“SESSİZ ÖLÜM” TEHLİKESİ!

“Sessiz ölüm” olarak nitelendirilen karbonmonoksit zehirlenmesi, yani soba zehirlenmesi, havaların soğumasıyla beraber gündeme geldi. Bu anlamda söz konusu zehirlenmelere karşı baca temizliğinin ciddi bir önem arz ettiğini söyleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar, bazı uyarılarda bulundu.

“SESSİZ ÖLÜM” TEHLİKESİ!

“Sessiz ölüm” olarak nitelendirilen karbonmonoksit zehirlenmesi, yani soba zehirlenmesi, havaların soğumasıyla beraber gündeme geldi. Bu anlamda söz konusu zehirlenmelere karşı baca temizliğinin ciddi bir önem arz ettiğini söyleyen Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar, bazı uyarılarda bulundu.

11 Ekim 2017 Çarşamba 11:59
 “SESSİZ ÖLÜM” TEHLİKESİ!

  Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar, baca ve kombi temizliğine dikkat çekti. Vatandaşları baca ve kombi temizliğine dikkat etmeleri yönünde uyaran Başkan Acar, “Malatya’mız için gün geçmiş değildir. Atalarımızın da dediği gibi ‘zararın neresinden dönersek kardır’ diyerek bu tarihlerde baca temizliği beklenen faydayı sağlamış olacaktır” dedi.

Havaların soğumasıyla birlikte baca temizliği ve kombi temizliği konusunda uyarılar gelmeye de başladı. Kışın Türkiye’de ve ilimizde artan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı alınacak ilk önlemin baca temizliği olduğunu dile getiren Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar, BUSABAH’a konuşarak önemli açıklamalarda bulundu.

Malatya’da artık havaların ciddi manada soğumaya başladığını ifade eden Başkan Acar, bundan sonra sobaların kurulmaya başlanacağını dile getirdi.

BACA TEMİZLİĞİ ÖNEM ARZ EDİYOR
  Baca temizleme işlemi için geç olmadığını dile getiren Başkan Acar, “Hatta bazı yüksek rakımlı ilçelerimizde sobalar kurulmuş olabilir. Biliyorsunuz baca temizliği hem yangın güvenliği açısından hem de soba zehirlenmeleri açısından çok önem arz etmektedir. Ülkemizde yapılan istatistiklerde yangınların yüzde 20-25 oranında temizlenmemiş bacalardan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Bu da ciddi manada maddi ve manevi zararlara, hasarlara sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı değerli hemşerilerimize mutlaka ve mutlaka sobalarını kurmadan önce bacalarını temizletmeleri gerektiğini söylüyorum. Aslında baca temizliğinin bugüne kadar yapılması gerekirdi. Yaz aylarında bacanın içindeki kurum, en kuru haldeyken, temizliği daha faydalı olur. Malatya’mız için gün geçmiş değildir. Atalarımızın da dediği gibi ‘zararın neresinden dönersek kardır’ diyerek bu tarihlerde baca temizliği beklenen faydayı sağlamış olacaktır” diye konuştu.

DOĞALGAZ SIZINTISI ZARAR VEREBİLİYOR
  Kombi temizliğine de değinen Başkan Acar, “Soba borularının temizliğine özen gösterin ve temizliğinden de emin olun. Bu arada şehir merkezimizde ve bazı ilçelerimizde doğalgaz kullanılmaktadır. Bundan dolayı kombi temizliğinin ve kombi bacalarının temizliğinin de yapılması önemlidir. Temizlikler yetkili firmalara yaptırılmalıdır. Bu işte ehliyetli olmayan, sertifikası olmayan kişilerin rastgele yapacağı kombi temizlikleri, bakımları zarar getirebilir. Kombi ve bacaların temizlenmesinde en büyük fayda yine bizedir. Bir defa zehirlenmelere karşı, yangınlara karşı tedbir almış oluyoruz. Ve en önemlisi de yakıtı güzel ve faydalı şekilde kullanmış oluyoruz. Çünkü temizlenmeyen bacalarda ve kombilerde yakıt maalesef arzu edilen düzeyde yanmıyor, bu yanma tam olmadığı zamanda oluşan partiküllerde bizi zehirleyebiliyor veya bize zarar verebiliyor. Çünkü daha fazla yakıt sarf etmiş oluyoruz. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BİZ SADECE DENETLEYECEĞİZ
 Acar, artık baca temizliğini belirli firmalara verdiklerini söyleyerek, “Biliyorsunuz belediyemiz itfaiye ekipleri olarak biz bacaların temizliğiyle ilgili yönetmeliğimizi çıkardık. Şu anda meclisten geçirdik. Ve şu anda yetkilendirdiğimiz firmalarımız da var. Belediyemizin sitesinden takip ederek kurum ve kuruluşlarımız, okullarımız bacalarını temizletebilirler. Bizim bundan sonra İtfaiye Odası olarak çoğunluklu olarak denetim görevini yapıyoruz. Baca temizliği yapmıyoruz demiyoruz ancak temizliği yetkilendirdiğimiz firmalar yapacak. Biz de inşallah bunları denetleyeceğiz” dedi.

ARAYAN VATANDAŞLARI BİLGİLENDİREBİLİRİZ
  Birçok olumsuzlukların temelinde ihmalkârlıkların bulunduğunu hatırlatan Başkan Acar, “Soba kurulumundan da bahsetmek istiyorum. Çünkü sobaları uygun şekilde kurmadığımız zaman Malatya’mızda dâhil olmak üzere ülkemizde birçok defa bundan sonra haberleri duymayız ama genelde duyuyoruz. Çünkü niye insanımız ihmalkâr davranıyor. Bütün yangınların, trafik kazalarının, yaşadığımız birçok olumsuzlukların temelinde ihmalkârlığımız var. Bildiğimiz halde yapmama durumu ile karşı karşıyayız. İnsanlar soba zehirlenmesinde ölenleri görüyor, duyuyor, okuyor. Kendi bilmese bile yetkili kuruluşlara da danışabilir. Biz İtfaiye Daire Başkanlığı olarak bu konuda hemşerilerimizin emrindeyiz. 24 saat istedikleri zaman buyursun gelsinler. Telefon da edebilirler ve biz kendilerine bilgi verebiliriz. Hazırladığımız broşürler var bunları zaman zaman dağıtıyoruz” söylemlerinde bulundu.

CİDDİ ZARARLAR VEREBİLİYOR
  Doğalgazın neden olduğu olumsuzluğun daha büyük olduğunu belirten Başkan Acar, “Bizler hayatımızı muhafaza etmekle görevliyiz. Allah bu hayatı bize emanet etmiş. Bunun için de bu emaneti en güzel bir şekilde kullanmalıyız. Son olarak bacalara dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyorum. Sobalı evlerde olan vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini söylüyorum. Ancak doğalgaz kullanan vatandaşlarımızın da sorunları çok daha büyüktür. Doğalgaz sızmasında oluşabilecek patlamalar ve yangınlar sadece o evi değil, o binayı bile tahrip edebilir. Değerli arkadaşlarımıza şunları da hatırlatmak istiyorum, eğer herhangi bir kazı yapacaklarsa mutlaka belediye bünyesinden izin alınması lazım. Çünkü rastgele yapacağımız kazılarda daha önce Malatya’mızda da yaşadık. Su boruları patlatılabiliyor ve bunlar insanın hayatına ciddi zararlar verebiliyor. Doğalgaz hattı ise öyle değil. Doğalgaz hattına zarar verilirse insana zarar verir, zehirlenmelere, patlamalar, yangınlara sebep olabilir” diye konuştu. 
MUTLU SARIGÜL

Son Güncelleme: 11.10.2017 12:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.