Kendisi gitti enkazları kaldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla başlatılan soruşturma kapsamında açığa alınan isimlerden biri olan Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, görevinden ihraç edildi. Sarılar’ın arkasında, zamanında kamuoyundan ciddi tepkiler yağan Kernek’teki değirmen, Çevreyolu’ndaki membranlar, Fahri Kayahan’daki kanal ve birçok “enkaz” kaldı.

Kendisi gitti enkazları kaldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla başlatılan soruşturma kapsamında açığa alınan isimlerden biri olan Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar, görevinden ihraç edildi. Sarılar’ın arkasında, zamanında kamuoyundan ciddi tepkiler yağan Kernek’teki değirmen, Çevreyolu’ndaki membranlar, Fahri Kayahan’daki kanal ve birçok “enkaz” kaldı.

06 Ekim 2017 Cuma 17:50
 Kendisi gitti enkazları kaldı

 Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarıyla başlatılan soruşturma kapsamında daha önce açığa alınan 15 personelden 6’sı memuriyetten ihraç edildi.

MUHAKKİN TAYİN EDİLDİ
  Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde Yol Asfalt Dairesi’nde yolsuzluk ve iddiaları üzerine başlatılan soruşturma sonucunda, aralarında eski Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar’ın da bulunduğu 6 yönetici ve çalışan hakkında “Memuriyetten çıkarma/ihraç” cezası verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nden edinilen bilgiye göre, Belediye bünyesinde bir muhakkik tayin edildi ve soruşturma başlatıldı. Soruşturma komisyonu, hazırladığı raporu Büyükşehir Encümenine sundu. Büyükşehir encümeni de bu kişiler için memuriyetten ihraç kararı çıkardı.

BELEDİYE AÇIKLAMA YAPMIŞTI
  Bilindiği gibi Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol ve Asfalt Koordinasyon Dairesine bağlı Asfalt Şantiyesi’nde bir ihbar üzerine soruşturma başlatılmıştı. Sonraki süreçte konuyla ilgili
Malatya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

“Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak, hemşehrilerimize kaliteli, hızlı ve doğru hizmetler vermek için çalışmaya devam ediyoruz. Bu hizmetlerin bir kısmını bizzat kendi ekiplerimizle yaptığımız gibi bir kısmını da ihale usulüyle gerçekleştirmekteyiz. Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerin tamamında 780 bin hemşehrimizin sorumluluğunu, vebalini omuzlarımızda hissederek hareket ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Bu bizim inancımızın ve ahlakımızın bir gereğidir. Bu bağlamda Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın bizzat talimatlarıyla Yol Asfalt Daire Başkanlığımızda 1 ay önce başlatılan ve devam eden titiz inceleme, araştırma ve denetimlerimiz sırasında birtakım usulsüzlüklere ve suiistimallere ilişkin kayda değer bilgi ve belgelere ulaşılmıştır. Başkanımızın direktifleri ve takipleriyle başlatılan bu incelemeler sonucu tespit edilen usulsüzlüklerden ötürü, 1 genel sekreter yardımcısı, 1 daire başkanı, 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 3 kontrol mühendisi, 1 memur, 1 kadrolu işçi ve 6 hizmet alım personeli olmak üzere toplam 15 personel soruşturmanın selameti açısından tedbir amacıyla açığa alınmıştır. Belediyemizce tayin edilen muhakkiklerce yapılan soruşturmalara ilaveten, İçişleri Bakanlığımızdan da Mülkiye Müfettişleri talep edilmiş olup, konu ayrıca adli makamlara intikal ettirilerek yasal takibin yapılması istenmiştir. Soruşturmaların sonucu en şeffaf şekilde saygıdeğer kamuoyumuzla paylaşılacaktır.”

KAMUOYU YORUMU
  Bu anlamda söz konusu soruşturma ve görevden ihraç edilme haberleri kamuoyunda ciddi bir gündem konusu oluşturdu. Nitekim kamuoyu Zeki Sarılar ve yönetiminin yaptığı birçok çalışmalara tepki göstermiş, Belediye ise kamudan değil, yönetimden yana olmuştu.

KERNEK VE DEĞİRMEN…
  Tepki alan çalışmalara örnek olarak: Malatya’nın ve kentin kültürünün yüzü olan Kernek’te Zeki Sarılar’ın yaptığı çalışmalar kamuoyundan ciddi eleştiriler almıştı. Özellikle yeşil olan Kernek’in betona çevrilmesi ve Malatya kültürü ile alakası olmayan bir “değirmen”in meydana dikilmesi, kamu tarafından “ucube” olarak nitelendirilmişti.

ÇİRKİN MEMBRANLAR
  Yine Çevreyolu’na dikilen ve ne işe yaradığı çözülemeyen membranlar da kamuoyu tarafından eleştirilmesine rağmen bir karşılık alamamıştı. Geçtiğimiz yıllarda kentte kendini gösteren şiddetli rüzgarla telleri bile kopan membrana zamanında müdahale edilmesi olası bir faciayı önlemişti. Öte yandan söz konusu membranların kentin göbeğinde çirkin bir görüntü oluşturduğu da herkes tarafından dile getirilen bir gerçek…

İÇİ GÖRÜLEMEYEN KANAL
  Güzel Fahri Kayahan’da yapılan kanal da Zeki Sarılar’ın kazandırdığı bir başka enkaz. Kanalın içinin görülememesi ve açık bir şekilde çirkin bir görüntüye “vesile olması” kamuoyunun gözünden kaçmamıştı. Kanalın yanındaki yürüyüş yolundan bir kişinin dahi zor geçmesi, en başından beri garipsenmiş, ancak yine dinleyen olmamıştı…

O DÖNEM NEDEN SAHİP ÇIKTINIZ?
  Bu ve bunun gibi birçok durum şimdi, Sarılar görevinden ihraç edilince yeniden akıllara geldi. Malatya’nın kültürel ve şehir dokusunu ciddi şekilde tahrip eden Sarılar’a bir şekilde el çektirilmesine rağmen o çalışmaların izleri maalesef yıllarca silinmeyecek gibi duruyor. Kamunun vicdanına o dönem göz yuman ve Sarılar’dan yana yer alan, üstüne üstlük tüm eleştirilere rağmen bu isme sahip çıkan Belediye yönetiminin Malatya şehrine verilen onca zarardan sonra tartışılan projelerde herhangi bir değişikliğe gidip gitmeyeceği ise bilinmiyor. Öte yandan kamuoyu, bu ihraçtan açık açık memnun olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: “Neden bize değil, ona arka çıktınız?” 


TÜRKAN YILDIZ

Son Güncelleme: 06.10.2017 11:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.