Çocuklar “kod” yazıyor

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında, yaşları 7-14 arasında değişen toplam Türk ve Suriyeli çocuğun katılımıyla tam gün süren bir hackathon (kod yazılım yarışması) düzenlendi. Söz konusu proje eş zamanlı olarak Malatya’nın da içinde bulunduğu 30 ilde gerçekleştiriliyor.

Çocuklar “kod” yazıyor

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında, yaşları 7-14 arasında değişen toplam Türk ve Suriyeli çocuğun katılımıyla tam gün süren bir hackathon (kod yazılım yarışması) düzenlendi. Söz konusu proje eş zamanlı olarak Malatya’nın da içinde bulunduğu 30 ilde gerçekleştiriliyor.

12 Ekim 2017 Perşembe 11:51
 Çocuklar “kod” yazıyor

  Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, geçen yıl Habitat işbirliğiyle başlattığı ve Şubat itibariyle Suriyeli çocukları da dahil ettiği ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında, yaşları 7-14 arasında değişen Türk ve Suriyeli çocuğun katılımıyla tam gün süren bir hackathon (kod yazılım yarışması) düzenledi. Vodafone Grup Vakfı Direktörü Andrew Dunnett, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel veHabitat Derneği Başkanı Sezai Hazır’ın da Şanlıurfa’da katıldığı hackathon’da çocuklar takımlara ayrılarak robot ve mobil uygulama eğitimleri alırken, mBot Futbol Müsabakası ve Çizgi İzleyen Robot gibi etkinliklerle de keyifli vakit geçirdi. Kendilerine verilen konuyla ilgili olarak sınırlı bir zamanda yeni bir ürün ortaya çıkarmaya çalışan Suriyeli ve Türk çocuklar, “kardeşliğin dili” kodlama sayesinde birlikte düşünmenin ve üretmenin mutluluğunu yaşadı.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SUNMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
  Hackathon öncesi düzenlenen basın toplantısında, Vodafone Grup Vakfı’nın eğitim konusuna yaklaşımı ve ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi hakkında bilgi verildi. Vodafone Grup Vakfı’nın dünya genelinde 27 ülkede yer aldığını ve sosyal projeler için yılda 45 milyon sterlin yatırım yaptıklarını belirten Vodafone Grup Vakfı Direktörü Andrew Dunnett, şunları söyledi:

“Vodafone Vakfı olarak, ‘Connecting For Good’ yaklaşımımız doğrultusunda daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojilerinin gücüyle sürdürülebilir sosyal programlar geliştirmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda, eğitimde fırsat eşitliği sunan projeler hayata geçiriyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı’nın ‘Yarını Kodlayanlar’ projesini de dijital geleceğe hazır nesillerin yetiştirilmesi bakımından önemli bir girişim olarak değerlendiriyor ve destekliyoruz. Araştırmalarımıza göre, 2025 yılına gelindiğinde, teknolojiyle bağlantılı meslekler yüzde 20 artacak. Özellikle kodlama uzmanları için iş olanakları genişleyecek. ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi, bu anlamda da hem Türk hem de Suriyeli çocuklar için daha iyi bir geleceğin kapılarını aralıyor.”

“ÇOĞU SURİYELİ ÇOCUK BU PROJE İLE BİLGİSAYARLA İLK DEFA TANIŞTI”
  Kodlama bilmenin artık okuma yazma bilmek kadar önemli olduğuna değinen Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır ise, “Habitat Derneği olarak, 20 yıldır toplumsal dönüşüm ve bilişim odaklı kalkınma alanlarında çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’nin bilişim odaklı dönüşümünü çocuklar ile gerçekleştirmek için Türkiye Vodafone Vakfı ile birlikte ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi ile eğitimler vermeye devam ediyoruz. Çocukların erken yaşta kodlama becerilerinin geliştirilmesi ve bakış açılarının bu yönde oluşması için çalışıyoruz. Çocuklardaki bu değişimle ülkemizdeki bilişim odaklı kalkınmanın hızlanacağını öngörüyoruz. Bununla birlikte, fırsat eşitliğini önemsiyoruz ve Suriyeli çocukların aydınlık geleceği için eğitimlerimizi onlara da veriyoruz. Çoğu Suriyeli çocuk bu proje ile bilgisayarla ilk defa tanıştı. Suriye'de belki yarım kalan eğitimleri ya da hayata geçiremedikleri hayallerine burada biraz daha yaklaştılar. İstanbul'da eğitim alan Suriyeli çocukların hayallerine ortak olduk. Suriyeli genç gönüllülerimiz için de farklı bir deneyim oldu. Gönüllü çalışma ve topluma fayda sağlama farkındalığını onlara kazandırdığımız için mutluyuz" dedi.

30 İLDE 10 BİN ÇOCUK
  Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat işbirliğiyle çocuklarda kodlama bilincinin geliştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesiyle Türkiye’nin dört bir yanında yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara kodlama eğitimi veriliyor. Bugüne kadar 11 ilde yaklaşık 4 bin çocuğun kodlama eğitimi aldığı projeyle, 2017-18 mali yılı sonuna kadar 30 ilde 10 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Kodlama eğitimlerine katılanların yüzde 49’u kız, yüzde 51’i erkek çocuklardan oluştu.

Projenin eşzamanlı olarak uygulandığı iller ise şöyle sıralanıyor: İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Edirne, Bursa, Manisa, Afyon, Denizli, İzmir, Aydın, Antalya, Mersin, Adana, Samsun, Trabzon, Malatya, Rize, Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Gaziantep, Kars, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Ankara, Kayseri, Konya, Eskişehir, Sivas, Lefkoşa.

SIRADA ARDUİNO EĞİTİMLERİ VAR
  'Yarını Kodlayanlar' projesi kapsamında, çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya giriş, uygulama yapma, hikaye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor. Kodlama eğitimlerinde dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’nin çocuklara yönelik geliştirdiği temel kodlama programı Scratch kullanılıyor. Ayrıca, Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarının kodlanmasına yönelik Arduino eğitimleri de verilecek. Çocukların hayalleri ile gerçeklik arasındaki mesafeyi kısaltan Arduino, bilinmez bir kara kutu olarak görülen elektronik cihazların iç dünyasını aydınlatıyor. Teknik uzmanlığı olmayan insanlar için tasarlanan, kullanım kolaylığı sunan ve açık donanım özelliğine sahip olan Arduino, çocuklara kendi ısı ölçerlerini ya da uzaktan kumandalı araçlarını yapma imkanı veriyor. Arduino eğitimlerinin ardından ulusal bir kamp düzenlenerek başarılı öğrenciler yurtdışında kodlama alanında dünyanın önde gelen platformlarıyla tanıştırılacak.

SURİYELİ ÇOCUKLAR DA DAHİL EDİLDİ
  'Yarını Kodlayanlar' projesine Şubat ayı itibariyle Suriyeli çocuklar da dahil edildi. Kodlamanın bir kardeşlik dili olduğu inancıyla başlatılan eğitimlerde bugüne kadar Şanlıurfa’da ve İstanbul’da toplam 680’e yakın Suriyeli çocuğa ulaşıldı. Şanlıurfa’da kodlama eğitimi alan Suriyeli çocukların yüzde 62’si kız, yüzde 38’i erkek çocuklardan oluştu. Suriyeli çocuklara yönelik eğitimlerde Scratch kodlama programının Arapça versiyonu kullanılıyor ve Arapça konuşan eğitmenlerle çalışılıyor. Tüm çocukların eğitimleri 25 gönüllü eğitmenle gerçekleştirilirken, Şanlıurfa'da 10 Suriyeli gönüllü eğitmen de projede yer aldı.

İHA

Son Güncelleme: 12.10.2017 11:53
Anahtar Kelimeler:
Busabah
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.