MEDENİYET KRİZİ

Bazı programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu; ABD’nin vize yasağını eleştirdi, Türkiye’nin bölgede yaşadığı sıkıntılara değindi. Bakan Kurtulmuş, “Dünyada yaşadığımız bugünkü gelişmeler uluslararası ölçekte bir büyük medeniyet krizinin yansımalarıdır” dedi.

MEDENİYET KRİZİ

Bazı programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu; ABD’nin vize yasağını eleştirdi, Türkiye’nin bölgede yaşadığı sıkıntılara değindi. Bakan Kurtulmuş, “Dünyada yaşadığımız bugünkü gelişmeler uluslararası ölçekte bir büyük medeniyet krizinin yansımalarıdır” dedi.

12 Ekim 2017 Perşembe 11:04
 MEDENİYET KRİZİ

  İnönü Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı dün gerçekleştirildi. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Vali Vakili Mehmet Ali Aytaç, AK Parti Genel Başkan Yardımcı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Nurettin Yaşar, Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ilçe kaymakamları ve ilçe belediye başkanları, öğretim elemanları, bazı STK temsilcileri, bazı kurum ve kuruluş müdürleri, öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan müzik topluluğunu kısa müzik dinletisiyle devam etti. İnönü Üniversitesi’nin tanıtım videosunun ardından protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak açılış konuşmasını İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay yaptı. Bugün üniversitenin 42’nci açılışının yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Kızılay, üniversitelerin ülkenin en önemli kurumlarından birisi olduğunu söyledi.

SAYGIN BİR YERE SAHİP
  Prof. Dr. Kızılay, “Üniversiteler toplumsal gelişimin merkezleridir. İnönü Üniversitesi kurulduğu 1975 yılından beri ortaya koyduğu performans ve başarı grafiğinde eğitime ve bilime katkısıyla ülkemizin yüz akı üniversiteler arasında saygın bir yere sahip olmuştur” dedi.

Malatya Valisi Ali Kaban’ın, İçişleri Bakanlığının düzenlediği ‘Valiler Buluşması’na katıldığı için törene katılamadığını belirten Malatya Vali Vekili Mehmet Ali Aytaç, “Bugün Malatya İnönü Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılını açmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu öğretim yılının üniversitemize, akademisyenlerimize ve öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

OKUMAYI KENDİMİZE İLK HEDEF OLARAK ALDIK
  İnönü Üniversitesi’nin Türkiye’nin en eski üniversiteleri arasında bulunduğunu hatırlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık da, milli savunmadan sonra en büyük payı eğitime ayırdıklarını kaydetti. Çalık, “Eğitimde kat ettiğimiz yol Türkiye için çok önemli. Anaokulundan üniversiteye kadar okullaşmadaki oranlarımız her geçen gün arttı. 2002'de üniversitelere aktarılan kaynağımız 3 milyar liraydı, şu an ise 37 milyar liraya çıktı. Üniversite sayımızı 76'dan 181'e çıkardık. 2002'de 45 lira olan burslar ve krediler şu anda 425 liraya çıkmış vaziyette. Eğitme verdiğimiz önem sadece rakamlarla değil her alanda atmış olduğumuz adım da en önemli vesile. Kur’an'ın ilk emri oku ve biz de okumayı kendimize ilk hedef olarak, bilimi, ilmi ilk hedef olarak aldık. Okuyarak Türkiye'mizi ilerletmek muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak istiyoruz. İstiklal Marşı’mızın ilk kelimesi ‘Korkma!’ ile karşımızda duran tüm terör örgütleriyle PKK, DEAŞ, PYD, FETÖ ile sonuna kadar mücadele edeceğiz. 15 Temmuz gecesindeki korkmayan milletimiz gibi bundan sonra da bir eğitim ordusuyla Türkiye korkmadan yoluna devam edecek. Liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğiyle korkmadan Türkiye dünya devleti, dünya lideri olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.

“TURGUT ÖZAL’I DA RAHMETLE ANIYORUM”
  Yeni akademik yılın Türkiye'ye ve Malatya'ya hayırlar getirmesini dileyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, “Umarım 2017-2018 eğitim yılı başarılarla dolu olarak geçer ve hem şehrimize yapacağımız hem de ülkemize yapacağınız katkılarla siz geleceğin inşası noktasında adımlarımızı emin adımlarla atmış olursunuz. Üniversiteye ismi verilen merhum İsmet İnönü’yü rahmetle anıyorum. Tıp fakültemiz ve üniversitemize de büyük katkısı olan hemşerimiz rahmetli Turgut Özal’ı da rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

AÇIK ÇEK OLARAK SİZLERE SÖYLÜYORUM!
  Malatya İnönü Üniversitesi’nin 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreninde ‘Milli Kültürün Oluşumunda Medeni Perspektif’ konulu ilk dersini veren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da, “İnönü Üniversitesi sürekli grafiği yükselen bir şekilde ilim hayatımızda yerini alıyor. Önümüzdeki yıllarda genç akademisyen arkadaşlarımızın, genç öğrenci arkadaşlarımızın da katkılarıyla inşallah bu çıtayı daha da yukarıya çıkarmalarını temenni ediyoruz. Biz de Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak üniversitemizin daha ileriye gitme çabasında her açıdan kendilerine destek olacağımızı bir kere daha peşinen açık çek olarak sizlere söylüyorum” diye konuştu.

MUKAVEMETİMİZİ ARTIRMAK ZORUNDAYIZ
  Üniversitelerin önemli ilim yuvaları olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, “Dünyanın son derece zor bir süreçten geçtiği bir dönemden ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemin dünyada hangi yeni çatışmalara, hangi yeni kırılganlıklara gebe olduğunu tahmin etmek kolay görünmüyor. Özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada yaşayanlar öyle anlaşılıyor ki belki önümüzdeki 10 yıllar salih olacak şekilde bu karışıklıklar, kırılganlıklar önümüzdeki süreçte de devam edecek. Türkiye olarak her alanda bu süreçlerin verdiği zorluklara göğüs gerecek şekilde gerçekten mukavemetimizi artırmak zorundayız. Bunu yaparken de en önemli alanlardan birisinin de eğitim, kültür alanı olduğunu her halde bunu söylemeye bile gerek yoktur. Dolayısıyla üniversiteler aynı zamanda ülkenin bundan sonra karşılaşacağı zorlukların göğüs gerilmesi bakımından önemli merkezlerimizdir, önemli ilim yuvalarımızdır” şeklinde konuştu.

BÖLÜNME, PARÇALANMA SÜRECİ
  “Son günlerde coğrafyamızda yaşadığımız zorlukları görüyoruz” diyen Bakan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bölge bir bölünme, parçalanma süreci içerisinde. Bir asır evvel hangi oyun tezgahlandıysa, o oyunun ikinci perdesi maalesef 90’lı yılların başından itibaren titizlikle böyle her gün işlenerek sürdürülüyor. Bölge daha fazla etnik çatışmaların, bölge daha fazla mezhebi ve kültürel çatışmaların içerisine sokulmaya çalışılıyor ve ne yazık ki bu bölgelerdeki gelişmelerde ve bu bölge insanlarının birtakım sağa sola savrulmaları da bu projeyi çok daha ciddi bir şekilde destekliyor. İkinci Sykes-Picot olarak adlandırdığımız bölge ülkelerinin çerisinden yeniden yeni ülkelerin çıkarılması, bölge ülkelerinin içerisindeki mezhebi, etnik, kültürel çatışmaların kalıcı hale getirilmesi ve belki de sınırların yeniden dizayn edilmesi çok açık bir şekilde hepimizin gördüğü bir gerçek. İşte Türkiye olarak bir taraftan kendi içimizdeki birliği, bütünlüğü sürdürürken diğer taraftan da bu bölgenin daha fazla derlenmesini ve toparlanmasını sağlayacak, bu bölgenin parçalanma projelerine karşı bölge halklarının birleşmesini esas alan perspektif ile siyasetimiz sürdürmeye gayret edeceğiz. Bunu yaparken sağdan solan bir takım saldırıların olacağını, bu anlamda Türkiye’nin ayağına bir takım çelmeler takılmasının mukadder ve muhtemel olduğunu biliyoruz. En sonuncusunu 15 Temmuz hain darbe girişiminde gördüğümüz gibi çok farklı, çok değişik şekilde girişimlerle Türkiye’nin önü tıkanmaya çalışılmaktadır. Buna karşı da hem uyanık olmak hem bir ve beraber olmak mecburiyetindeyiz ve milli menfaatlerimizi her türlü iç tartışmalarımızın ötesine koyarak, milli menfaatler etrafında birleşmesini başarabilmeliyiz.”

ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ
  Amerika Birleşik Devletleriyle yaşanan vize sorununa da değinen Bakan Kurtulmuş, “Son günlerde karşılaştığımız birçok olayın yanında özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin vize uygulaması meselesiyse önümüze yeni bir sorun olarak çıkmaktadır. Her şeyden evvel NATO içerisinde 1952’den bu yana çok derin ittifakımız olan, ayrıca Ortadoğu politikalarında stratejik iş birliği düzeyinde ilişkilerimiz olan bir ülkenin Türkiye’de 80 milyon halkı cezalandırmak anlamına gelen son derece anlamsız. Bu adımı niçin attığını gerçekten anlamakta zorlanıyoruz. Ama Astana sürecinden itibaren Türkiye’nin özellikle Suriye sorunun çözülmesinde, yeni inisiyatifler geliştirmesinden rahatsızlık duyduğu anlaşılıyor. Ayrıca 15 Temmuz’dan bu yana, ondan öncesi de var tabi, ama 15 Temmuz’dan bu yana yüksek sesle her platformda bu müttefik ülkeye karşı dile getirdiğimiz ‘Bu darbe teşebbüsünün elebaşını Türkiye’ye iade edin’ taleplerinin karşısında, bırakın iade etme konusunda adım atmayı halen bu şahsı orada saklamayı müttefikliğe nasıl sığdırdıklarını anlamakta zorluk çekiyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN YOLUNA DEVAM ETMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ
  Türkiye’ye yapılan bu yanlışlığı kabul etmediklerini kaydeden Bakan Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün bu gelişmeler sonucunda bir soruşturma kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nin İstanbul Başkonsolosluğunda çalışan kişilerin, öyle anlaşılıyor ki soruşturma kapsamında muallak bir şekilde yaklaşılması, soruşturma kapsamında gözaltına alınmaları, herhalde Amerika Birleşik Devletleri yetkililerini rahatsız etmiş görünüyor. Bunu anlaşabilir, kabul edilebilir, dostluk ve müttefiklik ilişkilerine sığdırabilir bir durum değildir. Bu vesileyle şunu çok açık bir şekilde ifade etmek isteriz ki; Türkiye olarak bir taraftan bize karşı yapılan hususlarda mütekabiliyet esaslarına göre bizde gerekli adımları atarız. Ancak amacımız suhuletle ve sakin bir şekilde bu sürecin geçirilerek Amerika Birleşik Devletleri yöneticilerinin, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin yapılan bu yanlış uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini sağlamak ve ilişkilerin yeniden bu durumdan hasar almadan eski seviyesine dönmesini temin etmektir. Bu vesileyle Türkiye olarak yapılan bu yanlışlığı kabul etmediğimizi ifade ediyor, meselenin suhuletle ve gerçekten kolay bir şekilde aşılabilmesini ümit ediyoruz. Bunun içinde görüşme kanallarımızın diplomatik usuller çerçevesinde devam edeceğini de ifade etmek istiyoruz. Bu ve benzeri bir takım olaylarla önümüzdeki yıllarda karşılaşmamız mümkündür. Bölgenin bu kadar büyük sıkıntıları olduğu bir dönemde Türkiye’nin de belli problemlerle karşılaşması olağandır, ancak ifade ettiğim gibi bunların hepsine karşı milli birlik duygusu içerisinde beraber olacağız ve gerekli cevapları vererek İnşallah Türkiye’nin yoluna devam etmesini sağlayacağız.”

MEDENİYET KRİZİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ
  Bir medeniyet kırılması ya da bir medeniyet kriziyle karşı karşıya olduklarını belirten Bakan Kurtulmuş, “Aslında dünyada yaşadığımız bugünkü gelişmeler uluslararası ölçekte bir büyük medeniyet krizinin yansımalarıdır. Son 2 asırdır, özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyayı etkisi altında bırakan 2 asırdır bütün dünyadaki medeniyet, kültür, ilim hayatını da ciddi bir şekilde içine alan bir medeniyet kırılması ya da medeniyet kriziyle karşı karşıyayız. Aslında Türkiye olarak da biz iki asırdır iki alanda bir bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Bunlardan birisi milli kültürel bağımsızlık alanındaki mücadelelerimiz. Bir diğeri ise Türkiye’nin ekonomi ve özellikle teknoloji alanında verdiği bağımsızlık mücadelesidir. Üniversitenin fiziki mekanlar itibariyle eğitim, araç ve gereçleri itibariyle gerçekten bu kadar üst bir seviyeye gelmesi sevindiricidir. Ancak iddia sahibi olan milletler bizim gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış medeniyetler sadece üniversitelerin fiziki mekanlarının iyileştirilmesiyle ileriye doğru yürüyemezler. Bizim üniversitelerin özellikle medeniyet ve kültür bakımından içini doldurmamız ve hangi perspektifle hareket ettiğimizi ciddi bir şekilde ortaya koyabilmemiz lazım” şeklinde konuştu. MUTLU SARIGÜL

Son Güncelleme: 12.10.2017 11:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.