11 Aralık 2017 Pazartesi

“Vergi oranları değil, matrahlar artırılmalı”

Gelir vergisi oranlarının değil matrahların artırılması gerektiğini dile getiren Memur-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, “Gelir vergisine ilişkin düzenlemede oranların artırılması yönünde ortaya konan iradenin geri çekilmesi ve gelir vergisine esas matrahların özellikle yüzde 15’lik dilim açısından geçmiş dönem kayıplarını da telafi edecek şekilde yükseltilmesi gerekmektedir” dedi.

12 Ekim 2017 Perşembe 11:48
 “Vergi oranları değil, matrahlar artırılmalı”

  Memur-Sen Malatya Şubesi matrahların artırılmasını istedi. Dün Memur-Sen Malatya Şube Binasında yapılan açıklamaya Memur-Sen’e bağlı Malatya’da hizmet yapan sendika başkanları katıldı. Açıklamayı Başkanlar Kurulu adına Memur-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım yaptı.

Gelirin ücretle elde eden çalışanların kazançlarının vergilendirilmesinde ölçüt olarak kullanılan tarifelerin, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 103. maddesinde yer aldığını hatırlatan Başkan Yıldırım, maddede yer alan tarife tutarları ise her yıl güncellendiğini söyledi.

ALEYHTE SONUÇLAR DOĞURACAK GELİŞMELER SÖZ KONUSU
  Ücret gelirinin vergilendirilmesinde iki temel parametre olduğu ifade eden Başkan Yıldırım, “Birincisi oran, ikincisi ise oranın uygulanacağı matrahtır. İçinde bulunduğumuz süreçte her iki parametre açısından ücretli çalışanlar aleyhine sonuçlar doğuracak gelişmeler söz konusudur. Bunlardan birincisi oranla ilgilidir ki; yüzde 27 oranının uygulandığı üçüncü dilimde oran yüzde 30’a çıkarılmak istenmektedir. İkinci sorun geçmişten bugüne gittikçe derinleşen matrah sorunudur ve bu sorun oran artışına denk gelecek mağduriyetler üretmiştir ve eğer gereken müdahale yapılmazsa üretmeye de devam edecektir. Gelir vergisi matrahının tespitinde statüler arası farklılıklarla vergi adaletsizliği artmaktadır. Bu noktada, gelir vergisine ilişkin mevcut adaletsizliklerin giderilmesi yönünde adım atılmasını beklerken, aksi yönde bir irade ile yüzde 27’lik oranın yüzde 30’a yükseltilmesi yönünde düzenleme yapılması; adaletsizliğin sona ermesine değil derinleştirilmesine çaba sarf edildiği kanaati uyandırmaktadır” şeklinde konuştu.

 SÜREÇ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ
  Başkan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu çerçevede, gelir vergisine ilişkin düzenlemede oranların artırılması yönünde ortaya konan iradenin geri çekilmesi ve gelir vergisine esas matrahların özellikle yüzde 15’lik dilim açısından geçmiş dönem kayıplarını da telafi edecek şekilde yükseltilmesi gerekmektedir. Bu yöntemle, gelir vergisinin, kamu görevlileri başta olmak üzere emekleriyle gelir elde edenler açısından ‘gelir azaltıcı’ vasfı önemli oranda sona erecektir. ‘Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır’ sloganının yanına ‘vergide adalet esastır’ afişinin eklenmesi için içinde bulunduğumuz süreç iyi değerlendirilmeli; yüzde 27’lik oranın 3 puan artışla yüzde 30'a çıkarılması yanlışından vazgeçilmeli ve gelir vergisinde yeniden değerleme oranın da UFE yerine TÜFE’nin esas alındığı sistem hayata geçirilmeli tekliflerimizi karşılayacak düzenlemeler gerçekleştirilmelidir.”


MUTLU SARIGÜL

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  E-GAZETE
  • BUSABAH GAZETESİ - 11 Aralık 2017 Manşeti
  • BUSABAH GAZETESİ - 08 Aralık 2017 Manşeti
  ARŞİV