlikle güzel bir ahlaka sahip olmak, kötü ahlaktan uzak durmakla mümkündür. Ancak insan güzel ahlakla dünya ve ahret saadeti kazanabilir. İnsan güzel ahlakla huzurlu, emin olur. İnsan güzel ahlak sayesinde emniyet duyulur. İnsanlar tarafında güzel ahlak sayesin de kabul görür. Güzel ahlak sayesinde bir toplumda birlik ve beraberlik sağlanır. Güzel ahlak bir toplumun huzur kaynağıdır. CENEBI HAK cümlemize güzel ahlak sahibi olmayı nasip etsin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner29

banner47